Yandex Metrika

Haluk Dinçer: Kadının iradesi yok sayılmamalı,

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Haluk Dinçer, kadının toplumda rolü ve öneminin artması temennisinde bulundu.

Haluk Dinçer: Kadının iradesi yok sayılmamalı,
07 Ocak 2015 Çarşamba 21:25

 Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Haluk Dinçer, kadının toplumda rolü ve öneminin artması temennisinde bulundu.

Kadına basmakalıp rol biçilmemesi gerektiğini vurgulayan Dinçer, “İradelerini yok sayarak kadınlara saygılı olamayız. Yuvası, kadının hapishanesi haline getirilmemelidir. Kadını ev içinde konumlandıran anlayış da bir yana bırakılmalıdır.” dedi.

TÜSİAD tarafından organize edilen ‘Kadın-Erkek Eşitliği Hakkında Her Şey’ başlıklı kısa film yarışmasının ödül töreni Sabancı Center’da yapıldı. TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer, yardımcıları Memduh Boydak, Cansen Başaran Symes ve Esin Güral Argat’ın yer aldığı törene yarışmanın jüri üyelerinden ünlü aktör Şener Şen, yönetmen Yavuz Turgul ve sinema yazarı Alin Taşçıyan da katıldı. 

Törende ilk olarak İstanbul Sultanahmet ve Paris’te meydana gelen terörist saldırılara değinen Haluk Dinçer, bu olayları kınayıp, tekrar etmemesini diledi. Ayrıca suçluların da bir an evvel bulunmasını talep etti.

'ÜLKEMİZDE KADININ GÜCÜNÜ ORTAYA KOYMAK İÇİN ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ OLMAZSA OLMAZDIR'

Kadınların toplumda öneminin giderek arttığına işaret eden Dinçer, “Bir ülke hedeflerine varmak için kadını her alana eşit katmalıdır. Ülkemizde kadının gücünü ortaya koymak için zihniyet değişikliği olmazsa olmazdır. Bunu 2015’te söylemek çok üzücü ama toplumsal cinsiyet eşitliği noktasında zihniyet değişikliğine ihtiyaç var. Biz şu an bu kavramın tartışılmasını, sorgulanmasını kaygı ile izliyoruz. Kadın ve erkek eşitliği ile biyolojik eşitlik kastedilmemektedir; biyolojik olarak kadın ve erkeğin tamamlayıcı olduğu malumdur. Kadın ve erkek arası eşitsiz ilişkiler ancak kültürel ve toplumsal bağlamda üretilir. Bu nedenle cinsiyet kavramı biyolojik temelli değil, toplumsal ve kültürel temelli bir kavramdır.” ifadelerini kullandı. 

'CİNSİYETE DAYALI HER TÜRLÜ AYRIMCILIK ÖNLENMELİDİR'

Dinçer, erkek egemen anlayışın tek taraflı olduğunu; ekonomik ve sosyal ilerlemeyi önlediğini dile getirirken de şunları kaydetti: “Kadın ve erkeğin eşit bir konumda toplumda yer alması için evvela erkek egemen anlayış bırakılmalıdır. Kadına basmakalıp roller ve sorumluluklar yüklemekten vazgeçilmelidir. Cinsiyete dayalı her türlü ayrımcılık önlenmelidir. İradelerini yok sayarak kadınlara saygılı olamayız. Yuvası kadının hapishanesi haline getirilmemelidir. Kadını ev içinde konumlandıran anlayış da bir yana bırakılmalıdır. “ 

Kadınların çocuklarının doğumu ile kariyer hayatından koptuğundan yakınan Dinçer, bu yönde adımlar atılmasını; okul öncesi eğitimin mecburi olmasını; kreşlerin yaygınlaştırılmasını talep etti.

TÜSİAD Başkanı Dinçer, siyasi partilere de “Genel seçimlerde adaylar belirlenirken eşit temsili göz önünde bulundurulmalı. Kadın adaylar artmalı.” çağrısı yaptı.

BOYDAK: TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ ÖNEMLİ BİR SORUN

TÜSİAD Başkan Yardımcısı Memduh Boydak ise kadının toplumda geri olduğundan; erkek şiddeti ile karşı karşıya kaldığından şikâyet etti. Boydak, ilave olarak Türkiye’nin insani gelişim endeksinde 187 ülke içinde 69., cinsiyet eşitsizliğinde 149 ülke içinde 69. sırada yer aldığından dert yandı. Boydak, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin önemli bir sorun olduğundan; bu soruna kadın ve erkeğin birlikte çare bulacağından söz etti.

Memduh Boydak, kısa film yarışması ile ilgili olarak da 178 film başvurusunun tek tek ele alındığını; 34 filmin finale kaldığını; bunlar içinden de en iyilerinin belirlendiğini açıkladı. 

‘Kadın-Erkek Eşitliği Hakkında Her Şey’ başlıklı kısa film yarışmasında ‘en fazla 1 dakika’ kategorisinden 21 film, ‘en fazla 5 dakika’ kategorisinden 13 film ön elemeyi geçti. Jüri bu filmler içinden birinci, ikinci ve üçüncüyü belirledi.
‘En fazla 1 dakika kategorisinde Kemik filmi ile birinci olan Volkan Güney Eker ödülünü TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer ve TÜSİAD Kadın-Erkek Eşitliği Çalışma Grubu Başkanı Nur Ger’in elinden aldı.

‘En fazla 5 dakika’ kategorisinde birinci belirlenemezken, El Olma filmi ile ikinci gelen Ergün Baltacı’ya ödülünü ünlü aktör Şener Şen ve yazar Hülya Uçansu verdi.

‘En fazla 1 dakika’ kategorisinde ödül alan ilk üç isim ve filmleri şöyle:
Yapımcı Film
1. Volkan Güney Eker Kemik 
2.Hatice Nihal Eser Bir Soru Bir Sorun 
3. Pınar Kedikli Terazi

‘En fazla 5 dakika’ kategorisinde ödül alan ilk 3 isim ve filmleri şöyle:
Yapımcı Film
1. Ödül verilmedi
2. Ergün Baltacı El Olma
3. Elif Merve okumuş Zevce


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.