Yandex Metrika

İstikbalimiz Teminat Altında mı?

Türk çocuklarını ve gençlerini yetiştirmeyi gaaye ve hedef seçmiş, fedâkâr ve güzîde maârif temsilcilerinin bu günlerini tebrik ederim. Herbirine, ayrı ayrı sağlık, âfiyet ve huzur dilerim.

İstikbalimiz Teminat Altında mı?
24 Kasım 2013 Pazar 12:07

M.Halistin Kukul

Türk çocuklarını ve gençlerini yetiştirmeyi gaaye ve hedef seçmiş, fedâkâr ve güzîde maârif temsilcilerinin bu günlerini tebrik ederim. Herbirine, ayrı ayrı sağlık, âfiyet  ve huzur dilerim.

" İnsana yapılan yatırımın en büyük ve en önemli  yatırım olduğu ", sık sık söylenir de, o memleketteki öğretmenlere, bu ifadeye lâyık kıymet verilmezse , çocuklarımızın ve gençlerimizin  ve elbette  ki, istikbâlimizin sıhhatli bir teminat altında olduğunu söyleyemeyiz.
Millî maârifin birinci unsuru, temel taşı, öz cevheri olan öğretmenlerin her  türlü mağduriyetinin, millet olarak bizlere menfîliklerle döneceğinin idrâk edilmesini arzu ederim. Şüphesiz ki, okul denilince, iki ana unsur göz önüne getirilir: Öğretici ve öğrenici. Diğer unsurların herbiri, sırayla, kendi değerlerine göre  tâlî unsurlar olup, şüphesiz ki, onlarsız da sistemin sağlıklı yürümesi ve yürütülmesi mümkün olamaz. Bunlar ise; her okulda, istisnâsız tam mânâsiyle " faâl " olması gereken " kütüphâne, laboratuvar, s(ı)por tesisleri ve konferans salonu " dur.
Öğretmenini  iyi yetiştir(e)memiş ve öğretmenine gerekli ihtimamı  gösterememiş bir  sistemle, alt yapı denilen tâlî unsurları ne kadar donanımlı bulunursa bulunsun, hiçbir müsbet netîcenin alınması mümkün değildir. 
Bugün îtibâriyle söylüyorum, Türkiye'nin  "  vasıflı öğretmen yetiştirme  "  diye bir mes'elesi ve derdi maalesef yoktur. Tâlî unsurlar olarak; sâdece okul ve üniversite açılmakta, öğretmen ve öğretim üyesi yetiştirilmesi  ve onlara gerekli hassasiyetin gösterilmesi dâimâ arka p(i)lâna itilmektedir. DEVAMI...


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.