Alexa

Gökçe: 'Son atamalar savcılık teminatına aykırı'

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Daire üyesi Dr. Teoman Gökçe, 16 ve 24 Ocak tarihli kararnamelere neden katılmadığını açıkladı.

Gökçe: 'Son atamalar savcılık teminatına aykırı'
banner327
 Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Daire üyesi Dr. Teoman Gökçe, 16 ve 24 Ocak tarihli kararnamelere neden katılmadığını açıkladı.

Gökçe, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Oktay Erdoğan ile Cumhuriyet savcısı Muammer Akkaş'ın yerinin değiştirilmesi talebinin 7 Ocak'ta reddedildiğini belirterek, daire üyelerinin değiştirilmesinin ardından atamalarının yapılmasının doğru olmadığını kaydetti. Gökçe, Adana TIR Savcısı Özcan Şişman ile İzmir Demiryolları Soruşturmasını yürüten Başsavcı vekili Ali Haydar'ın atama dönemi dışında ve soruşturmalar sürerken yerlerinin değiştirilmesinin savcılık teminatına aykırı olduğunu belirtti. İstanbul Başsavcı vekillerinin tenzili rütbe ile tayinlerini sicilleri, terfileri, mesleki başarıları itibariyle emsalleri arasında temayüz ettiklerini hatırlatarak, "Kurul'un şeffaf, adil, tarafsız ve keyfilikten uzak tasarrufta bulunduğu yönündeki kanaate gölge düşürücü niteliktedir" ifadelerini kullandı.


HSYK'nın 16 ve 24 Ocak tarihli kararnamelerine muhalefet şerhi yazan HSYK 1. Daire üyesi Teoman Gökçe neden muhalefet ettiğini açıkladı. Gökçe, Kurul'un normal atama döneminin dışında hakkında kesinleşmiş disiplin cezası bulunmayan hakim savcıların yerini değiştirmesinin Atama kararnamelerine aykırı olduğunu kaydetti.  İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, Cumhuriyet Başsavcıvekili Oktay Erdoğan ile Büyük Yolsuzluk ve Rüşvet Soruşturmasını yürüten Cumhuriyet savcısı Muammer Akkaş'ın 7 Ocak'ta görev yerlerinin değiştirilmesinin kararname zamanı olmadığı gerekçesiyle reddedildiğini hatırlattı. Gökçe ilk oylamanın üzerinden 9 gün geçtikten sonra ortada yeni bir durum olmadığı halde atamalarının yapılmasının 25 Ekim 2010 tarihinden bu yana faaliyet gösteren HSYK'nın yerleşik uygulamalarına aykırı olduğunu kaydetti.  

Cumhuriyet Başsavcıvekilleri Fikret Seçen, Cihan Kansız, Ali Güngör, Ercan Şafak, Savaş Kırbaş, Akif Özgün ve Ali Haydar'ın sicilleri, terfileri, mesleki başarıları itibariyle emsalleri arasında temayüz ettikleri için Başsavcıvekili olarak atandıklarını kaydetti. Atandıkları günden itibaren, sicillerine, terfilerine veya mesleki performanslarına yansıyan hiçbir olumsuz durum olmadığını belirten Gökçe, söz konusu savcıların başsavcıvekilliği unvanlarının kaldırılmasının, Kurul'un tarafsızlığı yönündeki kanaati zedeleyeceğini belirtti. Gökçe, atamalarının aynı zamanda 'Atama ve Nakil Yönetmeliği'ne ve Kurul'un yerleşik uygulamalarına aykırı olduğunu ifade etti.  

Gökçe görev yeri değiştirilen İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Baş ile Başsavcıvekili Ali Haydar'ın, Devlet Demiryollarının yapmış olduğu bazı ihalelerle ilgili başlatılan soruşturmayı yürüten büroda en üst seviyede sorumlu kişiler olduğunu hatırlattı. kendisine bağlı olduğu başsavcıvekilidir. Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık ve TMK 10. madde ile görevli Cumhuriyet savcısı Özcan Şişman'ın da, Adana'da ve Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde içerisinde silah ve mühimmat bulunduğu iddia edilen TIR'larda arama yapmak isteyen ve buna ilişkin soruşturmayı bir aşamaya kadar yürüten Cumhuriyet savcısı olduğunu aktardı. Ağır Ceza Mahkemesi Ömer Diken ise, kamuoyunda “Balyoz Davası” olarak bilinen davanın görüldüğü mahkemenin başkanıdır. Gökçe, "Anılan bu kişilerin görev yerlerinin gerekçesiz bir şekilde değiştirilmesi; Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na, Anayasa'nın 138 ve 139. maddelerinde öngörülen, yargı bağımsızlığı ve hâkimlik-savcılık teminatını ihlal ettiği yönünde eleştirilerin yöneltilmesine neden olabilecektir." ifadelerini kullandı. Gökçe, Görev yerleri değiştirilen Cumhuriyet Başsavcıları İbrahim Ethem Kuriş, Süleyman Bağrıyanık, Hüseyin Baş, İlker Çetin ve Rasim Karakullukcu'nun görevlerini HSYK tarafından oy birliğiyle atandıklarını hatırlattı.

Zaman

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2014, 22:13
YORUM EKLE