Yandex Metrika

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'ndan 'Kaset' Uyarısı...

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, önceki seçimler ortaya çıkan kaset skandallarını hatırlattı ve tekrar yaşanabilir uyarısı yaptı.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'ndan 'Kaset' Uyarısı...
06 Aralık 2013 Cuma 00:42

 
Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, önceki seçimler arefesinde denenmiş olan özel hayatın mahremiyetini ihlal edici ahlak dışı metod ve girişimlerin, tekrar denenebileceğine dair endişe verici işaretler görüldüğünü belirterek, "Haklı, meşru ve demokratik taleplere gölge düşürmeye matuf olmak üzere, gerginlikten istifade etmek isteyecek bu yöndeki her türlü art niyetli girişim, herkes tarafından şiddetle reddedilmeli ve lanetlenmelidir" dedi.

"HAYAL ÜRÜNÜ"

Vakfı "bir partinin desteklenmesi" konusunda ise Bünyesinde birbirinden farklı siyasi anlayışlara sahip gönüllüler bulunan Camia, gönüllülerine herhangi bir siyasi parti ya da aday yönlendirmesi yapmaz. Özellikle son günlerde hedef gösterici ve tercih belirleyici yaklaşımlar tamamen hayal ürünüdür. Dolayısıyla seçimlerde herhangi bir partinin alacağı netice, parti politikaları ve halkı ikna kabiliyetine bağlıdır.

TOPLUMSAL GERİLİM AÇIKLAMAYA ZORLADI

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, son zamanlarda kamuoyunu meşgul eden; "Dershane Reformu", "2004 MGK kararı", "fişleme iddiaları" ve bu iddialar neticesinde toplumsal uzlaşmayı tehdit eden gerilim üzerine bir açıklama yaptı.

EĞİTİM REFORMU VE DERSHANELER

Sınavların mevcudiyeti ve üniversite/lise tercihlerindeki farklılıklar var olduğu sürece, ortaya çıkan doğal talebin özel teşebbüs tarafından karşılanmasına herhangi bir engel konmaması gerektiğini belirten Vakıf, "Şüphesiz ki, hükümetlerin aksayan eğitim sistemini reforme etme yetkileri herkesin malumudur ve bu konudaki gayretleri de takdire şâyândır. Eğitim sistemindeki çarpıklıklar, yetersizlikler ve eşitsizliklerin sonucu olarak ortaya çıkan ve on yıllardır teşebbüs hürriyeti çerçevesinde yasalara uygun şekilde faaliyet gösteren dershanelerin kanun zoruyla yasaklanmak istenmesi, başta evrensel hukuk ilkeleri, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası olmak üzere temel insan haklarına ve demokrasiye aykırıdır.

Gerçek demokrasilerde neyin ihtiyaç olup olmadığı bireye ve topluma dayatılamaz; toplum mühendisliği yapılamaz. Birey ve toplumun önündeki çoğulcu eğitim seçenekleri ortadan kaldırılamaz" dedi.

"HÜKÜMETTE DURUMU KABUL ETTİ"

Bugün, demokratik dünyanın daha çoğulcu ve alternatifli eğitim modellerine meyilli olduğunu, dershane ihtiyacının hükümet tarafından da kabul edildiğini, ama bu ihtiyacın halk eğitim merkezleri, okulların haftasonu kurslarıyla devlet tarafından karşılanacağının ifade edildiğini belirten Vakfı, bunun demokratik dünyadaki genel eğilimlere ters olduğunu; sivil toplumun ve özel teşebbüsün aleyhine bulunduğunu bildirdi.

"ÖRTÜŞMÜYOR"

GYV, sivil toplumun ve özel sektörün kamu yararına gerçekleştirdiği faaliyetlerin, "paralel yapı" gibi sunularak yasaklanmasını meşrulaştırmaya çalışmanın demokratik kazanımlarla örtüşmediğini anlattı.

"HİZMET ANLAYIŞI HER ZAMAN YAPTIĞINI YAPTI"

Vakfı, inandığı ilkeler gereği yakın geçmişte siyasal partilerin ve İmam Hatip okullarının kapatılmasına, basın ve ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına, her türlü hak ihlallerine karşı var gücü ile karşı çıkan Hizmet Hareketi, dershanelerin yasaklanmasına da aynı anlayış gereği karşı çıktığını bildirdi.

FİŞLEMELER VE TASFİYELER...

Camianın ilkeleri çerçevesinde faaliyet gösteren kurumların ve gönüllülerinin yanı sıra, birçok sivil toplum kuruluşunun da yurt içinde ve yurt dışında takip edilmesi, fişlenmesi ve bunlara karşı eylem planı hazırlanması gibi unsurlar içeren 2004 tarihli MGK kararının hükümet üyelerince de imzalanmış olması gerçeğinin görmezden gelinemeyeceğini bildiren GYV şöyle devam etti:

"İSTEK DIŞI İMZALANDI"

"Kararın, o dönemin anti-demokratik şartlarında sivil iktidarın isteği ve iradesi dışında imzalandığı, ancak bu kararın hükümetin daha sonraki demokratik uygulamalarıyla örtüşmediği görülmektedir. Bu noktadan hareketle anti-demokratik dönemden kalma eski Türkiye'yi hatırlatan bütün mevzuatın bir kez daha gözden geçirilip, temel hak ve özgürlüklerle uyumlu hale getirilmesi önem arz etmektedir.

Dershanelerin yasaklanma teşebbüsünden kamudaki fişlemelere; medyada yer alan bürokrasideki tasfiyelere kadar, söz konusu MGK kararını çağrıştıran uygulamaların olması kaygı vericidir."

BU TARTIŞMAYI BİTİRME VE GERGİNLİĞİ GİDERME HALA MÜMKÜN

GYV, dershanelerin yasaklanması ve demokrasiyle bağdaşmayan girişimlere karşı gösterilen sivil-demokratik tepkinin, siyasi bir komplo olarak gösterilmesinin konuyu hedefinden saptırmak ve gerçeği tersyüz etmek anlamına geldiğini bildirdi. Dershanelerin yasaklanması tartışmasını Camia'nın başlatmadığı gerçeğinin hatırlanmasını isteyen GYV, "Ayrıca, bu konunun tek muhatabı ve tepki göstereni de Camia değildir. Böylesi bir siyasi komploya inanılıyorsa, bu tartışmayı bitirme ve gerginliği giderme; eğitim, hukuk ve demokratikleşme hamleleriyle hâlâ mümkündür" dedi.

"MESNETSİZ KOMPLOLAR"

Dershanelerin kapatılmasına gösterilen sivil ve demokratik tepki ile Hizmet Hareketi'nin "Erdoğan'sız Ak Parti", "Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı'na seçilmesini önleme", "Parti kurup siyasete girme", "yurtdışı güçlerle Ak Parti'ye karşı komplo kurma" gibi siyasi projeler içinde olduğuna dair üretilen komplo teorilerinin mesnetsiz, temelsiz, apaçık iftira ve bühtan olduğunu kaydeden GYV şöyle devam etti:

"OTONOM YAPI"

"Hiçbir demokratik ülkede benzeri görülemeyecek dershane yasağını gündeme getirip, yasağa karşı haklı itirazları "otonom yapı', "operasyonel cemaat' iddialarıyla boğmaya çalışmak açık bir hedef saptırmadır ve vakfımızın daha önce yaptığı açıklamalarda vurguladığı gibi gerçeklerle bağdaşmamaktadır. Kamuoyunun yakından bildiği gibi Gönüllüler Hareketi'nin siyasete yaklaşımı; hukukun üstünlüğü, demokrasi, çoğulculuk, evrensel insan hak ve özgürlükleri, adalet, eşit vatandaşlık, uluslararası hukuka ve anlaşmalara riayet, devletin şeffaflığı ve hesap verebilir olması gibi temel ilkelere dayanır.

"CEMAAT ÜYELERİ BİREYSEL TERCİHLERİNİ KULLANIR"

Hizmete gönül veren insanlar bu değerlere uygun politikaları izleyen siyasi parti ve/veya adayları sadece ve sadece kendi vicdani kanaatleri ve bireysel tercihleri çerçevesinde destekler. Bu şekildeki bireysel vicdani tercih, sadece demokratik bir hak olmayıp, aynı zamanda ülkeye ve gelecek nesillere karşı bireysel sorumluluğun da gereğidir."

HİZMET HANGİ PARTİYE OY VERECEK?

Bünyesinde birbirinden farklı siyasi anlayışlara sahip gönüllüler bulunan Camia'nın gönüllülerine herhangi bir siyasi parti ya da aday yönlendirmesi yapmadığını yineleyen GYV, "Özellikle son günlerde hedef gösterici ve tercih belirleyici yaklaşımlar tamamen hayal ürünüdür. Dolayısıyla seçimlerde herhangi bir partinin alacağı netice, parti politikaları ve halkı ikna kabiliyetine bağlıdır. Hizmet Hareketi, Türkiye'nin gerçek bir demokrasiye, şeffaf ve dört başı mamur bir hukuk devletine kavuşmasını can-u gönülden arzu etmekte, milletin demokratik tercihlerine ve parlamentosuna saygı göstermektedir" dedi.

KASET UYARISI

GYV seçim sath-ı mailine girildiği bu günlerde, camianın hayatın her alanında olduğu gibi siyasette de her türlü gayr-i ahlaki ve gayr-i meşru yönteme karşı olduğunun aşikar bulunduğunu kaydederken açıklamasına şöyle son verdi:

"Önceki seçimler arefesinde denenmiş olan özel hayatın mahremiyetini ihlal edici ahlakdışı metod ve girişimlerin, tekrar denenebileceğine dair endişe verici işaretler görülmektedir. Haklı, meşru ve demokratik taleplere gölge düşürmeye matuf olmak üzere, gerginlikten istifade etmek isteyecek bu yöndeki her türlü art niyetli girişim, herkes tarafından şiddetle reddedilmeli ve lanetlenmelidir. Ayrıca meşru taleplerin gündeme getirilmesinde kullanılan üslup rencide edici, haksız duruma düşürücü olmamalıdır.

"KANAAT ÖNDERLERİNİN TAVIRLARI ÖNEMLİ"

Ülke olarak yaşadığımız bu zorlu süreçte özellikle sivil toplum hareketi temsilcilerinin, entelektüellerin, kanaat önderlerinin ve medya mensuplarının gösterdikleri ve bundan sonra gösterecekleri demokrasi, toplumsal uzlaşı, hak ve adalet yanlısı tavırları her türlü takdirin üzerindedir. Böylesi sıkıntılı günlerde hak ve adaletten yana olanları tarih ve gelecek nesiller hayırla yâd edecektir.

Gönüllüler Hareketi, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sivil insiyatif çerçevesine bağlı kalarak her türlü demokratik haklar ve özgürlüklerden yana kararlı tavrını, toplumsal uzlaşmayı esas alarak sürdürecektir."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.