Yandex Metrika

Genelkurmay Başkanından 10 Kasım Mesajı

Genelkurmay Başkanı Özel, 10 Kasım nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Genelkurmay Başkanından 10 Kasım Mesajı
10 Kasım 2014 Pazartesi 01:32

Genelkurmay Başkanı Özel, 10 Kasım nedeniyle bir mesaj yayımladı.

 Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete intikalinin 76'ncı yıl dönümü vesilesiyle saygı, şükran ve rahmetle andığını ifade eden Özel, devletin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, sadece Türk milletinin "Ulusal Mücadele ve Çağdaşlaşma Lideri" olarak kalmadığını, tüm dünyaya örnek olan engin düşünceleriyle çağdaş bir uyanışın öncüsü ve evrensel bir hareketin de kaynağı olduğuna dikkat çekti.

Özel, mesajında şunları söyledi: "Doğumunun 100'üncü yılı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından 152 ülkenin oy birliği ile 1981 Atatürk Yılı ilan edilen Yüce Önder Atatürk'ün, neden Çağa Damgasını Vuran Önder olarak nitelendirildiği, yayımlanan bildirgede; Atatürk kimdir? Atatürk, uluslararası anlayış, işbirliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir inkılâpçı, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayrımı gözetmeyen, eşsiz devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu. ifadeleriyle açıklanmaktadır. En büyük eserim diye nitelendirdiği Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşları olarak, tüm insanlığın üzerinde uzlaştığı bu büyük şahsiyeti, içinde bulunduğumuz bu zorlu dönemde, her zamankinden daha fazla anlamaya ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Evrensel bir dünya görüşünün mimarı olan Atatürk'ü anlamak, O'nun fikir ve düşüncelerini, ilke ve devrimlerini, gelecek tasavvurunu bilimsel bir bakış açısıyla doğru biçimde kavrayıp tatbik etmek ve gelecek nesillere aktarmakla mümkün olacaktır. Atatürk, hayata geçirdiği devrimlerle Türk insanını çağdaş dünyanın kavram ve değerleriyle buluşturduğu gibi, aziz milletimizin gerçekleştirdiği kurtuluş mücadelesi ve çağdaşlaşma atılımı ile başka milletlere örnek olmasını da sağlamıştır. O; devletin ve toplumun geleceğinden kendini sorumlu tutma bilincine erişmiş, bağnazlıktan ve dogmalardan uzak, akılcı ve yaratıcı düşünen, gerçekçi bilgiler ışığında ileriye bakabilen, özgür bireylerin oluşturduğu çağdaş bir toplum yaratmaya çalışmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları olarak, tarihin sayfalarına altın harflerle yazılmış bir kahramanlık ve kurtuluş destanının en büyük kahramanı, askerlikle devlet adamlığını zirvede temsil eden bir dâhi, milletinin yürüdüğü muasır medeniyet yolundaki ölümsüz rehberi, fikir ve düşünceleri ile tüm insanlığın saygısını kazanmış bir lider olan Ebedî Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü kalbimizde yaşatmaya devam edeceğiz. Büyük Önder Atatürk, Yüce milletimizin emrinde, onun güven ve gurur kaynağı olmaya devam edeceğimize manevi huzurunuzda söz veriyor, aziz hatıranız önünde sevgi, saygı, minnet ve şükran duygularıyla eğiliyorum. Ruhunuz şad olsun." İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.