Yandex Metrika

Erdoğan: Bu tür hırsızlar bizi mal sahibi yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ben evlatlarımı bu ülkede okutamadım.

Erdoğan: Bu tür hırsızlar bizi mal sahibi yaptı
07 Ocak 2015 Çarşamba 13:58

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ben evlatlarımı bu ülkede okutamadım. Ben evlatlarımı ne yazık ki yurt dışına göndermek durumunda kaldım. Niye? Başörtülü olarak üniversiteye sokulmadıkları için. Kat sayısı engeline takıldıkları için. Ama ne oldu? Bu tür hırsızlar bizi mal sahibi yaptı. Evlatlarımız da dışarıda gayet iyi yetiştiler. Gayet güçlü oldular. Özgüvenleri çok daha farklı bir şekilde tekrar öz vatanlarına döndüler.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Esenboğa Kampüsü ve Sağlık Temel Bilimleri binası açılış törenine katıldı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada kampüs kelimesi yerine ‘Esenboğa Külliyesi’ olması gerektiğini söyledi. Bu yılın sonunda ilk etabının açılışı yapılması beklenen kampüsle akademik açığın kapatılması için önemli bir adım olacağını ifade eden Erdoğan, “Türkiye’nin her alanda kalkınmasına ihtiyacımız var” diye konuştu. Geçmişte üniversitelerde vesayet döneminin yaşandığı kaydeden Erdoğan, “Her düşüncenin, araştırmanın, ahlakın merkezi olması gereken üniversiteler her türlü baskıcı ideolojinin, her türlü fikri tasallutun bayraktarlığını yapar hale geldi. Daha da acısı, üniversite öğrencilerinin ellerinde kitap yerine taşlarla, silahlarla, bombalarla bir birlerine saldırdıkları dönemleri yaşadık. Üniversite hocalarının darbelere destek verdiği, ellerinde pankartlarla sokaklarda darbe çağrıları yaptığı dönemlere şahit olduk” dedi. Bunların Türkiye için utanç verici manzaralar olduğunu ifade eden Erdoğan, “Ben evlatlarımı bu ülkede okutamadım. Ben evlatlarımı ne yazık ki yurtdışına göndermek durumunda kaldım. Niye? Başörtülü olarak üniversiteye sokulmadıkları için. Kat sayısı engeline takıldıkları için. Ama ne oldu? Bu tür hırsızlar bizi mal sahibi yaptı. Evlatlarımız da dışarda gayet iyi yetiştiler. Gayet güçlü oldular. Özgüvenleri çok daha farklı bir şekilde tekrar öz vatanlarına döndüler.” şeklinde konuştu.

ERDOĞAN’DAN SULTANAHMET SALDIRISI DEĞERLENDİRMESİ

81 vilayetin tamamında toplam 176 üniversitenin olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilmin Müslümanın yitiği olduğunu ifade etti. Edoğan, Sultanahmet’teki saldırıdan da söz ederek “Acaba bu kadın nasıl böyle yetiştirildi? Nasıl bu hale getirildi? Bunu yapmakla ne elde edeceksin? Kenan kardeşimizin ne suçu vardı? Türkiye’nin en önemli turizm noktasındaki destinasyonlardan bir tanesi olan Sultanahmet Meydanı’nda böyle bir şeyi yaparak, yani turistlerin buraya gelmesini engellemek için mi bunu yaptın?” diye sordu. “Ne yapmak istiyorsunuz” diyen Erdoğan, “Bununla ideolojilerinizi bu ülkeye egemen kılacağınızı mı zannediyorsunuz. Taş atan, molotof atan ya da silah kullanan değil, Türkiye’nin kalkınmasına, gelişmesine, büyümesine katkı sağlayacak projelere, icraatlara imza atan üniversite öğrencileri görmek istiyoruz.” dedi. 

“ÖZÜR DİLEYEREK SÖYLÜYORUM: ÜNİVERSİTELER MİLLETİN GERİSİNDE KALDI”

2023 hedefine ulaşmada en büyük desteği üniversitelerden beklediğini kaydeden Erdoğan, “Bilim, toplumun önünde yürümek, ona rehberlik etme durumunda olan bir yapıdır. Toplumun gerisine düşen bilim her şeyden önce saygınlığını kaybeder. İşlevini de yitirir. Türkiye’nin geçtiğimiz 12 yılda yaşadığı büyük değişim, dönüşüm sürecine baktığımızda maalesef diğer pek çok kurum gibi üniversitelerin de özür dileyerek söylüyorum milletin gerisinde kaldığını görüyoruz. Bu, iş hayatında da, sosyal gelişmelerde de, siyasette de böyle.” şeklinde konuştu. Üniversitelerin sadece toplumun gerisinde kalmadığını, aynı zamanda farklı dönemlerde farklı vesayet anlayışlarının aracı haline dönüştüğünü ifade eden Erdoğan, Türkiye’nin bir takım güçler tarafından biçimlendirilme çabalarına en büyük desteğin akademisyen sıfatı taşıyan bazı kimseler tarafından verildiğini vurguladı. 

“BU CAN BU TENDE OLDUKÇA BU YAPIYA KARŞI MÜCADELEMİ SÜRDÜRECEĞİM”

‘Paralel yapının hedef aldığı yerlerden birisinin de üniversiteler olduğunu savunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Devletimiz ve milletimizin varlığı ve bekası için, tüm kurumlarımızın mutabakatıyla resmen tehdit olarak tanımlanan bu yapının diğer yerlerle birlikte, üniversitelerdeki etkinliğini de sona erdirme kararlılığındayız. Diğer vesayet odaklarının yanında bu yapının da Türkiye’nin geleceğinde yeri olmadığını buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bu can bu tende oldukça bu yapıya karşı mücadelemi sürdüreceğim.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE VERİLEN SAĞLIK HİZMETİNİ AVRUPA’DA BULABİLMENİZ ZOR”

Eğitim ve sağlık alanlarında AK Parti iktidarlarından yaptığı çalışmaları da uzun uzun anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün üniversite imtihanına giren öğrencilerin yüzde 80’inin bir yere yerleşeceği kadar kontenjanın var olduğunu söyledi. “Bugün ülkemizde verilen sağlık hizmetlerinin kalitesini ve yaygınlığını Avrupa’da ve Amerika’da dahi bulabilmeniz zor” diyen Erdoğan, 30 büyük şehre kurulması öngörülen şehir hastanelerinden söz etti. 

“OBAMA’YA SÖYLEDİM: MAALESEF PKK İLE PYD BİRBİRİNİN AYNIDIR”

Kendisine verilen Milletlerarası Hukuk dalında ‘fahri doktora’dan dolayı duyduğu onuru anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın beşten büyük olduğu sözünü tekrarladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan sadece havadan bombardımanla IŞİD sorunun çözülemeyeceğini ifade ederken, Batı’nın Özgür Suriye Ordusu’nu desteklemekten de uzak kaldığını söyledi. “Sayın Obama’nın kendisine telefon görüşmemizde söyledim; dedim ‘bakın PYD, PKK gibi bir terör örgütüdür. Onların orada devlet kurmanın yollarını mı arıyorsunuz?’ Kabine açıkladı bunlar, ona mı aldanıyorsunuz? Maalesef PKK ile PYD birbirinin aynıdır. Dertleri Kuzey Suriye’de bir devlet oluşturmaktır. Biz buna Türkiye olarak sıcak bakamayız.” dedi. 

“BİZİM İÇİN KOBANİ DEĞİL, HALEP ÖNEMLİ”

Obama ile görüşmesinin ardından Fransa’da Cumhurbaşkanı Hollande ile görüşmesinde de konun gündeme geldiğini ifade eden Erdoğan, “Kobani sordu, dedim ‘Kobani’yi sormayın’. Gelin Halep’i sorun. Halep bizim için önemli. Çünkü Halep’te bir milyon iki yüz bin insan var. Kobani’de artık insan yok, hepsi bizim ülkemize geçti. Ama Halep’te ekonomi var, kültür var, tarih var. Orada bu çökertiliyor şu anda.” şeklinde konuştu. Dünyanın, Birleşmiş Milletler Güvenli Konseyi’nin beş daimi üyesine mahkûm olamayacağını ifade eden Erdoğan, dünyada gittikleri ülkeleri bu nokta uyardıklarını söyleyerek “Diyoruz ki, gelin bu konuda sesinizi yükseltin.” İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.