Alexa

Gül'den Başkanlık Sistemi...

11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cuma namazından sonra Milletvekilliği ve Başkanlıkla ilgili soruları cevaplandırdı.

Gül'den Başkanlık Sistemi...
11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cuma namazından sonra Milletvekilliği ve Başkanlıkla ilgili soruları cevaplandırdı.

Abdullah Gül Cumhurbaşkanlığı döneminde partiler üstü bir görev yaptığını mesafeli durmaya gayret ettiğini belirterek; " Ancak partime döneceğimi söylemiştim. Ben bu partinin kurucusuyum hatta ondan öte bu harekatı başlatanlardanım. Sonra da partinin reformcu çalışmalarına liderlik ettim." dedi.

İÇ GÜVENLİK PAKETİ

Abdullah Gül, Meclis'te kavgalara neden olan İç Güvenlik Paketi'yle ilgili sorulara şöyle cevap verdi:

"Şunu söylemek isterim; arkadaşlarımızın, hükümetin bunu bir kez daha gözden geçirmelerini açıkçası tavsiye ederim. Bazı düzeltmelerin yapılması gerektiğini inanıyorum. Soğukkanlıklıkla bakmak lazım. Güvenliki konular, konjoktürel olmaması lazım. Özellikle polise verilen aşırı yetkiler... Daha yakın dönemde polisin yetkilerini, özellikle dinlemeyle ilgili yetkilerini nasıl istismar ettiğinin örnekleri ortaya çıkarken daha dikkatli olmak gerekir. Ümit ederim ki, arkadaşlarım bunu tekrar gözden geçirir, bazı düzeltmeleri yaparlar diye tavsiye ederim" dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Gül, gündeme gelen başkanlık sistemiyle ilgili soruya şöyle cevap verdi:

"Bu konuların bilinirek tartışılması önemli. Nasıl bir başkanlı, bu çok önemli. Türk tipi bir başkanlık sistemi olmaması gerekir. Eğer olacaksa; ABD’de olduğu gibi, gerçekten kuvvetler ayrılığının açık seçik, sarih bir şekilde yazıldığı, her şeyin açık bir şekilde tarif edildiği, gelişmiş demokrasilerde olduğu gibi hukukun üstünlüğüne dayalı olursa şüphesiz o da demokratik bir sistemdir."

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2015, 17:10
YORUM EKLE

banner325