Alexa

Gül: Ateşkes kritik bir adımdır

Cumhurbaşkanı Gül, Gazze'de insani yardım amaçlı 72 saatlik ateşkese ilişkin "Türkiye'nin de önemli katkıda bulunduğu bir sürecin sonunda sağlanan bu gelişme, kritik bir adım" dedi.

Gül: Ateşkes kritik bir adımdır
 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gazze'de insani yardım amaçlı sağlanan 72 saatlik ateşkesle ilgili bütün tarafları bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeye davet ederek, "Bu mutabakatın ruhuna ve lafzına uyulması ve kışkırtıcı davranışlardan kaçınılması beklentimizdir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden, Gül'ün Gazze'de sağlanan insani ateşkesle ilgili açıklama yaptığı bildirildi. 

Filistin'de bütün ramazan ayının gerek bölge barışı gerek insani bakımdan çok acı olaylarla geçtiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, açıklamasında şunları kaydetti:

"Dün gece yarısı bu konuda ilk kez umut verici bir haber aldık. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki Moon ve ABD Dışişleri Bakanını John Kerry'nin 72 saatlik koşulsuz bir insani ateşkes sağlamış olduklarını memnuniyetle öğrendim. Bugün sabah 8.00'de başlayan ateşkes için tarafların mutabakatının da sağlanmış olması önemlidir. Türkiye'nin de önemli katkıda bulunduğu bir sürecin sonunda sağlanan bu  gelişme, mütevazı da olsa, kritik bir adımdır, bir başlangıçtır. Bütün tarafları bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeye davet ediyorum. Bu mutabakatın ruhuna ve lafzına uyulması ve kışkırtıcı davranışlardan kaçınılması beklentimizdir. Tabiatıyla öncelik, Filistin halkının şehitlerini  defnetmesi ve yaralılarını tedavi etmeleri, halkın temel ihtiyaçlarının sağlanması olacaktır."

- Ateşkesin uzatılması

Türkiye'nin insani yardım konusunda elinden geleni yaptığını ve yapmaya devam edeceğini belirten Gül, şöyle devam etti:

"Ateşkes kararı ile birlikte, ateşkesin uzatılması ve kalıcı hale gelmesi için önemli bir fırsat doğmuş bulunmaktadır. Tarafların bu maksatla Kahire'de derhal görüşmelere başlayacak olmaları da olumlu bir yaklaşımdır. Kahire'de yapılacak görüşmelerin başarıyla sonuçlanması ve bunu, kalıcı ve adil barış için görüşmelerin izlemesi temennimizdir."
Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2014, 12:42
YORUM EKLE

banner307

banner313