Alexa
banner314

Esed'in Problemi Annesinin Yaşıyor Olması...

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Esad'ın nasıl bu kadar barbar hale geldiğini söyledi.

Esed'in Problemi Annesinin Yaşıyor Olması...
banner327
 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Esad'la yaptığı gizli diplomasiyi ilk kez detaylarıyla anlattı. Milliyet gazetesinden Aslı Aydıntaçbaş bu ayrıntıları köşesine taşıdı. Davutoğlu "Beşar Esad'ın problemi annesinin yaşıyor olması. Bizimle konuşuyor, sonra gidip annesiyle konuşuyordu. O da hep babasını ve Hama'da izlediği yöntemi hatırlatıyor" dedi

Suriye'deki savaşın Türkiye'deki fay hatlarını tetiklemeye başladığı noktada, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun bir grup gazeteciyle yaptığı sohbet, hayli uzun, ancak bir o kadar da ilginçti. Bakan, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Washington gezisi sonrası "Obama Türkiye'yi diplomasiye ikna etti"yorumlarına hayli alınmış olacak, Türkiye'nin Suriye krizinin başından beridiplomasinin içinde olduğunu kanıtlamak için Rusya ve Esad rejimiyle yaptığı görüşmeleri ilk kez anlattı.

ESAD'IN PROBLEM ANNESİ

Beşar Esad'ın problemi, annesinin yaşıyor olması. Bizimke konuşuyor, sonra gidip annesiyle konuşuyordu. O da hep babasını ve Hama'da izlediği yöntemi hatırlatıyor. Rejiminin birinci halkası, Esad ve (anne tarafı olan) Mahluf aileleri; ikinci halka, istihbarat, ordu ve hava kuvvetleri komutanlarının olduğu Nusayrihalka; üçüncü halka ise Baas Partisi. Biz hep o dış halkayla işbirliği yapıp içeriyi dengelemesini söyledik. Ama yapamadı.

'BARBARLAŞACAĞINI DÜŞÜNEMEDİM'

Beklentilerimizin çıkmadığı durumlar tabii ki oldu. Açıkçası, ben Esad'ın bu kadarbarbarlaşabileceğini düşünmüyordum. İnsan olarak tanıdığımız için durdurabiliriz kanaati taşıdım hep. Kimyasal silahtan SCUD'a kadar bu kadar katliam yapabileceğini kimse düşünemezdi.

'ABD'DE CENEVRE SONRASI ADIMLARI DA KONUŞTUK'

Washington'da Türkiye ve ABD arasında tam bir uyum sağlandı. Eksikliği vardı. Cenevre toplantısına giderken aynı perspektife sahibiz. Beşar Esad'sız bir geçiş hükümeti iki tarafın da ifade ettiği şey. Cenevre sonrası paralel atılacak adımları da konuştuk. Önümüzdeki hafta, AB'nin muhalefete silah ambargosu yüzde 90 kaldırılacak. Bu, eskalasyona devam edersen bir karşı tedbir alma hakkını kendimizde görüyoruz demek. Siyasi süreçler denenecek ama olmazsa muhalefete olan desteğin mahiyeti değişecek. Bu bir savaş ilan değil; Savaş zaten devam ediyor. Beşar Esad'ı tanıyorum. Alan açtığınızda istismar ediyor, daralttığınızda taviz veriyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2013, 13:45
YORUM EKLE

banner307

banner325