Alexa

İlker Başbuğ Anayasa Mahkemesine başvurdu

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu.

İlker Başbuğ Anayasa Mahkemesine başvurdu
banner327
 İlkay Sezer, yaptığı yazılı açıklamada, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun amir hükmüne göre, gerekçeli kararın 15 gün içinde dosyaya konulması gerektiğini, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin kısa kararı açıkladığı 5 Ağustos 2013 tarihinden itibaren altı aya yakın bir süre geçmesine rağmen bu işlemin yerine getirilmediğini belirtti.

Avukat Sezer, bu nedenle, 31 Aralık 2013 günü, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine tahliye talebinde bulunulduğunu hatırlattı.

Anayasa Mahkemesi'nin aynı dosyada tutukluluğun devamı kararlarının hukuka aykırı olduğunu tespit ettiğini ifade eden Sezer, buna rağmen, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin talepleriyle ilgili aynı gün "karar verilmesine yer olmadığına" dair bir hüküm verdiğini bildirdi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin kararına karşı yaptıkları itirazı inceleyen İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin de savcının tahliye yönündeki mütalaasını dikkate almayarak 20 Ocak 2014 tarihinde itirazın reddine karar verdiğini anımsatan Sezer, şunları kaydetti:

"Müvekkilimizin 'görevsiz' mahkemede yargılanmasına ve iki yıldır devam eden tutukluluğuna ilişkin haklı itirazlarımızın incelenmeksizin reddedilmesine karşı, mesleki sorumluluğumuzun bir gereği olarak, 22 Ocak 2014 tarihinde, Anayasa Mahkemesine tarafımızdan, müvekkilimizin adına bireysel başvuruda bulunulmuştur. 

Öncelikle görüşülme istemli bireysel başvuruda, belirtilen Özel Yetkili Mahkeme uygulamaları sonucu Anayasa'nın kişi hürriyet ve özgürlüğünü düzenleyen 19. maddesinin 2, 3, 7 ve 8. fıkralarının ihlal edildiğinin tespit edilmesi istenilmiş olup tazminat talebinde bulunulmamıştır.

Müvekkilimizin, komutanlığını yapmış olmaktan her zaman onur ve gurur duyduğu Türk Silahlı Kuvvetlerinin personeline yönelik haksız soruşturma ve davaları ilgiyle takip eden kamuoyuna saygıyla duyurulur."
Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2014, 17:26
YORUM EKLE