Yandex Metrika

Fezlekesi Olmayan Tek Lider

Meclis, BDP’liler hakkındaki dokunulmazlık tartışmasının ardından gelecek günlerde 928 fezlekeyle ilgili karar verecek.

Fezlekesi Olmayan Tek Lider
05 Aralık 2012 Çarşamba 22:42

Hürriyet'in haberine göre, Meclis’teki parti liderleri arasında yalnızca MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin fezlekesi bulunmuyor. Ayrıca Başbakan Tayyip Erdoğan’ın parti grubuna verdiği talimat doğrultusunda sadece terör değil, yolsuzluk ve yüz kızartıcı suçlarla ilgili dosyaların da “dokunulmazlıkların kaldırılması” çalışması kapsamına alındığı öğrenildi.

TBMM Adalet-Anayasa Karma Komisyonu’nun gündeminde bulunan dosyalardan 754’ü BDP, 66’sı Ak Parti, 85’i CHP, 23’ü MHP milletvekillerine ait. BDP’liler hakkındaki dosyalar “Anayasa’nın başlangıç hükümlerine muhalefet, örgüt propagandası yapmak, suç ve suçluyu övmek, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik, örgüt üyeliği, yasak yayın bulundurmak, hakaret, tehdit, halkı askerlikten soğutma” suçlamalarını içeriyor. BDP’lilerin bazı fezlekelerinde “zincirleme örgüt propagandası, zincirleme kamu görevlisine hakaret” gibi seri suçlamalar yer alırken, bir dosyada “Türk Harflerinin Kabulü Kanunu’na aykırı davranma” suçu da yer alıyor. AK Partililer hakkındaki 69 fezlekede ise “Nitelikli zimmet, kalpazanlık, kara para aklama kanununa muhalefet, ihaleye fesat karıştırma, evrakta sahtecilik, haksız imar, iftira, tehdit, hakaret, adil yargılamayı etkileme” gibi suçlamalar bulunuyor.

BAŞBAKAN’IN DOSYALARI

Başbakan Tayyip Erdoğan hakkında ise İstanbul Belediye Başkanlığı dönemindeki suçlamalar nedeniyle 3 fezleke bulunuyor. Erdoğan’ın “Görevi ihmal, zimmet, kamu taşıma biletlerinde kalpazanlık, resmi evrak ve kayıtlarda sahtecilik, cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak. Suçu ve suçluyu övmek, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçlamalarıyla yargılanması isteniyor.

KILIÇDAROĞLU REKOR KIRDI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yargılanması talebiyle gönderilen dosyaların sayısı ise 11’e ulaştı. Kılıçdaroğlu’nun fezlekelerinde “Görevi suistimal. Basın yoluyla hakaret. Tehdit, iftira. Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet. Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs etmek. Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçlamaları yer alıyor.

Fezlekelerdeki suçlamalardan bazıları şöyle:

AK PARTİ

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: Hakaret.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin: İhaleye fesat karıştırmak. İhaleye fesat karıştırmak, hizmet nedeniyle emniyeti suistimal.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz: Görevi kötüye kullanma.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç: Hakaret

Sanayi, Teknoloji ve Bilim Bakanı Nihat Ergün: Seçim Kanunu’na muhalefet.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin: Seçim Kanunu’na muhalefet

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker: Görevi kötüye kullanmak.

Ayhan Sefer Üstün: Müteselsilen görevde yetkiyi kötüye kullanma.

Abdülkadir Aksu: Özel evrakta sahtecilik ve Siyasi Partiler Kanunu’na muhalefet

Ömer Çelik: Kanuna aykırı düzenlenen toplantıya katılmak.

Bayram Özçelik: Basın yoluyla Cumhurbaşkanı’na hakaret

Şamil Tayyar: Gizliliğin ihlali. Yargı görevini yapanı etkileme, gizliliğin ihlali.

İsmail Safi: Resmi belgede sahtecilik, Kaçakçılıkla Mücadele Yasası’na muhalefet.

Yılmaz Tunç: Yasadışı PKK terör örgütünün propagandasını yapmak.

CHP

Parti Sözcüsü Haluk Koç: Hakaret (‘Başbakan kıvırtıyor’ sözleri nedeniyle)

Grup Başkanvekili Muharrem İnce: Seçim kanununa muhalefet. Cinsel taciz, yazılı ve görüntülü bir ileti ile hakaret.

Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin: Dernekler Kanunu’na muhalefet. Kanuna aykırı eğitim kurumu işletmek.

Deniz Baykal: Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet. Hakaret. Seçim Kanunu’na muhalefet.

Kamer Genç: Suç işlemeye tahrik. İmar kirliliğine neden olmak. Kamu görevlisine hakaret. Soruşturmanın gizliliğini ihlal, haberleşmenin gizliliğin ihlal etmek, özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa etmek, kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret.

İlhan Cihaner: Resmi belgede sahtecilik, resmi belgede sahtecilik suçuna azmettirme, görevi kötüye kullanma, haksız imar, imar kirliliğine neden olma.

MHP

Oktay Vural, Erkan Akçay, Ali Uzunırmak: Kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret.

Koray Aydın: Başbakan’a (kamu görevlisine) görevinden dolayı alenen hakaret.

Adnan Şefik Çirkin: Siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar verme suçuna azmettirme, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme, suçu işlemeye tahrik etme, mala zarar verme suçuna azmettirme.

Yusuf Halaçoğlu: İmlar kirliliğine neden olma.

Ali Uzunırmak: Kasten yaralama, hakaret. Başbakan’a görevinden dolayı hakaret.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.