Yandex Metrika

KON Derginin İlk Sayısı...

1979 yılında, merhum Başbuğ Alparslan Türkeş'in talimatıyla "Kon" adında bir Kürtçe dergi çıkartılmış. Bu dergi bir sefere mahsus çıkmıştır, içeriğini okuyunca hedeflenen şey daha iyi anlaşılacaktır.

KON Derginin İlk Sayısı...
14 Ekim 2013 Pazartesi 16:26

1979 yılında, merhum Başbuğ Alparslan Türkeş'in talimatıyla "Kon" adında bir Kürtçe dergi çıkartılmış. Bu dergi bir sefere mahsus çıkmıştır. içeriğini okuyunca hedeflenen şey daha iyi anlaşılacaktır. 

Kon Dergisi Ülkücü Hareketin Lideri Alparslan Türkeş'e sunulmuş ve  talimatıyla bir sayı çıkartılmıştır. O dönemin şartları ve hassas durumlarını göz önünde bulundurmalıdır. O zaman  yapılmak istenen hussusla şu an içinde yaşadığımız şartlar ve durumlar arasında ki farkı görmek lazımdır. Milliyetçi Hareket Partisi'ni yakından ilgilendiren, söylemini, amacını, siyasi metodik düşünce veya kompozisyonunu hiçe sayarak bir açıklama yapılması Ülkücü Hareket İçerisindeki birliği zedeleyici bir tavırdır. 


KON DERGİSİ

5 Haziran  l977 seçimlerinden sonra rahmetli  Alparslan Türkeş bey beni yanına çağırarak gitgide   artan Şark meseleleri ile özel ilgilenmemizi, memleketin geleceği bakımından bu  hain bölücü güçlere karşı bölge halkını uyanık tutmak ve organize etmek için teşkilatlanmaya gidilmesi konusunda  bize  talimatlar vermiş, bu husustaki görüşlerini de bize anlatarak yol göstermişti.
 
Biz de bu konularda bizden daha tücrübeli olduğuna inandığımız  Ergani  Çüngüş bölgesindeki Şadili aşiretinden  Diyarbakır ülkücü gençlik teşkilatının kurucu başkanı Vedat Güldoğan beyle ve Urfa’nın Öncel aşiretinden Ankara’daki ülkücü işçi hareketinin önderlerinden Abdurrahman Öncel’e durumun ehemmiyetini de anlatarak kendilerine  bu konuda özel faaliyet göstermelerini rica ettik.
 
Bu arkadaşlarımız da zaten bizimle aynı şeyleri düşünüyorlarmış. Kendileri de ayrıca Türkeş  beyle görüştüler. Ve yakın dostlarıyla birlikte derhal ciddi faaliyetlere başladılar. Bu faaliyetlerin akabinde de l979 yılında Türk milliyetçileri adına yarı Kürtçe olan, Türkçede oba-çadır manasına gelen KON Dergisini çıkarıp onun etrafında da legal bir teşkilat kurmaya başladılar.
 
Bu konu ülkücü  hareketin Türkiye’nin meselelerine ne kadar ciddi baktığını ve  uzakları gördüğünün açık bir belgesidir.  Türkiye’nin bugün gelişen şartlarının gereği olarak bu hususu açıklamak zaruretini gördük. Çünkü o mücadelede  Urfa’da KON dergisini dağıtan Öncel’lerden iki genç, çocuk katili bölücü eşkıyanın adamları tarafından öldürülmüş ve bu çatışma istemediğimiz olaylar da dahil, kanlı bir şekilde   değişik mecralarda devam etmiştir.  O yüzden Sayın Abdurrahman ÖNCEL  arkadaşımız hala yurt dışında ikamet etmektedir. KON Dergisi ülkücü mücadelenin özel bir bölümüdür. Bu derginin yöneticilerinden Vedat Güldoğan bey ise bir araştırmacı ilim adamı  olarak İzmir’de Şark meseleleriyle ilgili        mücadelesine devam etmektedir.
 
Aşağıda bu derginin ilk sayısının ön yazısını dikkatlerinize arz ediyorum.
Muhabbetlerimle.
 
Genç Ülkücüler Teşkilatı ve Ülkücü İşçiler Birliği’nin
                                                                                   Kurucu Genel Başkanı
                                                                                            Salih DİLEK 

KON ÇIKARKEN…..
Yüzyıllar boyunca hür yaşamış, bağımsızlığın sembolü olan milletimiz; bugün “komünizm” ve “bölücülük” tehlikesi ile karşı karşıya bulunmaktadır. Milletimiz uçuruma doğru sürüklenmek istenmektedir. Doğuda, batıda, kuzeyde, güneyde; aynı milletin çocukları, aynı peygamberin nurlu yolunda yürüyen ve aynı kitaba inanan, aynı dine mensup olan memleket evlatları, birbirlerine düşman hale getirilmiş ve neredeyse birbirlerine boğazlatılmak derecesine itilmişlerdir….


Moskof emperyalizminin Doğu  Türkiye toprakları  üzerinde , eskiden beri gözü olduğu unutulmamalıdır. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak memleketimizi kimlerin karıştırıp huzursuzluk tohumları atmak istediklerini, bizi birbirimize vurdurup kırdırarak, kardeşi kardeşe düşman hâle getirmek isteyenlerin kimler olduğunu iyice bilelim…
 
DOĞULU KARDEŞ !.. Şunu unutma ki; geçmiş tarihimizde Kürt-Türk Alevi-Sünni ayırımı yaparak bizi birbirimize vurduranlar, kardeşi kardeşe düşürenler Rus, İngiliz, Amerika gibi sömürücü güçlerin ajanları ve işbirlikçileriydiler. Fakat senin vatansever duyguların galebe çaldığı içindir ki, onlar umduklarını bulamadılar, çekip gittiler…
 
 Ama bugün aynı oyun yine sahnede, Bunca yıldır kapanmış , kabuk bağlamış yaraları deşmeye tırnaklamaya kalkışan bir avuç sapık, seni tekrar aynı tuzağa düşürmek istiyor. Fakat  bu sefer amaç başkadır.  Vicdanlarını Moskova ve Pekin’e  satan Marksist-Leninist ve Maoist komünist  çeteler;  memleketimizi sonu kapkaranlık bir istikâmete doğru  itip amaçlarına ulaşabilmek için, koz olarak seni seçmiş  bulunuyorlar…Dünkü zâlim Çarlar, Krallar-Voyvodalar yok , ama onların uşakları var şimdi ortada, “Kürd’ü Türk’ü  her gördüğün yerde, her türlü şartlar altında vur! Öldür, intikam al!” diyen Ermeni çeteleri yok, fakat onların da lânetlenmiş veletleri var şimdi karşında. Topları, tüfekleri silahları sana doğrudur… Hedef sensin. Sen ve diğer kardeşlerindir… Gözünü aç, bunları iyi tanı!...


Doğulu Kardeş! Aslında bütün bu ızdırap verici durumlardan Türkiye’yi yönetenler sorumludur. Düşman düşmanlığını yapacaktır. Ama devletimiz yetişen nesillere, onların gönüllerine ve kafalarına sahip çıkmadı. Emperyalistlerin elinde malzeme haline getirilmesine engel olmadı. İşte biz vatansever Doğulu genç kardeşlerin , böyle bir ortamda senin huzuruna çıkıyoruz. İnancımızın ve imânımızın gereğini yapmaya kararlıyız. Rus ve Çin uşaklarının, seni kanlı emellerine âlet etmesine seyirci kalamayız. İşte, bu sebepledir ki,; Doğuyu istismar ederek, bizi Kürt-Türk, Alevi-Sünni diye ayırmak isteyenlerin maskelerini  parçalamak ve gizlenmek istenen gerçekleri, ilmi esaslara dayandırarak çıkarılmak istenen meseleleri de teker  teker ele alıp, Doğunun dertlerine, meselelerine ciddî  bir şekilde inerek, bütün bu yaralara neşterimizi vurmak maksadıyla KON adı ile aylık bir gazete çıkarmaya karar verdik.
 
KON gazetesi, tamamen Doğu ve Güneydoğumuzu ilgilendiren konulara el atacak ve bunları devamlı işleyecektir. Dış düşmanlar tarafından atılan  tohumların yeşermeden kökünün kazılması amacımızdır. Doğu bölgelerimizde  ihanet çeteleri tarafından çıkarılmak istenen  Türk-Kürt  Alevi-Sünni meselesi üzerinde ciddiyetle durarak; Doğu’da sevgi, birlik bütünlük, beraberlik ve kardeşlik duygularını güçlendirmek istiyoruz.

İşte KON gazetesinin amacı budur.

KON’u okuyalım, okutalım ve DOGU’da tutuşturacağı “birlik ve beraberlik kıvılcımını” her tarafa yayalım. Köylerdeki rençberlerden, dağlardaki Koçerlere kadar herkesi bundan haberdar edelim…
Doğulu  kardeş…

Davran,  kendine gel. Hep beraber ve birlikte. DOĞU’da oynanan oyunların üstüne gidip, Moskof Emperyalizminin paslı zincirlerini var gücümüzle kıralım ve balyoz denli yumruklarımızı indirelim kafalarına hainlerin   ve mezhep kışkırtıcılarının…

DOĞULU KARDEŞLER!.
Büyük yarının kutlu ufuklarına doğru; sevgi , birlik, beraberlik , kardeşlik duyguları ve şuuru içinde; Doğulusu, Batılısı-Kuzeylisi, Güneylisi, topyekün  tek bir kalp, tek bir   yumruk ve Türk Milleti olarak her türlü emperyalizme, her türlü bölücülüğe,baskıcılığa, zorbalığa, haksızlığa, zulme, işkencelere; her türlü yabancı ideolojilere karşı; el ele, omuz omuza, kafa kafaya, gönül gönüle, sırtsırta vererek, taşıdığımız yüce düşüncenin şanlı bayrağını kaldıralım yükseklere…Daha yükseklere… En yükseklere…...


“BEN, SEN, O YOK; BİZ VARIZ”Etiketler; #kon dergisi

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.