Alexa
banner314

İhsanoğlu: Geminin su almasını istemiyoruz

Cumhurbaşkanı adayı İhsanoğlu, "Seçilecek cumhurbaşkanı 76 milyonun hepsinin temsilcisi olmalıdır. Böyle olmadığı takdirde bu gemi su alır. Biz bu geminin su almasını hiç istemiyoruz" dedi.

İhsanoğlu: Geminin su almasını istemiyoruz
banner327
 Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, "Seçilecek cumhurbaşkanı, milletten aldığı oy ne olursa olsun 76 milyonun hepsinin temsilcisi olmalıdır, hepsinin birlik ve beraberliğinin temsilcisi olmalıdır. Böyle olmadığı takdirde bu gemi su alır. Biz bu geminin su almasını hiç istemiyoruz" dedi.

Sivas Belediyesi Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlarla bir araya gelen İhsanoğlu, yaptığı konuşmada, Sivas'ın tarihi önemine değinerek, burada insanların birlik ve beraberlik içerisinde yaşadığını söyledi.

Sivas'ın Nuri Demirağ, Muhsin Yazıcıoğlu gibi önemli isimler yetiştirdiğini belirten İhsanoğlu, bu isimlerin unutulmayacağını dile getirdi.

İhsanoğlu, Sivas merkeze bağlı İşhan köyünü ziyareti sırasında çiftçilerin dertlerini dinlediğini ifade ederek, "Özellikle çiftçi kardeşlerimizin vergi ve kredi borcu sarmalında nasıl sıkıldığını biliyoruz. Bu, her yerde öyledir. Türkiye'yi borç sarmıştır, insanlar artık orta direk olmaktan çıkmıştır. Gelecek hükümet buna bir çare bulmalı. İnşallah seçildiğim andan itibaren başta ele alacağım konulardan biri de vergi ve borç meselesidir. Bu probleme bir an evvel çare bulmamız lazım çünkü aksi takdirde orta sınıf ortadan kaybolacaktır" diye konuştu.

İhsanoğlu, cumhurbaşkanı seçimine değinerek, "Milletin adayı herkesin adayıdır. Tek partinin adayı milletin adayı olamaz" dedi.

Ayrımcılık yapılmayan bir Türkiye istediklerini dile getiren İhsanoğlu, Sivas olayları ve Başbağlar katliamına işaret ederek, "Türkiye'yi bölmek isteyenler var. Biz buna alet olmayalım. Türkiye'yi hiçbir zaman Suriye, Irak yapmayacağız. Onun için 10 Ağustos'taki oylarınız çok önemli" ifadesini kullandı.

Adaylık sürecini anlatan İhsanoğlu, hedefinin, ülkeyi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün koyduğu muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak olduğunu belirtti. 

Cumhurbaşkanı seçiminin Türkiye'de demokrasinin önünü açacağını ifade eden İhsanoğlu, seçim kampanyasına gönüldaşlarıyla başladıklarını belirterek, "Dostlarımızın verdiği arabalarla dolaşıyoruz, paramızın yettiği otobüsleri giydiriyoruz ve sizin gösterdiğiniz sevgiyle büyüyoruz. Karşı taraf da devletin bütün imkanları, Başbakanlığın bütün imkanları... Bütün bakanların hepsi bir ağızdan Ekmeleddin İhsanoğlu'na küfretmekle, iftira atmakla, yalan söylemekle ve suç uydurmakla meşgul. Benim en büyük suçlarımdan biri 'monşer' olmaktır. Ben İsrail taraftarıymışım. Ben hayatımı Filistin davasına adamış, Filistin'in Birleşmiş Milletler'e girmesi için çalışmış bir adamım. Hamas ile Fetih (El Fetih) arasındaki ilk kavgayı durduran bir insanım ve ilk ateşkesi sağlayan bir insanım" diye konuştu.

İhsanoğlu, şunları söyledi:

"(Vesayet sistemini kaldıracağım) diyenler, kendi vesayet sistemlerini getirecek. Bu vesayet sistemi nedir? Temsil ettikleri parti, biz bu partiye saygılıyız, o partiye kardeşlerimiz oy veriyor. O oylara saygılıyız ama siz o oyları şahsı emelleriniz ve şahsi gücünüzü artırmak için kullanamazsınız. Yani siz Türkiye'nin rejimini parlamenter rejimden başkanlık rejimine, bütün güçleri tek bir insanın eline toplama sürecine, kendi arzunuzla yapamazsınız. Millet bunu kabul etmiyor, Meclis de bunu kabul etmedi, millet de bunu hiç kabul etmedi. O zaman siz mevcut Anayasa'ya göre seçileceksiniz ve bu seçilecek insan bu Anayasa'nın hükümlerine göre devleti idare edecektir. Seçilecek cumhurbaşkanı milletten aldığı oy ne olursa olsun 76 milyonun hepsinin temsilcisi olmalıdır, hepsinin birlik ve beraberliğinin temsilcisi olmalıdır. Böyle olmadığı takdirde bu gemi su alır. Biz bu geminin su almasını hiç istemiyoruz.  Hele bu fırtınalı günlerde, her tarafımızdan fırtınalar eserken Türkiye selametle istikrar içerisinde büyümeli. Biz istiyoruz ki Türkiye istikrar, huzur içerisinde büyüsün."
Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2014, 14:21
YORUM EKLE

banner307

banner325