Yandex Metrika

İsmailağa Cemaati İktidara Bayrak mı Açtı?

Marifet Dernekler Federasyonu Başkanı Muhammed Keskin'in kaleme aldığı yazı"iktidara bayrak açmak" şeklinde yorumlandı.

İsmailağa Cemaati İktidara Bayrak mı Açtı?
19 Eylül 2014 Cuma 21:35

 Marifet Dernekler Federasyonu Başkanı Muhammed Keskin'in kaleme aldığı yazı"iktidara bayrak açmak" şeklinde yorumlandı.

İsmailağa Cemaati'ne bağlı Marifet Derneği'nin yayınladığı Marifet Dergisi'nin Eylül sayısı kapak yazısında iktidarın "Yeni Türkiye" parolasını eleştiren bir yazı yayınlandı. 
 
"Yeni Türkiye Kimin Türkiye'si"kapağıyla çıkan derginin başyazısını yazan Marifet Dernekler Federasyonu Başkanı Muhammed Keskin sert bir şekilde iktidarı eleştirdi. 
 
Marifet Dernekler Federasyonu Başkanı Muhammed Keskin kaleme aldığı başyazıda; Şiilik ve Vehhabilik tehlikesine dikkat çekti. Bunun yanı sıra kavmiyetçiliğin (ırkçılığın) İslam’da asla yeri olmadığını fakat bunun ecdadımızı sevmeyeceğimiz, onların İslam’a olan hizmetleriyle övünmeyeceğimiz anlamına gelmediğine değindi.
 
Yazıda bu dönemde "Türklük" kavramının kötülenmesi eleştirilirken, Türk milletinin "İslam'a girdikleri günden beri İslam'ın sancağını elinde bulunduran" bir millet olduğundan bahsedildi. 
 
Yazıda dikkat çeken bir bölüm ise iktidara yönelik Şiilik ve Vehhabiliğe destek verdiği iddiasıydı.
 
Yazıda, "Elinde devlet imkanlarını bulunduran bazı makam sahiplerinin Ehl-i Sünnet itikadının tarihi düşmanı olan Şii ve Vehhabi uzantılarına büyük imkan tanımaları, Anadolu'nun asli unsurları olan Ehl-i Sünnet Müslümanlarına ise üvey evlat muamelesi yapmalarıdır." ifadeleri kullanıldı. 

 
Yazı şöyle devam etti: "Müslümana hayat hakkı tanımayan katı laiklerden kutulalım derken, ithal sapık fikirlerin istilasına maruz kalma tehlikesi bizleri derin endişelere sevketmektedir" 
 
Yazıda Mustafa İslamoğlu ve Hayreddin Karaman için ise isimleri verilerek "İslam alimi süsü verilmiş bazı zevat" tabiri kullanıldı. 
 
Eleştirilerden AB Eski Bakanı Egemen Bağış ve İçişleri Bakanı Efkan Ala da nasibini aldı. Egemen Bağış için, "Kur'an surelerinin isimlerini alaya alan" denilirken, Ala için ise, "en rezil bir ifadeyle Kainatın Efendisine gurur-kibir isnad eden idareci" nitelemesi kullanıldı. 
 

Yazıda ecnebi vakıfların mülkleri iade edilirken, İsmailağa cemaatine bağlı cami ve medreselerinin iade edilmemesi de eleştirildi. 
 
Yazıda iktidarın sıklıkla kullandığı, "Türkiye sadece Türklerin değildir" söylemi de eleştiri yağmuruna tutuldu. "İngiltere İngilizlerin, Almanya Almanların, Fransa Fransızların, İtalya İtalyanların da Türkiye kimin? Bayraklar indikten sonra sıra ülkemizin isminin değişmesine mi gelecek?" denilen yazıda, "Yeni Türkiye'nin kimin Türkiyesi olacağı hususunda ciddi endişeler taşımaktayız" ifadeleri kullanıldı. 
 
Yazı İsmailağa cemaatinin iktidara bayrak açması olarak yorumlandı.  
 
Okumak isteyenler için  Marifet Dergisi Eylül sayısıİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.