Yandex Metrika

Ortadoğuyla İlgili Vizyoner Tutumumuzdan Vazgeçmeyiz!

Türkiye'nin Ortaoğu'da artan etkisinden rahatsız olanların, rahatsız edici bazı eylemleri teşvik ediyor olabileceğini belirten Davutoğlu, "Teröre karşı tedbirimizi alırız ama Ortadoğu bölgesinin geneliyle ilgili vizyoner tutumumuzdan vazgeçmeyiz. Terörün bu şekilde kullanılmasına izin verirseniz bütün dış politikanızı terör esir almış olur. Buna izin vermeyiz." dedi.

Ortadoğuyla İlgili Vizyoner Tutumumuzdan Vazgeçmeyiz!
25 Ağustos 2012 Cumartesi 02:24

Türkiye'nin Ortaoğu'da artan etkisinden rahatsız olanların, rahatsız edici bazı eylemleri teşvik ediyor olabileceğini belirten Davutoğlu, "Teröre karşı tedbirimizi alırız ama Ortadoğu bölgesinin geneliyle ilgili vizyoner tutumumuzdan vazgeçmeyiz. Terörün bu şekilde kullanılmasına izin verirseniz bütün dış politikanızı terör esir almış olur. Buna izin vermeyiz." dedi.

Bakan Davutoğlu, NTV'de katıldığı bir programda gazetecilerin sorularını cevapladı. "Terör Türkiye'de bu haftanın, bu ayın bu yılın meselesi değil. Tek bir faktör ile izah etmenin mümkün olmadığı aşikar. Terör olgusunun sadece ve özellikle de Suriye'deki gelişmelerle irtibatlı ve ondan kaynaklandığını söylemek eksik bir teşhis olur." diyen Davutoğlu, Gaziantep saldırısıyla ilgili "Arkasındaki dış bağlantılar tabii ki araştırılacak. Ancak bilelim ki terör olayları tek bir faktörle izah edilemeyecek kadar karmaşıktır." ifadelerini kullandı. Şu anda ulaşılan veriler itibariyle bu saldırıda içerdeki unsurların ağırlık kazandığını ifade eden Davutoğlu, "Tabii sadece Suriye değil bütün Ortadoğu resmi ve hatta Suriye'deki genel trend, bütün olayların değerlendirilmesinde hep göz önünde bulundurulur." diye ekledi.

Genel olarak dış politikaya gelen eleştirileri değerlendiren Davutoğu, İran'a yaptırımlara BM'de hayır oyunu verirken ne kadar bağımsız ve Ankara'da karar alınmışsa bugün de Suriye konusunda aynı şekilde karar aldıklarını; aynı ahlaki ve ilkeli tutumu takındıklarını vurguladı. İran'dan bu politikaya karşı bir 'ödeme' yapmadığının belirtilmesi üzerine Davutoğlu, "Biz kimseden ödeme beklemeyiz, bizim ödememizi tarih yapar, milletin yargısı yapar." ifadelerini kullandı.

Son terör saldırılarının, Türk kamuoyunda dış politikaya yönelik desteği azaltması ihtimalinin de gündeme getirilmesi üzerine Davutoğlu, "Kamuoyu yoklamalarında yüzde 70'lere varan destek söz konusu. Birileri bizi ödüllendirsin diye Suriye halkının yanında yer alıyor değiliz. Tarihi sorumluğumuzun gereği olarak... 'Bize ne?' sorusu bir Türkün sormaması gereken bir sorudur. Bu coğrafyada yaşayan birinin sormasını ben zül addederim." diye konuştu.

Terör saldırılarının Türkiye'nin dış politikasına sekte vurmaya yönelik olabileceği sorusuna cevap veren Davutoğlu, şunları söyledi: "Ortadoğu'da artan etkimizden içeride ve dışarıda rahatsız oluyor olabilir. Bizi rahatsız edecek eylemleri teşvik ediyor da olabilir. Bunların hepsinin hesabını yaparız. Ama spekülatif, elimizde delil olmadan da yapmayız. Bir veri varsa değerlendiririz. Hiçbir ülkeyi, ülke grubunu, etnik ya da mezhebi grubu da karşımıza almayız. Teröre karşı tedbirimizi alırız ama Ortadoğu bölgesinin geneliyle ilgili vizyoner tutumumuzdan vazgeçmeyiz. Terörün bu şekilde kullanılmasına izin verirseniz bütün dış politikanızı terör esir almış olur. Buna izin vermeyiz." 

Esed'in mensubu olduğu Nusayri azınlıkların yeni Suriye'de garanti altına alınması teklifini de yaptığını açıklayan Davutoğlu, "Anayasaya,her yere bunu derç edelim. Ne gibi garanti istiyorsanız bir rövanş kültürünün ortaya çıkmaması için Türkiye ve uluslararası toplum olarak bunu sağlayalım. Nusayrilerin haklarını korumak için her türlü tedbiri alalım." dediğini aktardı.

"TEHCİR EDİLEN ERMENİLERE DE KAPIMIZI AÇARIZ"
Bakan Davutoğlu, Türkiye'de misafir edilen Suriyelilerin büyük çoğunluğunun Sünni Arap ve Türkmen olduğunu belirterek, "Yarın birilerin Nusayrilere zulmederse, Hıristiyanlara zulmederse, onlara da aynı şekilde misafir ederiz. Kürtlere de zulmederse onların da haklarını, hukuklarını koruruz." dedi.

Davutoğlu, 1915'te Suriye'ye tehcir edilen Ermenilerin de buna dahil olup olmadığının sorulması üzerine, "Böyle bir insani durumda 1915 de dahil her şey, unutturur. Bizim kültürümüzde nefret, kin, rövanş anlayışı yoktur. Bugün gelsinler, kim olursa olsun kapımız açıktır." diye konuştu. CİHANİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.