Yandex Metrika

Mason locasından Yeni Şafak'a yalanlama

Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği, Yeni Şafak'ta yer alan iddiaları yalanladı.

Mason locasından Yeni Şafak'a yalanlama
30 Mart 2015 Pazartesi 22:48

 Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği, Yeni Şafak'ta yer alan iddiaları yalanladı.

Fethullah Gülen'in hiç bir zaman üyeleri olmadığı gibi belge diye yayımlanan evraklardaki ibarelerin de kendi yazışmalarına uymadığı belirtildi. Yazılı açıklama yapan dernek yönetimi, merhum Kasım Gülek'in de Mason olmadığını bildirdi. 

Locadan yapılan açıklamada, "Fethullah Gülen, Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Derneği'nin şu anda üyesi olmadığı gibi hiçbir zaman da üyemiz olmamıştır." denildi. Buna ilaveten, "Yemin metninin üzerinde bulunan 'Türkiye Büyük Mason Mahfili' unvanının derneğimizle bir ilgisi yoktur. Derneğimiz, o dönemin kamu otoritesinin izni ile 1973 tarihine kadar 'Türk Yükselme Cemiyeti' unvanını kullanmış, 1973 tarihinde derneğimizin unvanı 'Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası' olarak değiştirilmiştir. 2011 tarihinden sonra ise Genel Kurul kararıyla derneğimizin unvanı 'Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Derneği' olarak değiştirilmiştir. Halen bu unvan kullanılmaktadır." açıklaması yapıldı. 

Yeni Şafak'ta, merhum CHP Milletvekili Kasım Gülek'e atfedilen yazı da yalanlandı. Gülek'in, locaya hitaben yazdığı bir yazıda Gülen'i Mason olarak zikrettiği iddiasına yer verilmişti. Yazılı açıklamada, "Keza kayıtlarımız üzerinde yaptığımız araştırmaya göre merhum Kasım Gülek de hiçbir zaman derneğimizin üyesi olmamıştır." bilgisi paylaşıldı. 

Mason locası, derneğin bu şekilde bir siyasi polemik konusu yapılmasından duyduğu rahatsızlığı da dile getirdi. Açıklamada, şöyle denildi: "Son günlerde kurumumuza muhtelif vesileler ile yapılan haksız ve bilgiye dayanmayan atıflar bizleri üzmektedir. Derneğimiz, ilgili kamu otoritesinin denetimi altında faaliyet göstermektedir. Belge ve yazışmalarımız ve çalışmalarımız, kamu otoritesi tarafından sürekli olarak denetlenmektedir. Derneğimizin amacı; kazanç paylaşımı olmaksızın, iyi ve erdemli insanlar arasında kardeşlik, yardımseverlik ruhunun oluşmasına; insanlığın ve toplumun özgürlük içinde düşünsel ve kültürel yönden gelişmesine, olgunlaşmasına; hakikatin aranmasına katkıda bulunmaktır. Derneğimiz bu amacı benimseyen, medeni hakları kullanma ehliyetine sahip, aydın, hür fikirli, iyi ahlak sahibi, Tanrı'ya inanan, tüm dinlere saygı duyan, vatansever kişilerin ortak çabalarının birleştirir. Bu suretle ülkenin ve ulusun ilerlemesini, uyum içinde gelişmesini sağlamaya çalışır. Yurtiçinde ve yurtdışında kendisinden üstün veya kendisine eşit hiçbir masonik otoriteyi kabul etmez."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.