Alexa
banner314

Kılıçdaroğlu Reyhan'lıya Gidelim Deyince Başbakan...

Reyhanlı'da can pazarı yaşanırken Başbakan başta olmak üzere AKP'li bakanlar ne yaptı? Başbakan hastane açtı, kimisi düğün yaptı, kimisi ülkede bile değil.... Başbakan da yarın ABD yolcusu... Kılıçdaroğlu ise Başbakan'a Uludere'nin ardından Reyhanlı'ya birlikte gitme çağrısı yaptı, önce ABD'ye gitmesini eleştirsdi.

Kılıçdaroğlu Reyhan'lıya Gidelim Deyince Başbakan...
banner327
 Rehyanlı'da 49 yurttaşın öldüğü, onlarcasının yaralandığı patlamanın yaşandığı 11 Mayıs'tan günümüze Başbakan nelere gitti, AKP'li bakanlar ne yaptı?

REYHANLI'YA DEĞİL ABD'YE GİDİYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'nın daveti üzerine yarın ABD'ye gidecek. Başbakanlık Basın Merkezi'nin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Erdoğan, ABD ziyareti çerçevesinde 16 Mayıs'ta Washington'da Başkan Obama ile bir araya gelecek. Beyaz Saray'da gerçekleştirilecek söz konusu görüşmede, iki yakın müttefik olan Türkiye ve ABD arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra iki ülkenin ortak gündeminde yer alan güncel bölgesel ve küresel konularda görüş alışverişinde bulunulacak.

Başbakan Erdoğan'a Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın yanı sıra Washington'da sektörlerinde lider firmaların üst yönetici ve patronlarından oluşan 90 kişilik iş dünyası heyeti de eşlik edecek.

Washington'da iki askeri tören düzenlenmesi, Başbakan Erdoğan'ın Blair House'da misafir edilmesi, ortak basın toplantısı ve ardından akşam yemeği programının Türk heyetine teklif edilmesinin, ABD yönetiminin Türkiye'ye verdiği önemi ve iki ülke ilişkilerinde gelinen noktayı gösterdiğine dikkati çekiliyor.

13 MAYIS

*Başbakan bugün de Hatay'da yok. Çünkü Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin yeni hizmet binasının açılışına katıldı. Ardından AKP MYK toplantısına başkanlık etti. Akşam saatlerinde ise Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ahmed Issam Haddad ile görüşecek

*Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise Milli Eğitim Vakfı Gökkuşağı Ortaokulu’nda, MEB ile Serebral Palsili Çocuklar (Serçev) Derneği arasında gerçekleştirilen, "Engelsiz Meslek Lisesi” protokolünün imza törenine katıldı.

*Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Antalya'da “AB Günü” kutlama programına katılıyor.


DAVUTOĞLU SUUDİ ARABİSTAN'DA

*Suriye politikasının baş sorumlularından olarak ifade edilen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise hala yurtdışında. Davutoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatının Bakanlar Düzeyinde Mali Temas Grubu'nun toplantısına katılıyor. 

12 MAYIS

*Reyhanlı'daki patlamadan bir gün sonra... Başbakan nerede mi? Başbakan İstanbul'da AKP İstanbul Kadın Kolları Başkanlığı'nın düzenlediği "Analar Ağlamasın" temalı Anneler Günü programında.

*Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Berlin'de Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile görüştü.

11 MAYIS

*Patlama günü... Başbakan Erdoğan Bağcılar'daki Medipol Mega Hastaneler Kompleksi'nin açılış töreninde katıldı.

KIYAMET KOPARKEN AKP'LİLER DÜĞÜNDE

AKP İstanbul Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Reyhanlı’nın kan gölüne döndüğü gün oğlunu evlendirdi. Düğüne, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, Avrupa Birliği Bakanı Eğemen Bağış ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın da katıldı. Bu isimler aynı zamanda nikah şahitliği de yaptı.

Başbakan Erdoğan’ın da bu düğüne katılacağı ancak son anda programı nedeniyle düğüne gelemediği de konuşulanlar arasında.

ABD'YE GİDECEKMİŞ, GEL HATAY'A GİDELİM'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’a Uludere’ye birlikte gitme önerisinin ardından aynı teklifi Reyhanlı için de yaptı. Kılıçdaroğlu, “Önce Amerika’ya gidecekmiş ondan sonra Hatay’a gelecekmiş. Ben ona söyledim, ‘gel beraber Uludere’ye gidelim’ dedim. Gelmedi. Gelsin beraber Reyhanlı’ya gidelim, gelir mi, gelemez” diye konuştu.

Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde meydana gelen patlamaların ardından bölgede incelemelerde bulunan Kılıçdaroğlu, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz’i ziyaretinin ardından partisinin il başkanlığı önündeki kalabalığa hitap etti.

Kılıçdaroğlu, konuşmasında, Hataylılara saldırıda hayatını kaybedenler için başsağlığı dileyerek, “Hatay’ın yaşadığı bu olayı unutmak mümkün değil. Reyhanlılara sözüm var, size de var; bu iş aydınlanıncaya kadar, sonuna kadar takip edeceğiz” dedi.

“KARDEŞİ KARDEŞE KIRDIRIYORSUN”

Hükümetin Suriye politikasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Bir sefer, iki sefer değil, yüz sefer söyledik. ‘Bu dış politika ile Türkiye’ye terör ithal ediyorsun’ dedik. ‘Yanlış yapıyorsun’ dedik. ‘Kardeşi, kardeşe kırdırıyorsun’ dedik” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu’nun bu sözlerinin ardından kalabalıktan “Başbakan istifa” sloganları yükseldi.

“OLAY AYDINLATILINCAYA KADAR, TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Yurtta barış dünyada barış” sözünü hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Ama bunun müsebbibi kim? Tabii ki hükümet. Vatandaşlar, Reyhanlı'da bana soruyorlar, 'Bizim Suriye ile ne alıp vereceğimiz var? Bu insanların burada işi ne? Bizim giden canlarımız geri gelir mi?' diye dert yanmaktalar. Gerçekten öyle. Sınırımız bu insanların gelmesiyle yolgeçen hanı oldu. Kimin geçip çıktığı belli değil. Böyle her şeyi serbest bırakırsanız olacağı bu. Söz verdik. Bu iş aydınlanıncaya kadar peşini bırakmayacağız. Burada en üzücü olay nedir biliyormuşsunuz? Bunca olay oluyor, hükümet buna istenilen açıklamayı yapmıyor. Bir de basın yasağı koyuyor. Neyi saklıyorsunuz? Bunu kimden gizliyorsunuz?" 

“TAŞERON OLMA DEDİK”

Türkiye’nin iyi yönetilmediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Türkiye iyi yönetilmediği için başına bela alıyor. 50 sefer söyledik. ‘Arkadaş batının egemen güçlerin Ortadoğu’daki taşeronu olma’ dedik. ‘Ben olacağım’ dedi. Olacaksan işte milletin başına bu belayı açıyorsun sen” değerlendirmesinde bulundu.

ULUDERE’DEN SONRA REYHANLI TEKLİFİ

Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Uludere’ye birlikte gitme önersinin ardından aynı teklifi Reyhanlı için de yaptı. Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın Hatay’dan önce ABD’ye gitmesini eleştirerek, “Efendim neymiş önce Amerika’ya gidecekmiş ondan sonra Hatay’a gelecekmiş. Ben ona söyledim, ‘gel beraber Uludere’ye gidelim’ dedim. Gelmedi. Gelsin beraber Reyhanlı’ya gidelim, gelir mi, gelemez” diye konuştu.

“ALEVİ'Sİ, SÜNNİ'Sİ DİKKATLİ OLACAĞIZ”

Hatay’a üzerinde oynandığını ve bu nedenle provokasyonlara karşı dikkatli olunması çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Alevi'si, Sünni'si dikkatli olacağız. Aynı Allah’a inanıyoruz, aynı kitaba inanıyoruz, aynı peygambere inanıyoruz, aynı ehl-i beyte inanıyoruz. Biz insanı en değerli varlık olarak görürüz. Hiç kimsenin saçının teline zarar gelsin istemeyiz. O nedenle bütün provokasyonlara karşı hepimizin dikkatli olması lazım. Daha sağduyulu, daha sakin… Yarın seçim olacak sandığa gideceğiz. Geçmişte AKP’ye oy vermiş değerli yurttaşlarım olabilir. Hepsine saygılarımı gönderirim, hepsini de yurt sever olarak kabul ederim. Ama Türkiye iyi yönetilmiyorsa, Türkiye’nin başı beladan bir tülü kurtulmuyorsa sorun ülkeyi yönetenleridedir artık. O yönetenleri değiştirmek sizin elinizdedir.

Buradan bütün dünyaya ve Türkiye’deki bütün yurttaşlarıma ilan ediyorum; CHP iktidarında hiçbir CHP Hükümeti Batının egemen güçlerinin taşeronu olmayacaktır. CHP tek bir yerden, tek bir merciden talimat alacaktır; o da kendi halkından, kendi milletinden alacaktır.”

BUNU İLK KEZ BU HÜKÜMET YAPMIŞTIR

Reyhanlı’da yurttaşların yakasına yapışarak, "Biz kendimize yetiyoruz, Suriye ile neden kavga ediyoruz? Kendi topraklarımızda yabancı görmek istemiyoruz. Burada huzur içinde yaşamak istiyoruz” dediklerini anlatan Kılıçdaroğlu, “Haklılar. Zaten sınır diye bir şey kalmadı, yol geçen hanı… Nedenini ben de biliyorum, siz de biliyorsunuz. Türkiye Cumhuriyet’i tarihinde hiçbir siyasal iktidar bu topraklarda terörist yetiştirip eline silah verip cebine para koyup ‘Git Suriye’de kardeşini öldür’ dememiştir. Bunu ilk kez bu hükümet yapmıştır” dedi.

“ORTADOĞU'YA MEZHEP PENCERESİNDE BAKAN BİRİ”

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na da yüklenen Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin en çapsız dışişleri bakanı şu anda koltuğunda oturuyor. Dünyayı okuyamayan, dünyayı tanıyamayan, dünyadaki gelişmeleri bilmeyen, Ortadoğu’ya mezhep penceresinden bakan bir kişi oturuyor o koltukta. O koltukta oturan adam Türkiye’nin başını belaya sokuyor” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2013, 02:15
YORUM EKLE

banner307

banner325