Alexa

Koncuk'tan Sert Tepki

TÜRKİYE Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, akademisyenlerin bu sene yapılan toplu sözleşmelerde de yok sayıldığını vurguladı.

Koncuk'tan Sert Tepki
TÜRKİYE Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, akademisyenlerin bu sene yapılan toplu sözleşmelerde de yok sayıldığını vurgulayarak, "Dünyanın hemen her ülkesinde akademik personel en yüksek maaş alan çalışan kesimini oluştururken, Türkiye'de akademik personelin geçim sıkıntısı yaşaması bu ülkeyi yönetenlerin ayıbıdır" dedi.

 Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk yaptığı açıklamada, bugün gelinen noktada tüm akademisyenlerin yalnızlaştırıldığına dikkat çekerek, "YÖK'ün otoriter yapısının akademisyenlerimizi adeta ezdiği, üniversite çalışanlarının düşüncelerini özgür bir biçimde açıklayamadığı, akademik yükselmelerde engellerin konulduğu üniversiteler artık gerilimli bir çalışma ortamı haline gelmiştir. Tüm bu yaşananlarla birlikte akademisyenlerimizin çok düşük ücretlerle çalıştırılması, dünyadaki meslektaşlarına kıyasla mali yönden itibarsızlaştırılmaları bilim üretmelerinin, kendilerini yenilemelerinin önünde büyük engel oluşturmaktadır" ifadelerine yer verdi.

"MAAŞLARDA HERHANGİ BİR İYİLEŞTİRME YAPILMAMASI BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA OLMUŞTUR"

Koncuk, akademisyenlerin bu sene yapılan toplu sözleşmelerde de yok sayıldığını, ekonomik kayıplarının telafisine yönelik en küçük bir iyileştirme dahi yapılmadığının altını çizerek şunları kaydetti:

"Akademisyenlerimiz, AKP Hükümeti tarafından sistematik olarak ekonomik soykırıma uğramaktadır. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 5. İzmir İktisat Kongresinde öğretim üyelerinin aldığı ücretin düşük olduğu eleştirilerine katıldığını, bu konuda diğer kamu personellerine oranla durumun iyileştirilmesi gerektiğini söylemişti. Bunun üzerine akademisyenlerimiz umutlandı, haksızlıkların sona ereceğini düşündü. Ancak Şimşek'in tüm akademisyenlerimize umut olan sözleri havada kaldı. Zira Torba Yasa'da akademisyenlerimize zam görünmedi.

Bu da Bakan Şimşek'in sözlerinde samimi olmadığını, akademisyenlerin kandırıldığını ortaya koymaktadır. Akademisyenlere 2014 yılında 123 TL dışında hiçbir artış yapılmayacaktır, 2015 yılında yüzde 3+3 gibi komik bir zam oranı ile yetinmek zorunda kalacaklardır. 2014 yılında çocuk parası, aile yardımı, doğum, ölüm yardımları, ek ödemeler, ek dersler, fazla mesai ücretleri ve tazminatlar hiçbir şekilde artmayacak, enflasyon farkı da verilmeyecektir. Tüm bunların üzerine Torba Yasada da akademisyenlerimizin maaşlarına herhangi bir iyileştirme yapılmaması bardağı taşıran son damla olmuştur.

"TORBA YASA'DA AKADEMİSYENLERİ YOK SAYANLARI ŞİDDETLE KINIYORUZ

Dünyanın hemen her ülkesinde akademik personelin en yüksek maaş alan çalışan kesimi oluşturduğunu belirten Koncuk şöyle devam etti:

"Türkiye'de akademik personelin geçim sıkıntısı yaşaması bu ülkeyi yönetenlerin ayıbıdır. Sayın Başbakana soruyoruz: Bu ülkenin kaynakları yine bu ülkenin insanlarına harcanmayacaksa kime harcanacaktır? Akademisyenlerimizi görmemek, onların sesini duymamak için neden direniyorsunuz? Akademisyenlerimize yapılan muameleyi içinize nasıl sindiriyorsunuz? Bir araştırma görevlisinin 2 bin 395 TL, en yüksek derecedeki profesörün 4 bin 729 TL alması dünyanın güçlü ülkeleri arasında yer almayı hedefleyen Türkiye'ye yakışıyor mu?

Akademisyenlerin itibarsızlaştırılması, Türkiye'nin itibarsızlaştırılması anlamına gelmez mi? Kimse " bütçe elvermiyor'diyemez, akademisyenlerimizin karşısına hesap kitapla çıkamaz. Unutulmamalıdır ki; dünyanın hemen her ülkesinde akademik personel en yüksek maaş alan çalışan kesimini oluştururken, Türkiye'de akademik personelin geçim sıkıntısı yaşaması bu ülkeyi yönetenlerin ayıbıdır. Dolayısıyla siyasi erk bu ayıbı, akademisyenlerin maaşlarında iyileştirmeler yaparak temizlemelidir. Bu minvalde, Torba Yasa'da akademisyenleri yok sayanları şiddetle kınıyoruz. "

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2014, 00:06
YORUM EKLE