Alexa

Kırım derneği olağanüstü toplantı yaptı...

Kırım Derneği Genel Merkezi ve Kırım Vakfı Ukrayna Büyükelçiliği yetkililerinin de katıldıkları olağanüstü toplantıda, Kırım’da meydana gelen son olaylar değerlendirildi.

Kırım derneği olağanüstü toplantı yaptı...
banner327
 Kırım Derneği Genel Merkezi ve Kırım Vakfı Ukrayna Büyükelçiliği yetkililerinin de katıldıkları olağanüstü toplantıda, Kırım’da meydana gelen son olaylar değerlendirildi.27 Şubat 2014 tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosunun silahlı gruplar tarafından basılarak işgal edilmesi terörist bir eylemdir.Bu silahlı grupların baskısı altında Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu’nun bir kısmı tarafından Kırım’ın geleceğine yönelik sözde referandum kararı ve Kırım Özerk Cumhuriyeti hükümetinin yeniden belirlenmesi hem Ukrayna Anayasası’na hem de uluslararası hukuka aykırıdır ve kesinlikle kabul edilemez.Bu gelişmeler bütün Ukrayna halkının iradesini ve Kırım’ın tarihî ve aslî halkı olan Kırım Tatarlarının da haklarını yok saymaktadır.Vatan Kırım’daki ve diasporadaki Kırım Tatarları bu hukuk dışı ve zorbalık altında alınmış kararları tanımamakta, Kırım Tatarlarının haklarının ancak bağımsız, demokratik ve toprak bütünlüğü korunmuş bir Ukrayna bünyesinde ve uluslararası hukukun şemsiyesi altında sağlanacağına inanmaktadır.
Bu noktadan hareketle;1- Bütün demokratik dünya ülkeleri hükümetlerine ve uluslararası kuruluşlara Kırım Tatar diasporası olarak Kırım’da yaşanan hukuk dışı gelişmeler hakkında müracaatta bulunulacaktır.

2- Kırım ve Ukrayna’daki durum ve mevcut kriz konusunda Kırım Tatar ve Ukrayna diasporaları birlikte hareket etmelidir.
3- Kırım’daki mevcut demokrasi ve hukuk dışı durum hakkında bütün meşru yollar kullanılarak kamuoyu oluşturulması çalışmalarına hız verilmelidir.
4- Kırım’da yaşanan demokrasi ve hukuk dışı durumun Türk ve dünya kamuoyuna duyurulması için Kırım Derneği Genel Merkezi tarafından 2 Mart 2014 Pazar günü saat 14.00’de Ankara’da bir miting düzenlenecektir.

Bu kritik günlerde, Kırım’daki bütün tarafların sağduyulu ve hukuk çerçevesinde hareket etmeleri son derece önemlidir.

Başta Kırım Tatar diasporası olmak üzere insan haklarına saygılı herkesi Kırım’ın geleceği konusunda sessiz kalmamaya davet ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2014, 23:11
YORUM EKLE