Alexa

DNS'ler de engellendi...

Twitter'a erişim engeli DNS değiştirerek aşılmıştı, ancak Google DNS'leri de engelledi. Ayarlarını değiştirenler hiçbir internet sayfasını açamadı.

DNS'ler de engellendi...
banner327
 Perşembe gecesi başlayan Türkiye'den Twitter engelleme sorunu DNS ve VPN kullanımı gibi yöntemlerle çözülüyordu. Bu engeli aşmanın en kolay yolu olan DNS yani Domain Name Server kullanmak da zorlaşıyor.
 
İşte twittere girilebilen yasaklanmamış DNS adresleri...
 
GÜNCEL DNS ADRESLERİ: 
 
4.2.2.1 - 4.2.2.2
198.153.192.1 - 198.153.194.1
208.67.222.222 - 208.67.220.220 
 
HİÇBİR İNTERNET SAYFASI AÇILMIYOR
 
Bu Sabah saatlerinde kullanıcıların en yaygın DNS adreslerinden olan Google DNS'lerinin kullanımı da engellenmeye başladı. Google DNS'lerini kullananların hiçbir internet sayfasını açamaması ve Twitter'e girememesiyle ortaya çıkan durum için alternatif DNS adresleri de bulunuyor. Ancak yapılan bu uygulama önümüzdeki günlerde diğer DNS adreslerinin de engellenebileceği anlamına geliyor.
 
DÜNYA ÇAPINDA KULLANILAN DNS'LERE ENGEL
 
Google'ın dünya çapında kullanılan 8.8.8.8. ve 8.8.4.4. DNS sunucuları artık Twitter yasağını aşmak için kullanılamıyor. Üstelik farklı amaçlarla bu DNS adreslerini kullananlar (adresler engellendiği için) hiçbir internet sayfasına da giremiyor.
 
FARKLI DNS'LER KULLANIMDA
 
Türkiye'deki internet kullanıcıları Google DNS'den sonra en çok kullanılan Open DNS servisini kullanmaya başladı. Buradan verilen DNS numaralarıyla Türkiye'den yasaklı Twitter'a ulaşılabiliyor. Bunun yanı sıra çok sayıda DNS servisi de internette hizmet vermekte.
 
DNS NEDİR?
 
İngilizce'de Domain Name Ssytem (Alan Adı Sistemi) kelimelerinin kısaltması olan DNS, alan adlarının IP karşılıklarının bulunduğu bir sunucu sistemi. DNS sunucuları sayesinde bir alan adı girildiğinde bu ilgili IP adresi ile eşleştiriliyor. Twitter ve benzeri sitelerin uygulanan erişim yasağını aşmak için bu engellemenin yapılmadığı bir DNS adresini bilgisayara tanıtmak yeterli oluyor.
Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2014, 12:22
YORUM EKLE