Alexa
banner314

"Mahmur'un kapatılması gerekiyor"

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Üstün, "Mahmur Kampı artık gerekçesi olmadığı için kapatılmalı" dedi.

banner327
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Üstün, "Mahmur Kampı artık gerekçesi olmadığı için kapatılmalı" dedi.

SAKARYA

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, Mahmur Kampı'nın artık gerekçesi olmadığı için kapatılması gerektiğini söyledi.

Üstün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak'ın Erbil kenti yakınlarındaki Mahmur Kampı için Türkiye olarak daha önceki yıllarda Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde olsun birçok girişimlerdebulunduklarını anlattı.

"Mahmur Kampı'nın kuruluş gerekçeleri artık ortadan kalktı" dediklerini aktaran Üstün, "Yeni bir Türkiye var, çözüm süreci yürüyor. Türkiye'de kimliklere artık sahip çıkılıyor, saygı gösteriliyor" diye konuştu. 

Üstün, Türkiye'den giderken bu insanların haklı gerekçeleri olabileceğini ama artık o gerekçelerin kalmadığını vurgulayarak, o insanların terk ettikleri topraklara gelmelerinde fayda olduğunu ve bunu teşvik ettiklerini kaydetti. 

Bununla alakalı birçok yasal düzenleme yapıldığına dikkati çeken Üstün, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Köylerine dönüşleriyle ilgili yasalar var. Onunla ilgili maddi imkan ve teşvikler var. Dolayısıyla bu insanların da bir an önce gelmesini istiyoruz. Bu tabi kötü bir gerekçe olacaktır, IŞİD'in oraya böyle bir saldırı yapmasını kınıyoruz, arzu etmiyoruz ama gelsinler, kendi devletlerine sığınsınlar. Türkiye Cumhuriyeti devleti güçlüdür, onların güvenliğini sağlayacağı gibi kimliklerine de saygı gösteriyoruz.

Artık böyle tartışmalar, Türkiye'de geride kalmıştır. Türk, Kürt, Çerkez, Türkmen, Yörük, herkes kendisini ifade edebiliyor. Dolayısıyla artık Mahmur Kampı'nın gerekçesi olmadığı için bu çerçevede kapatılması gerektiği görüşündeyim. Ama elbette ki IŞİD'in saldırı yapmasını tasvip edemeyiz. Bu kampı kendi iradeleriyle kapatarak gelsinler, Diyarbakır, Van, Siirt, İstanbul ve İzmir'de yeniden hayat kursunlar diyoruz."

- "IŞİD, terör örgütüdür"

Üstün, IŞİD'in terör örgütü olduğunu, önüne gelen herkesi katlettiğini vurgulayarak, IŞİD korkusu yüzünden yerlerini terk edenlere Türkiye'nin sahip çıktığını anlattı.

Vatandaş ve sivil toplum kuruluşlarının da Türkmenler'e sahip çıktığını ve sahip çıkmaya devam edeceklerini aktaran Üstün, "İlk göçler geldiğinde, 'Türkmenler oradan kaçıyor' dediğimizde, bazı muhalefet partileri inanmamışlardı. İnsan hakları komisyonu olarak Yayladağı ilçesine gittiğimizde Türkmenler'in nasıl Esed'den kaçtığını gördük. Türkiye, o zaman Türkmenler'e sahip çıktı, Irak'taki Türkmenler'e de sahip çıkacaktır. Hangi din, mezhep ve ırk olursa olsun Türkiye mazluma sahip çıkmaya devam edecektir" şeklinde konuştu. 

- İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları

Üstün, İsrail'in ateşkesinin bozulmasının sorumlusu olarak Hamas'ı gösterdiğini ancak ateşkesin olup olmamasıyla ilgili şartlarda hiçbir değişikliğe rıza göstermediğini savundu.

İsrail'in ateşkes olduğunda istediği zaman Gazze topraklarına girip bakan, milletvekili, idareci ve sivil vatandaşları tutukladığına dikkati çeken Üstün, şöyle devam etti:

"Siyaset, seyahat, yaşam hakkı, ticaret yapma ve derede bir balık tutma hakkınız bile yok. Şimdi nasıl bir ateşkes ki buna ateşkes diyebileceğiz? Dolayısıyla Hamas elbette bu konuda belki ayak sürtüyor ama açık hapishaneye itiraz ettiği için haklı olarak ayak sürtüyor. Aynı şekilde İsviçre ve Belçika'nın abluka altına alındığını düşünün. Böyle şartlarda ateşkesin ne anlamı var, hiçbir anlamı yok. O bakımdan orada onurlu, kalıcı ateşkes için bu ambargonun kaldırılması lazım. İsrail'in orayı sanki 'şamar oğlanı' görerek, ikide bir tutuklama yapmaması, insanları öldürmemesi, sivilllere ateş etmemesi gerekir.

Dünyanın en kalabalık bölgesine siz hedef gözetmeden sürekli ateş yapıyor, camileri, okulları, konutları bombalıyorsunuz. Hiçbir kutsal değeriniz yok. Hiçbir uluslararası hukuka saygı göstermiyorsunuz. O zaman burada nasıl bir ateşkes olacak? Yalandan yere 'barış yapıyormuş gibi' davranıp İsrail'in zulmünü devam ettirecek durumu hukukileştirmek, İsrail'e prim vermek demektir. Maalesef Mısır gibi bazı ülkeler yalancı bir barışın peşindeler. Hamas buna itiraz ediyor, itirazında da haklı."
Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2014, 13:40
YORUM EKLE

banner307

banner325