Yandex Metrika

Öcalan'a Özgürlük İstediler

Diyarbakır'da, gerçekleştirilen farklı siyasi, etnik ve inanç gruplarından delegelerin katıldığı, 'Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı'nın sonuç bildirgesi açıklandı.

Öcalan'a Özgürlük İstediler
17 Haziran 2013 Pazartesi 16:45

 Abdullah Öcalan'a özgürlük ve PKK'nın terör örgütü listelerinden çıkarılmasının da istendiği bildirgede, Kürtlerin statülerini belirleme hakkına sahip olduğu ve Kürdistan'ın bir statüsü olmadan Kürt sorununun nihai çözüme kavuşturulamayacağı belirtildi.


Diyarbakır'da, 250 delegenin katılımıyla iki gün süren, 'Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı'nın sonuç bildirgesi açıklandı. Mardin Bağımsız Milletvekili ve DTK Genel Başkanı Ahmet Türk, konferans çağrılarının hazır bulunduğu toplantıda sonuç bildirgesini Van Bağımsız Milletvekili ve DTK Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk okudu. Tuğluk, son 100 yılın tekçi sisteme karşı Kürdistan ülkesinde başkaldırı ve özgürlük mücadelesi ile geçtiğini söyleyerek, "Bu serhildanlar geleneğinin bir parçası olan PKK öncülüğündeki Kürt başkaldırısı son 30 yıldır sürmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin bu dönemde de tüm imha, inkar ve baskı uygulamalarına rağmen Kürt halkının direnci kırılamamıştır"dedi.

Konferanslarının Kürdistan ve bölgenin özgür geleceği için anlamlı bir adım atarak tarihi kararlar aldığını söyleyen Aysel Tuğluk'un açıkladığı kararlardan bazıları şöyle:

-Konferansımız müzakere sürecini sağlıklı ve güvenli bir biçimde sürdürülmesi için demokratik çözüm sürecinin başaktörü Sayın Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünü talep eder.

- Konferansımız Kürdistan'ın bir statüsü olmadan Kürt sorununun nihai olarak çözülemeyeceğini karar altına almıştır.

Kürdistan halklarının kendi kimliği ile örgütlenme özgürlüğü, ana dilde eğitim ve Kürtçe'nin resmi dil olarak kabulü, anayasal güvence altına alınmalıdır.

-
Faili meçhullerin aydınlatılması ve toplu mezarların ortaya çıkarılması için devlet sorumluluklarını yerine getirmelidir.

-Konferansımız, 
 Uluslararası camiayı Suriye ile ilgili mekanizmalara Rojava Kürdistanı'nı resmi olarak dahil etmesini talep eder.

 Kürdistani güçleri, Ulusal Konferans'ın bir an önce toplanması için girişimde bulunmaya çağırır.

-Konferansımız; tüm uluslar arası örgüt ve devletlerden PKK'nin terör listesinden çıkarılmasını talep eder.

-Konferans delegasyonu Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı'nın iradesini temsil edecek "Birlik ve Çözüm Komitesi" oluşturma kararı vermiştir.

-Konferansımız, Türkiye halklarını, konferansımızda açığa çıkan iradeyi tanımaya, esas almaya ve Türkiye Cumhuriyeti devletini Kürt halkının haklarını tanıması için baskı kurmaya çağırır.

Sonuç bildirisinden sonra soruların yanıtlayan DTK Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, oluşturma kararı aldıkları "Birlik ve Çözüm Komitesi"nin çözüm sürecinde önemli rol üstleneceğini belirterek, sonuç bildirisinin BM, AB, hükümete, siyasi partilere ve İmralı adasında bulunan Abdullah Öcalan'a da gönderileceğini söyledi.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.