Yandex Metrika

HSYK'dan kritik Karar...

Anayasa Mahkemesi, HSYK'yı yapısını değiştiren kanunun Adalet Bakanı'na verilen yetkileri düzenleyen hükmünü iptal etti.

HSYK'dan kritik Karar...
11 Nisan 2014 Cuma 13:05

 Anayasa Mahkemesi, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun  (HSYK) yapısını değiştiren Kanun'un, Adalet Bakanına verilen yetkilerini  düzenleyen hükümlerinin büyük çoğunluğunu iptal etti, Adalet Akademisi ile ilgili  bölümlerinin iptal istemini ise reddetti. 

 
CHP, 6524 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un  bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa  Mahkemesinde dava açmıştı. 

Davayı esastan görüşerek karara bağlayan Anayasa Mahkemesi heyeti,  kanunun Adalet Bakanına verilen yetkilerini düzenleyen hükümlerinin büyük  çoğunluğunu iptal etti. Yüksek Mahkeme, Adalet Akademisi ile ilgili bölümlerinin  iptal istemini ise reddetti. 
 
İKİNCİ İPTAL BTK İÇİN...
 
Ayrıca Anayasa Mahkemesi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim  Kurumuna (BTK) elektronik haberleşme sektörüyle ilgili kişisel verilerin  işlenmesi ve gizliliğinin korunmasına ilişkin usul ve esasları belirleme yetkisi  veren kanun hükmünü iptal etti. 
 
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 5809 sayılı Elektronik  Haberleşme Kanunu'nun söz konusu düzenlemeyi içeren 51. maddesinin iptali ve  yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu. 
 
Başvuruyu esastan inceleyen Yüksek Mahkeme, Kanun'un bu maddesinin  Anayasa'ya aykırı olduğuna ve iptaline hükmetti. 
 
İptal hükmü, kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasından 6 ay sonra  yürürlüğe girecek. İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.