Alexa

Hanefi Bastan; 'MEB’de adalet katledildi'

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, Milli Eğitim Bakanlığı'nda yeni MEB Yasası ile birlikte taşlar yerinden oynatılarak on binlerce idarecinin hakkı gasp edildiğini söyledi.

Hanefi Bastan; 'MEB’de adalet katledildi'
Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, Milli Eğitim Bakanlığı'nda yeni MEB Yasası ile birlikte taşlar yerinden oynatılarak on binlerce idarecinin hakkı gasp edildiğini söyledi.

Türkiye hiç alışık olmadığımız ve büyük adaletsizliklerin yaşandığı günlerden geçmektedir. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı’nda yeni MEB Yasası ile birlikte taşlar yerinden oynatılarak on binlerce idarecinin hakkı gasp edilip hak etmeyenlere verilerek adalet katledildi.

Yasayla birlikte 4 yılını dolduran okul müdürleri, müdür başyardımcıları, müdür yardımcıları görevden alındığını belirten Bostan; "Yine il milli eğitim müdürleri, ilçe milli eğitim müdürleri, il milli eğitim müdür yardımcıları, MEB’deki bütün üst düzey yöneticilerin görevlerine son verildi. Bakanlık Merkez Teşkilatı’nda bulunan şube müdürleri de görevlerinden alınarak, uzman yapıldı. Bu şekilde yıllarca bilgisi, tecrübesiyle Bakanlığı yönetenler geri hizmete alındı ve Bakanlığın hafızası sıfırlandı. Bu yasanın akabinde çıkarılan Yönetici Atama Yönetmeliği de tam anlamıyla kadrolaşmanın diğer adı oldu. Bir anda kariyermiş, liyakatmiş, beceriymiş, bilgiymiş, tecrübeymiş hepsi yerle yeksan edildi. 76 bin yönetici kazanılmış haklarını kaybetti, hepsinin sosyal statüleri bir kanunla ellerinden alındı. Kısacası 20-25 yıldır yöneticilik yapan insanların hayatı Cehenneme döndürüldü. Kamuoyu bilmelidir ki, Milli Eğitim Bakanlığı’nda bütün öğretmenler ve yöneticiler programlı bir kumpasla karşı karşıyadır. Öncelikle liyakati, bilgi ve becerisi olmayan kişiler İl Müdürü, İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Şube Müdürü görevlerine getirilerek kendilerinin kurduğu paralel yapının emrine verildi. Atamaları usulsüzce yapılan ve Danıştay’ın da usulsüzlüğü teyit ederek iptal ettiği ilgili şube müdürleri,  okul müdürlerine talimatla puan verdi.'dedi.

Yetkisi olmayan bu şube müdürlerinin verdiği yanlı puan sonucu 8 bin başarılı okul müdürünün görevine son verildiğini belirten Bostan;"Bundan böyle okullarımızın önemli bir bölümü artık başarılı okul müdürlerine değil, objektif olmayan değerlendirmelerle koltuklarını koruyan kapı kullarına emanettir. " dedi.

Hanefi Bostan şöyle devam etti:

Okullarımız,  hak etmeyen, bilgi ve tecrübesinin gücüyle değil, torpilin gücüyle o makamlara getirilen kişilere teslim edildi ve edilmeye devam edilmektedir. 

Dini doğruları referans aldığını söyleyen ancak her türlü sahtekârlığı yapan, Allah korkusu olmayan, kul hakkı yemeyi hayatının felsefesi haline getiren bu ucube güruh, her türlü rezilliğe imza atmayı ilke edindi. Bu çete, her türlü ilke ve değeri ayaklar altına aldı. YAZININ DEVAMI
Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2014, 01:14
YORUM EKLE