Yandex Metrika

Genel af yok

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, şu anda "genel af" diye bir çalışmaya ihtiyaç olmadığını söyledi.

Genel af yok
03 Ekim 2013 Perşembe 15:43


 Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, şu anda genel af diye bir çalışmaya ihtiyaç olmadığını, öyle bir çalışmanın olduğu konusunda da kendisinin bir bilgisi bulunmadığını bildirdi.

Bakan Yazıcı, yenilenen Altındağ Belediyesi Yunus Emre Çarşısının açılışının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Demokratikleşme Paketi'nin ardından, hükümetin yeni bir paket üzerinde çalıştığı ve bu pakette de genel af üzerinde çalışıldığı iddialarının sorulması üzerine Yazıcı, bu iddiaları şimdi gazetecilerden duyduğunu söyledi.

Bu konuda bir bilgisi ve öyle bir çalışma olduğu kanısında olmadığını dile getiren Yazıcı, şunları kaydetti:

"Açıklanan paket gerçekten önemli. Bunun içeriğine odaklanmak lazım. Bir defa bunu bir hazmetsin toplum, insanlar bunu bir anlasın, ne getiriyor ne götürüyor? Bu çok önemli açılımlar getiriyor. 40-50 yıldır tartışma konusu olan ve uygulanması dolayısıyla birçok insanın mağdur olduğu eğitim öğretim hakkının elinden alındığı, kamuda çalışma hakkının ortadan kaldırıldığı gibi uygulamaların, bu paketle sonlandırılacağı deklare edilmiş, bu önemli. Eğitim alanına ilişkin düzenlemeler deklare edilmiş, siyasi partilere ilişkin bir takım kısıtlamaların kaldırılacağı belirtilmiş, bunlar önemli, bunları tartışalım. Bu paket, Türkiye'yi demokratikleşmesi açısından, kardeşliğimizin daha da yükselmesi açısından önemli bir yere taşıyacak ama elbette ki bu tür düzenlemeler, nihai düzenlemeler değildir."

- "İhtiyaçlar gerekli kılarsa yeni düzenlemeler yapılabilir"

Demokratikleşme ve kamu yönetimi alanında sorunları ortadan kaldırırken, hak ve özgürlükler alanındaki engelleri giderirken yapılan çalışmaların fiziki çalımalar olmadığını vurgulayan Yazıcı, bu alanın dinamik olduğunu ifade etti.

Bakan Yazıcı, ihtiyaçların gerekli kılması ve eksikliklerin ortaya çıkması halinde yeni düzenlemelerin yapılabileceğini belirterek, hedefin; demokrasi standartları yükselmiş, hak ve özgürlüklerin daha da güvence altına alındığı, kardeşliğin daha da güçlendiği bir Türkiye olduğunu söyledi.

- "Genel af çalışması yok"

Bir gazetecinin, "Genel af yönünde bir çalışmaya ihtiyaç var mı?" sorusu üzerine de "Var mı öyle bir ihtiyaç? Bana göre yoktur. bana göre şu anda genel af diye bir çalışmaya ihtiyaç yok. Öyle bir çalışmanın olduğu konusunda da bir bilgim yok" dedi.

- "(Belediye başkanlığına aday olacak bakanların istifa etmeleri gerektiği) Bu alanda net bir düzenleme yok"

Mevcut bakanlardan bazılarının, milletvekilliğinde üçüncü dönemlerini doldurdukları için, belediye başkanlığına aday olmak için istifa edeceklerine yönelik iddiaların sorulması üzerine de Yazıcı, "Bu konu, bir defa bireylerin kendi tasarrufu olabilir, kurumsal olarak baktığınızda da hükümetin yapısıyla alakalıdır. Takdir edersiniz ki hükümetin yapısıyla alakalı söz söyleme hakkı sayın Başbakana aittir. Dolayısıyla bu sorunun muhatabı sayın Başbakandır" diye konuştu.

Bir gazetecinin, "Hukukçu olarak, sizce aday olmak istiyorlarsa Bakanların istifa etmeleri gerekir mi?" sorusunu da yanıtlayan Yazıcı, bu alanda net bir düzenlemenin olmadığını bildirdi. Yazıcı, "Sanırım Milletvekili Seçimi Kanunu, kamu görevlilerinin belirli bir takvime göre istifa etmelerini öngörüyor ama bu o kategoriye girer mi girmez mi? Bunun tartışılması gerekir diye düşünüyorum. Şayet o kategoriye girdiği kabul edilirse gerekir ama 'girmiyor' denilirse, kanaat o yönde belirirse, çünkü belirsiz bir alan, o zaman da gerekmeyebilir" ifadelerini kullandı.

- "Benim (belediye başkanlığına) niyetim yok"

Bakan Hayati Yazıcı, kendisinin böyle bir niyeti olup olmamasının sorulması üzerine de böyle bir niyetinin olmadığını, şu anda bulunduğu yerde çalışmaya devam ettiğini ifade etti.

Siyasette tüm bu görevlerin, geçici olduğuna işaret eden Yazıcı, esas olanın kaliteli siyaset üretmek olduğunu söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.