Yandex Metrika

İmralı'nın Yeni Talebi Müzakere...

İmralı'ya giden BDP heyetinin konuştuğu Öcalan: "Diyalog süreci müzakereye dönüşsün"

İmralı'nın Yeni Talebi Müzakere...
16 Eylül 2013 Pazartesi 10:22

 BDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan İmralı’da Abdullah Öcalan ile görüştükten sonra bir açıklama yapıldı. Abdullah Öcalan, İmralı’da BDP heyetiyle görüştü. Devletle müzakere isteyen Öcalan, “Ateşkesin sürmesi anlamlı. Diyalog süreci yeni bir formatla sürmeli” dedi
Vatan'dan Kemal Göktaş'ın haberine göre KCK’nın çekilmeyi durdurmasından sonra BDP heyeti Abdullah Öcalan’la dün kritik bir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra BDP tarafından yapılan açıklamada, Öcalan’ın “çözüm sürecinin format değiştirerek, diyalogdan müzakereye dönüşmesi gerektiğini söylediği” iletildi. Öcalan’ın görüşmeden sonra KCK’ya “çekilmeye devam etmesi” konusunda bir mesaj çıkacağı iddialarının aksine BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş Öcalan’ın “çekilmeyi durduran KCK’nın başka türlü davranma şansı kalmadığını anladığını” söylediğini aktardı.

BDP’liler 10. kez İmralı’da

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Öcalan ile 10. görüşmeyi yapmak üzere dün sabah İmralı’ya gitti. Heyetin Öcalan’la görüşmesi, 17.30’da bitti. Görüşme sonrasında BDP tarafından yapılan yazılı açıklamada Öcalan‘ın mesajları iletildi. BDP’nin açıkladığı, Öcalan’ın mesajlarına dair açıklama şöyle:

YENİ FORMAT: Bir yıl önce başlattığımız diyalog sürecini bundan böyle yeni bir formatla, yani anlamlı bir müzakereye evrilterek, derinleştirerek sürdürmek gerektiğini düşünüyorum.

KANDİL’E MESAJ: Anlamlı bir müzakere için gerekli olanak ve araçları devlete de Kandil’e de iletmiş durumdayım. Özellikle devletin, derinlikli bir müzakere için yeterli araçları ve imkânları yaratması sürecin ilerlemesi için elzemdir. Çözüme gidecek yolların ancak bu şekilde açılacağı gerçeğinden hareketle hükümetin de konuyu ciddiyetle ele almasını umuyorum.

KARŞILIKLI ATEŞKES: Bu aşamada karşılıklı ateşkes durumunun korunuyor olmasına anlam biçtiğimi belirtmek istiyorum. Hepimiz, sürecin çok anlamlı olduğunun farkındayız. Ancak anlamlı olduğu kadar zor ve çetin geçeceğini de hepimiz biliyoruz.

DERİNLİKLİ MÜZAKERE: Önerilerim ve düşüncelerim doğrultusunda zorlukları aşmayı başarırsak, yeni bir formata evrilmiş, derinlikli bir müzakere ile yola devam edebiliriz. BDP Eşbaşkanı Demirtaş ise Öcalan’ın KCK’nın çekilmeyi durdurmasına ilişkin olarak “Gelinen aşamada KCK’nın başka türlü davranma şansı olmadığını, bu kararı anladığını” söylediğini aktardı. Demirtaş, Öcalan’ın “ateşkesin sürmesini” anlamlı bulduğunu söylediğini ve “Karşılıklı ateşkes korunmalı” dediğini de belirtti. Selahattin Demirtaş, 17 Ağustos’taki BDP heyeti görüşmesinden sonra devlet heyetinin iki kez Öcalan’la görüştüğünü ve Öcalan’ın devlet heyetine çözüm önerilerini yazılı ve sözlü aktardığını bildirdi. Öcalan’ın sürecin başlamasından bu yana geçen bir yılı kayıp olarak görmediğini belirten Demirtaş, Öcalan’ın sözlerini şöyle aktardı: “Bu süreçte kesin ve kalıcı bir çözüme ulaşılamadığını herkesin gördü. Kalıcı çözüm için mutlaka diyalog aşamasından çıkıp derinlikli müzakerelere geçilmesi gerekiyor. Bunun araçlarının olanaklarının yaratılması gerekiyor.

Dış dünyayla bağlantı

Burada tek başıma dış dünyayla bağlantım zayıfken müzakere yürütemem. Benimle müzakere isteniyorsa avukatlarımla, başka siyasi heyetlerle sivil toplum heyetleriyle görüşebilmem gerekiyor. Basınla, medya kuruluşlarıyla görüşebilmem gerekiyor. Devlete bu çerçevede önerilerimi yaptım. Bu önerilerin ne kadar ciddiye alınacağını hep birlikte göreceğiz.”

Dalga geçmiyoruz’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, çözüm sürecinin tamamlanması ve yeni anayasayı yaparak katılımcı demokrasinin kökleştirilmesi gerektiğini söyledi. Bir gazetecinin, “Öcalan’ın hükümetin belirlediği 3 gazeteciyle görüşme talebi” iddialarıyla ilgili sorusu üzerine, İmralı’ya atfedilerek yapılan açıklamalarda kamuoyunun titiz olması gerektiğini belirten Kurtulmuş, şunları söyledi: “Bu, tesadüfen, gazeteler, televizyonlar üzerinden yapılan dedikodu, kulislerle oluşan bir süreç değildir. Bunların hepsi unutulacak. Her gün bu çözüm süreciyle ilgili bir takım kulisler, siyasi yorumlar yapılıyor ama çözüm süreciyle ilgili çalışan heyetten aşağı yukarı hiç kimse bir şey söylemiyor çünkü ciddi bir iş yapılıyor. Dalga geçmiyoruz, oyun oynamıyoruz. Türkiye’nin en hayati sorununu çözmeye çalışıyoruz.”
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.