Alexa
banner314

Eylemlerin arkasında İmralı mı var?

PKK ve KCK'ya talimatların İmralı'dan gittiği yönünde iddialar kuvvet kazanmaya başladı.

Eylemlerin arkasında İmralı mı var?
banner327

Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Özcan Yeniçeri, Kobani bahanesiyle başlayan eylemlerin arkasında çözüm sürecinde güçlenen örgütün serbest kalan KCK liderleri ve İmralı'nın olduğunu iddia etti.

Çözüm süreci denilen sürecin PKK’yı güçlendirme süreci olduğu ortaya çıktığını belirten Yeniçeri, Önümüzdeki dönemde bu süreç çeşitli unsurlar kullanarak Türkiye’nin başını ağırıtacağını. önümüzdeki günlerde büyük gerilimin olabileceğini iddia etti.

Bütün problemin kaynağının iktidar olduğunu belirten Yeniçeri, "Terör örgütü mesafe kazanıp avantaj elde etmektedir. Yarın olan biteni iyi okuyan bir iktidar bütün bunları tersine çevirebilir."dedi.

Yeniçeri, Tehdit büyük olduğunu ama önlenemez olmadığını belirterek  İktidarın paranoyak olduğunu savunarak, "İçeride paralel yapı dışarıda Esed paranoyası doğru adımlar atılmasını engelliyor. Bugünkü olayların ana unsuru KCK’dır. Serbest bırakılanlar x gününü bekliyorlardı. İmralı’dan gelen talimatla KCK ve HDP harekete geçtiler."dedi.

Diğer taraftar İpek Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kemal Çiçek yaptığı değerlendirmelerde  "Hükümetin, çözüm süreci dediği dönemde PKK’lı olup olmadığına bakılmaksızın bütün Kürt vatandaşlarımız cesaretlendirildi. Böylece bu adamlar Türkiye’de bazı şeyleri sokağa çıkarak, tehdit ederek elde edecekleri kanaati edindi. 1914’ten itibaren yaşanan olaylarla bugünkü olaylar arasında benzerlikler var. Ortadoğu aşiretlerin, mezheplerin olduğu bir coğrafya. Türkiye kendini 16 yüzyılda sanıp asla Ortadoğu’ya ve Suriye’ye hiç bulaşmamalı. Esed’in Esed’den ibaret olmadığını arkasında Hizbullah, İran, Çin ve Rusya gibi büyük devletlerin olduğu unutulmamalı.Ortadoğu haritasını değiştirecek gücümüz yok." tur dedi.

Stratejisi ve Güvenlik Uzmanı, emekli Albay Mithat Işık konuyla alakalı, Türkiye’nin çözüm süreci yerine AB uyum yasaları ve reformları yapması gerektiğini belirtti. "Sürecin uzaması ile sanki bölgeye özerklik verilecekmiş gibi bir algının oluşması sağlandı. Amerika’nın tampon bölgeyi kabul etmemesi buradaki düşüncesinin Türkiye’nin menfaatlerine olmadığını gösteriyor."dedi.

BİLGESAM Başkanı Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Atilla Sandıklı: "Çözüm sürecinde güvenlik konusunda müsamahakâr davranıldı. Toplum PKK’nın yönlendirmesine açık hale geldi. Bu yaşananların temel nedeni çözüm sürecinde güvenlik boyutunun ihmal edilmesi ve PKK’nın bundan faydalanması oldu. Yapılanların PKK’nın şehir ayaklanma stratejisi olduğunu görüyoruz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 11:11
YORUM EKLE

banner307

banner325