Alexa

Kongre tarihi belli değil...

-Başbakan Yardımcısı Atalay, "Şu an kongre tarihiyle ilgili bir karar yok, bu sürecin bundan sonrasıyla ilgili karar yok" dedi.

 Kongre tarihi belli değil...
- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AK Parti Olağanüstü Kongresi ile ilgili olarak, "Şu an kongre tarihiyle ilgili bir karar yok, bu sürecin bundan sonrasıyla ilgili karar yok. Sanırım bugünkü ilk toplantıda genel bir takvim ortaya çıkar" dedi.

Başbakan Yardımcısı Atalay, AK Parti Genel Merkezi önünde gazetecelere seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Atalay, seçim sonuçlarına ilişkin ilk değerlendirmeleri dün yaptıklarını, bugün de MKYK toplantısı düzenleyerek bundan sonraki süreçle ilgili değerlendirmeler yapılacağını söyledi.

"Genel Başkanımızı cumhurbaşkanı olarak seçtik. Allah hayırlı etsin, kendisi için ailesi için hayırlı olsun, ülkemiz ve milletimiz için inşallah hayırlı olsun" diyen Atalay, şunları söyledi:

"Biz çok gururluyuz, onurluyuz. Kendi liderimizi devletin tepesine, cumhurbaşkanlığına gönderdiğimiz için. Bundan sonra partimizde yeni genel başkanımız belirlenecek. Yeni hükümet kurulacak. Bu çalışmalar için de önümüzde bir zaman var.  Partimizin en üst karar organı MKYK bugün toplanacak. AK Parti daima bir ortak akıl partisi olmuştur. Bütün sorunlarımızı, meselelerimizi, politikalarımızı ortak akılla yürütürüz. Bizim platformlarımızda, karar mekanizmalarımızda her şey çok açık konuşulur, bugüne kadar da öyle olmuştur. Bir karar için hepimiz düşüncelerimizi söyleriz ama karar çıktıktan sonra da o kararın etrafında birleşiriz. İnşallah bundan sonra da partimiz güçlü şekilde gidecektir."

Bugün belki genel bir başlama olacağını, gelecek günlerde istişare ve değerlendirmelerin devam edeceğini ifade eden Atalay, hayırlı bir karar çıkacağına inandığını, partilerinin güçlü bir parti ve hükümet olarak yoluna devam edeceğini kaydetti.

Bir gazetecinin, "28 Ağustos'a kadar kongre süreci tamamlanır mı?" sorusu üzerine Atalay, "Bu toplantılarda ele alınacak. Şu an verilmiş bir karar yok. Şu an kongre tarihiyle ilgili bir karar yok, bu sürecin bundan sonrasıyla ilgili karar yok. Sanırım bugünkü ilk toplantıda genel bir takvim ortaya çıkar" yanıtını verdi.

"Anketlerde genelde yüzde 56 ya da 58 bandında sonuçlar geliyordu, sonucu nasıl yorumlamak lazım?" sorusunu Atalay, şöyle yanıtladı:

"Bu işlerle ilgilenirim. Partimizin kamuoyu yoklamalarıyla hem de kendi alanımdır. Bizim beklediğimiz 52-55, 51-55 arası bir banttı. Araştırmalar daima içinde yüzde 1'lik, 2'lik bir risk taşır. Zaten tahminler belirtilirken de öyledir. Yani bütün bunlar analiz edilir ama seçime katılma oranları benzer faktörler burada belirleyicidir. O uzun analizlere girmeyeyim. Araştırmaların sonuçları da tahminleri de doğrusu tutarlıdır. Diğer adaylar için de bu geçerli. Araştırma sektörü kurumlaştı doğrusu başarılı bir trend çiziyorlar. Çok abartılı farklar yok birbiri arasında. Belki son günlerde 57'ye doğru çıkaran bir şey var. Onun dışında öbürlerinin hepsi hemen hemen 53, 54, 55 gibi oranlardı. Bana göre makul bir sonuç."

"Başbakanı belirleme sürecini etkiler mi?" sorusuna Atalay, "MKYK toplantılarında bunların analizi yapılacak, değerlendirmelerimiz olacak, sizlere de açıklanacaktır" yanıtını verdi.
Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2014, 15:58
YORUM EKLE

banner307

banner313