Yandex Metrika

Kılıçdaroğlu: Dedelerimiz Beraber Mücadele Etti

CHP liderinin sözleri dinleyenleri şaşırttı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gaziantep’te bomba yüklü otomobille gerçekleştirilen terör eylemini değerlendirirken, "İnsanların birbirleri ile bayramlaştığı, kucaklaştığı, kırgınlıkları bitirdikleri bir günde böyle acı bir olayı bize yaşatanlara lanet olsun" dedi.

Kılıçdaroğlu: Dedelerimiz Beraber Mücadele Etti
21 Ağustos 2012 Salı 18:41

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gaziantep’te bomba yüklü otomobille gerçekleştirilen terör eylemini değerlendirirken, "İnsanların birbirleri ile bayramlaştığı, kucaklaştığı, kırgınlıkları bitirdikleri bir günde böyle acı bir olayı bize yaşatanlara lanet olsun" dedi.

Ramazan bayram tatilini geçirdiği Rize’nin Ayder Yaylası’nda basın toplantısı düzenleyen Kılıçdaroğlu, Gaziantep’de yaşanan olayın herkesi derinden sarstığını söyledi. CHP lideri Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"İnsanların birbirleri ile bayramlaştığı, kucaklaştığı, kırgınlıkları bitirdikleri bir günde böyle acı bir olayı bize yaşatanlara lanet olsun. Terörü her zaman suçladım, her zaman suçlayacağız. Kimliği ne olursa olsun, düşüncesi ne olursa olsun, insanların barış içerisinde yaşaması varken, bu kavga neden? Masum insanları öldürmek kime ne yarar sağlayabilir? Gerçekten büyük bir dram ve insanlık suçu. Bunu yapanları insan olarak adlandırmak istemiyorum. İnsan olan böyle bir şey yapmaz. Sabah sayın Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüşerek bilgi aldım. Gaziantep bizim en güzel kentlerimizden biri. Terörün bulaşmadığı ve barındırılmadığı kentlerimizden birisi. Bütün Gazianteplilere, bütün Türkiye ve halkımıza başsağlığı dileklerimizi iletiyorum. Yakınlarına başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Ölenlere Allah rahmet eylesin diyorum. Yaralılar ve ağır yaralılar var, onlara da acil şifalar diliyorum."

"TERÖRE ASLA ÖDÜN VERMEYECEĞİZ"

CHP’den bir Genel Başkan Yardımcısı, Genel Sekreter ve milletvekillerinin Gaziantep’te olayı yakından izlediğini belirten Kılıçdaroğlu, "Sayın Vali bazı bilgiler verdi. Umarım failler biran önce bulunur ve sorumlular yargının önüne çıkarılır. Arzum, Türkiye’de herkesin teröre karşı ortak tavır takınmasıdır. Terör bir insanlık suçudur. Bu insanlık suçuna karşı bütün siyasal partilerin, sivil toplum kuruluşlarının, meslek kuruluşlarının ortak tavır sergilemesi gerekiyor. Teröre asla ödün ve taviz vermeyeceğiz, asla teslim olmayacağız. Ne yaparlarsa yapsınlar bizim birliğimizden, dirliğimizden hiçbir şekilde vazgeçme lüksümüz yoktur. Bu ülkeyi beraber kurduk, beraber yaşatacağız. Bu ülkede onurumuzla beraber yaşayacağız. Biran önce faillerin yakalanması yargının önüne çıkarılması da en büyük arzumuzdur" diye konuştu.

OLAYLARA SOĞUKKANLI BAKMAK ZORUNDAYIZ

Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından da soruları yanıtladı. Bir gazetecinin terör eylemlerinde Suriye’nin PKK’yı kullandığı yönünde iddialar olduğunu sorması üzerine, "İddialar somut delillerle desteklenmediği sürece iddia bazında kalır. Biz daha soğukkanlı bakmak zorundayız. Örneğin bugünkü gazetelerde Gaziantep’te böyle bir eylemin yapılacağına dair bilgiler ulaştığı ifade ediliyor. Sabah yine gelen bazı bilgilerden patlama olan aracın bir çekici ile yerleştirildiği ifade ediliyor. O nedenle süratli bir şekilde bazı bilgilere ulaşılıyor. Ulaşıldıktan sonra olay daha net aydınlanmış olacak. Bizlerde olayı bütün çıplaklığı ile öğrenmiş olacağız" dedi.

BÖLGEMİZDEKİ HUZURSUZLUK TÜRKİYE’YE DE YANSIYACAKTIR

Suriye’de bazı gazetecilerin kaçırıldığı yönünde haberler olduğunun sorulması ve görüşünün istenmesi üzerine bu ülkede bayram gününde insan katliamının yaşandığını duyduklarını belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Suriye’nin de huzur içerisinde olmasını istiyoruz. Çünkü bölgemizdeki huzursuzluk Türkiye’ye de yansıyacaktır. Bölgemizdeki huzursuzluk, oralardaki iç savaş, Türkiye’ye de yansıyacaktır. Bizler de rahatsız olacağız. Sonuçta hepimiz insanız. Bir başka ülkede insanların aç kalmasından rahatsızlık duyuyorduk. Orada insanların öldürülmesinden de rahatsızlık duyuyoruz. Kendi ülkemizde barışı egemen kıldığımız gibi diğer ülkelerde de barış olmasını isteriz. Gazeteciler toplumu aydınlatmak görevini üstlenen, haber peşinde koşan arkadaşlarımız. Gazetecileri tutuklamak, hapse atmak, güç kullanarak görevlerini engellemek gibi bir uygulamayı demokrasilerde, hele 21’inci yüzyılın dünyasında kabul etmek mümkün değil. Gazeteci arkadaşlarımız da iyi niyetle gidiyorlar. Kendi becerileri ve birikimleri ile olayları aydınlatmaya, görüntü almaya, röportaj yapmaya ve dolayısıyla bunu bütün dünyaya aktarmaya çalışıyorlar. Onlar görenlerini yaparken engel çıkarmak doğru değil. Demokrasiler de olmaması gereken bir tavırdır bu."

AYGÜN’LE BAYRAMDAN SONRA GÖRÜŞECEK

Kılıçdaroğlu, PKK’nın kaçırıp 48 saat elinde tuttuğu CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’le ne zaman görüşeceğinin sorulması üzerine de, "Ankara dışına çıktığım için gelmesini uygun görmedim. Bayramdan sonra görüşeceğiz" dedi.

PROGRAM DEĞİŞTİ, YARIN GAZİANTEP’E GİDİYOR

Daha önce Ayder Yaylası’ndan Artvin’e geçmeyi planlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gaziantep’te yaşanan olay nedeniyle programını iptal etti. Kılıçdaroğlu, bu akşam Trabzon’dan uçakla Ankara’ya hareket edecek, yarın da Gaziantep’e gidecek.

KILIÇDAROĞLU: ANTEPLİLER’İN ACILARINI PAYLAŞMAYA GİDECEĞİM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi Şenyuva Köyü’nde vatandaşlarla bayramlaştı, çay içti. Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, Karadenizlilerin de Gaziantep’teki vatandaşların acılarını paylaştığını dile getirerek şunları söyledi:

"Biz tasada ve kıvançta birlikte olan bir kitleyiz. Bizi bu ülkede barış içinde yaşatan, tasada ve kıvançta beraber olmamızdır. Terör elbette ki çok ağır bedeller ödetiyor. Ama teröre karşı bu ülkenin bütün insanları ortak hareket etmek durumundadır. Kimden gelirse gelsin terörü lanetliyoruz. Bu ülkede neyimiz eksik bizim? Her şeyimiz var. Bir huzurumuz eksik. Onu da sağlayacağız. Teröre karşı ortak tavır takınırsak, ortak mücadele edersek, orada da başarılı sonuçlar elde edebiliriz. Buna yürekten inanıyorum. Az önce bir vatandaşımız, ‘Karadeniz ne güzel. Gelip rahatça gezebiliyor insan’ dedi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde de her vatandaşımız rahatça gidip gezebilmeli. Bu ülke hepimizin ülkesi. Bu ülkede huzur ve barış içinde yaşayacağız, yaşamak durumundayız."

DEDELERİMİZ BERABER MÜCADELE ETTİ

Kılıçdaroğlu, "Kurtuluş savaşı sırasında bağımsızlığımızı korurken, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarken, dedelerimiz cephede beraber mücadele etti. Kimse kimsenin inancını ve etnik kimliğini sormadı. Yedi düvele karşı ortak bir mücadele sergiledik. Şimdi geldiğimiz noktada çatışmalar yaşanıyor. Ama teröre karşı ortak tavır takınırsak, ortak duruş sergilersek bu milletin gücü her şeye kadirdir. Terörü de yeneriz, alt da ederiz" ifadesini kullandı.

Gaziantep’e Antepliler’le beraber olmak için gideceğini de vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Onların acılarını paylaşmak için gideceğim. Antep teröre imkan vermeyen, terörü barındırmayan ender illerimizden birisidir Güneydoğu’da. Orada sanayi var, çalışan binlerce işçi var. Antepli dışarıdan büyük sermaye gelmeksizin, kendi imkanlarıyla ayakta duran, kendi gücüyle Ortadoğu’da, Türkiye’de bir marka olan şehrimizdir. Oradaki sanayici ve işadamları, işçiler teröre karşı ortak duruş sergiliyorlar. Ben de onların yanında olacağım. Çünkü ben de onlar gibi ülkemizi seviyorum. Ülkemizin barışı ve huzuru için mücadele ediyorum. Bu akşam İstanbul’a gideceğim yarın sabah da Gaziantep’ geçeceğim" dedi.

ÇAGATARA HEDİYE EDİLDİ

Şenyuva Köyü’ne hareket etmeden önce Ayder Yaylası’nda dolaşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bayramlaştığı vatandaşlarla bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Kılıçdaroğlu’na bu sırada yöresel adı Çagatara olan bir oyuncak hediye edildi. Kılıçdaroğlu, fırıldağa benzer oyuncağı torununa götüreceğini söyleyerek aldı.

KILIÇDAROĞLU: İNSAN OLAN BU OLAYA ÇOK ÜZÜLÜR

Rize’nin Ardeşen ve Fındıklı ilçelerinde vatandaşlarla bir araya gelen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Gaziantep’teki terör olayıyla ilgili şunları söyledi:

"Kimsenin bu ülkede huzurumuzu bozmasına izin vermeyeceğiz. Dik duracağız. Adam gibi duracağız. Ama yeri geldiğinde de hesabını soracağız. Bundan emin olmanızı isterim. İnsan olan bu olaya çok üzülür. Bir bomba koydular, 9 yurttaşımız hayatını kaybetti. O bombayı oraya koyanlara ben insan demiyorum. İnsan olan yapmaz. Yoldan geçen çocuğu var, yaşlısı var, genci var. Oraya bomba konur mu? Üstelik bayramdayız. Benim sizden isteğim Türkiye’nin neresinde olursak olalım, kimliğimiz, inancımız ne olursa olsun, ortak bir duruş sergileyelim, adam gibi duralım. Hep beraber teröre lanet okuyalım. Terörden bıktık artık. Terör insanlık suçudur. Bir insanı nasıl yok edebilirsiniz? Nasıl öldürürsünüz? Günahsız insanlar bunlar. Güzel bir bayram geçiriyorduk, vatandaşlarla beraberdik. Türkiye’nin meselelerini tartışıyorduk, insanca oturup her görüşten insanla konuşuyorduk. Ama bir bomba bütün memleketin huzurunu kaçırdı."

9 ŞEHİDİ KILIÇDAROĞLU’NDAN ÖĞRENDİLER

Konuşmasına, "Bugün yine bir kaza haberi geldi. 9 askerimiz şehit oldu" diyerek devam eden Kılıçdaroğlu’nun sözleri dinleyenleri şaşırttı. Askerleri taşıyan minibüsün kaza yaptığını ve 9 askerin şehit olduğunu Kılıçdaroğlu’ndan öğrenen Rizeliler büyük üzüntü yaşadı. CHP Lideri konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İnsan üzülüyor tabi. Aracın nasıl kaza yaptığı konusunda şu anda bir bilgimiz yok. Ama sonuçta görevi başında hayatını kaybeden, dün akşam yine bomba sonucu hayatını kaybeden asker ve yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Yakınlarına ve tüm Türkiye’ye başsağlığı diliyoruz. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bizim birliğimizi, dirliğimizi, birlikteliğimizi bozmak isteyenlere asla izin vermeyeceğiz. Ortak, kararlı, adam gibi bir duruş sergileyeceğiz."

BAŞBAKAN’IN ACISINI PAYLAŞIYORUM

Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın teyzesinin vefatıyla ilgili olarak da, "Sayın Başbakan’ın teyzesi vefat etmiş. Allah’tan rahmet diliyorum. Kendisine sabırlar, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Acısını paylaşıyoruz" ifadesini kullandı.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.