Yandex Metrika

En pahalı petrol Kazakistan’dan

Türkiye’nin ham petrol ithalatında Kazakistan'ın 4. sırada olduğu ve en pahalı petrolü de bu ülkeden aldığı açıklandı.

 En pahalı petrol Kazakistan’dan
12 Haziran 2014 Perşembe 10:26

 En pahalı petrol Kazakistan’dan

Türkiye’nin ham petrol ithalatında Kazakistan'ın 4. sırada olduğu ve en pahalı petrolü de bu ülkeden aldığı açıklandı.
Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel, Türkiye'nin 2013 yılında 56 milyar dolar enerji ithalatı yaptığını belirterek, ''Türkiye’nin ham petrol ithalatında Kazakistan 4. sırada. Türkiye olarak en pahalı petrolü Kazakistan’dan alıyoruz" dedi.

Kazak-Türk Ahmet Yesevi Üniversitesi (AYÜ) ve Türk Akademisi tarafından düzenlenen ''Uluslararası Ekonomi, Finans ve Enerji Kongresi'nde konuşan Şenel, Kazakistan’ın da içinde yer aldığı Avrasya coğrafyasının dünyanın enerji ihtiyacının karşılanması için gerekli olan doğal kaynakların önemli bir bölümünü elinde bulundurduğunu anlattı.

Dünya toplam kanıtlanmış petrol rezervinin yüzde 7,4’ünün ve kanıtlanmış doğalgaz rezervinin yüzde 28,7’sinin Avrasya'da bulunduğunu dile getiren Şenel, küresel net enerji talebindeki büyümenin yüzde 90’dan fazlasının gelişmekte olan ülkelerden, özellikle de Asya kıtasındaki ülkelerden kaynaklanacağını ifade etti.

2035 yılında Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'ne (OECD) üye olmayan ülkelerdeki  enerji ihtiyacının, OECD üyesi ülkelerin ihtiyacının iki katına ulaşmasının beklendiğini dile getiren Şenel, Türkiye'nin gelişim sürecindeki sanayisiyle enerji kullanımında AB ortalamasının üzerinde yer aldığını aktardı.

Enerji ithal eden ülke olmanın handikaplarına dikkati çeken Şenel, Türkiye'nin 2013 yılında 56 milyar dolarlık enerji ithalatı yaptığını, Türkiye’nin en pahalı petrolü Kazakistan'dan aldığını ve Kazak petrolünün Türkiye açısından daha cazip hale gelmesini beklediklerini vurguladı.

Kazak petrolü ve doğalgazının Hazar üzerinden Türkiye’ye, oradan Batı'ya ulaşmasında Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Boru Hattı'nın önemine dikkati çeken Şenel, Türkiye'nin ikili ve çok taraflı ticaret anlaşmalarını genişlettiğini, şu ana kadar 31 ülkeyle Serbest Ticaret Anlaşması imzalandığını, 14 anlaşmanın müzakerelerinin sürdüğünü, yakında başlaması planlanan 10 yeni anlaşma daha olduğunu bildirdi.

Türkiye'nin Kazakistan'la 2013 yılında 1,04 milyar doları ihracat, 3,1 milyar doları ithalat olmak üzere 4,1 milyar dolarlık bir ticaret hacmi olduğunu hatırlatan Şenel, Kazakistan'ın Türkiye’nin ihracatında 33. sırada, ithalatında ise 30. sırada, Türkiye'nin ise Kazakistan’ın ihracatında 8. sırada, ithalatında ise 10. sırada bulunduğunu kaydetti.

Şenel, Nisan'da Astana'da gerçekleştirilen Türkiye-Kazakistan Karma Ekonomik Komisyonu toplantısında Türkiye ile Kazakistan arasında serbest ticareti öngören anlaşması imzalanmasının kararlaştırıldığını hatırlatarak, anlaşmayla iki ülke arasındaki ticaretin önündeki engellerin ortadan kalkacağını ve anlaşmanın hedeflenen yıllık 10 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşılmasını mümkün kılacağını sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.