Alexa

Kafa Karıştıran soru nasıl mesajlaştılar...

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, bugün Diyarbakır'da düzenlediği basın toplantısında, terör suçundan hükümlü olan ve İmralı adasındaki cezaevinde bulunan Abdullah Öcalan ile mesajlaştığını ifade etmesi dikkat çekti.

Kafa Karıştıran soru nasıl mesajlaştılar...

 Demirtaş, "Şunu da altını çizerek belirtmek istiyorum, dün gece itibariyle bizler Sayın Öcalan ile kısa bir mesaj bağlantısı kurma imkanı bulduk. Kendisiyle bu katliam tehlikesine karşı diyalog ve müzakereyi hızlandırma yöntemini bütün taraflara telkin ettiğini önerdiğini belirtmek istiyoruz" dedi.

Demirtaş'ın bu cümlesi, Öcalan'ın cezaevinde cep telefonu veya internet bağlantısı olan bilgisayar kullanıp kullanmadığını gündeme getirdi. Demirtaş, "Öcalan ile yaptığınız görüşme yazışma mıydı, görüntülü müydü?" sorusuna da, "Yazışmalıydı. Kısa bir yazışma trafiği oldu" yanıtını verdi.

Öcalan, mahkumiyeti çerçevesinde cezaevinde cep telefonu ve internet bağlantısı olan bilgisayar kullanma imkanına sahip değil. HDP Genel Merkezi'nden bir yetkili, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Olağanüstü şartlarda de facto durumlar olabilir. Bir gecede İmralı'dan jet hızıyla Öcalan'ın kaleme aldığı bir mektubun Diyarbakır'a gelmesinin imkanı var mı? Adı üstünde bir mesajlaşma durumu var. Sayın Demirtaş da bir mesajlaşma olduğunu belirtiyor. Yazılı olarak karşılıklı bir diyalog olmuş."

Üç ihtimal

Bu durum iki ihtimali öne çıkardı: Cep telefonu veya mail yoluyla mesajlaşma oldu. Üçüncü bir ihtimal ise yazılan mektupların faksla gönderilerek Öcalan ve Demirtaş'a anlık olarak iletilmiş olması. Ankara kulislerinde, Kobani'deki gelişmelerin ardından Türkiye genelinde yaşanan ve ulusal güvenlik açısından önemli boyutu olan olaylar nedeniyle 'de facto' bir yöntem tercih edilerek İmralı ile Demirtaş arasında hızlı bir mesajlaşmanın sağlanmış olabileceği konuşuluyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 19:34
YORUM EKLE