Alexa

Öğretim Üyelerine Konuşma Yasağı

YÖK yönetmelikte değişiklik yaptı. Bu değişikliğe göre demeç veremeyecekler.

Öğretim Üyelerine Konuşma Yasağı
banner327
YÖK yönetmelikte değişiklik yaptı. Bu değişikliğe göre demeç veremeyecekler.

Öğretim görevlileri YÖK, disiplin yönetmeliğinin “kınama cezası gerektiren fiiller” başlıklı 6. maddesine yapılan ekleme ile öğretim görevlilerinin kendi uzmanlık alanları dışında görüş vermesi engelleniyor. Bilimsel tartışmalar dışında” gazetelere ve televizyonlara görüş verdikleri takdirde “kınama” ile cezalandırılacaklar. 

Bu değişiklikle ilgili ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği adına değerlendirmede bulunan Ali Gökmen, “Eleştiri ve görüş bildirme”nin engellenmesinin ülkenin geleceği için de oldukça karanlık bir tablo anlamına geldiğini söyleyen Gökmen, yönetmeliğin bu hali ile kabul edilemeyeceğini kaydetti. 
Eğitim Sen İstanbul 6 No’lu Üniversiteler Şubesi Başkanı İsmet Akça, değişiklikle birlikte, “kimsenin konuşmasına izin vermeyecek bir zihniyetin açıkça ortaya çıktığını” söylüyor. “Artık kendileri dışında birinin konuşmasına tahammülleri yok” dedi. 

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nejla Kurul, yapılan disiplin yönetmenliğinin ilk başta bile üniversiteye yüklenen misyonu bitirdiğini ve akademik özgürlüğü kısıtladığını belirtti. Amaçlananın “konuşmayan, duymayan, 3 maymunu oynayan bir üniversite” olduğunukaydetti. 

Prof. Dr. Serdar Değirmencioğlu dünyanın hiçbir yerinde böyle bir yönetmeliğin olmadığını belirtti.Değirmencioğlu, değişikliğin ne akademik özgürlüklerle ve bilimsel düşüncelerle bağdaşmadığını söyledi. Değirmencioğlu, "bir yandan vitrinde iyi şeyler oluyormuş gibi gösterilirken bir yandan alınan bu kararların akademik özgürlük ve bilimsel düşüncenin ne seviyede olduğunu gözler önüne serdiğini" ifade etti. 
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2014, 13:31
YORUM EKLE