Yandex Metrika

Özdağ:IŞİD gerçekten nedir?

Ümid Özdağ Yeniçağ gazetesinde bugünkü yazısında IŞID'in ne olduğu, kimler tarafından kullanıldığı ve nasıl anlaşıldığından bahsetti.

Özdağ:IŞİD gerçekten nedir?
26 Eylül 2014 Cuma 01:00

Ümid Özdağ Yeniçağ gazetesinde bugünkü yazısında IŞID'in ne olduğu, kimler tarafından kullanıldığı ve nasıl anlaşıldığından bahsetti.

Ümit Özdağ, IŞİD ile ilgili çok değişik tanımlamaların yapıldığı bir süreçten geçildiğini Bazılarına göre IŞİD farklı şekillerde yorumlandığını yazdı. (...) Bunlar arasında tek istisna eski NSA görevlisi Edward Snowden’in IŞİD’in ABD, İngiltere ve İsrail tarafından kurulduğunu ileri süren açıklama olduğunu belirtti.  
.....

 IŞİD yeni kurulmuş bir örgüt olmadığını belirten Özdağ, ABD’nin Irak’ı işgalinden sonra oluşmuş ve El Kaide geleneğinden gelen Selefi bir örgüttür dedi. ABD’nin Irak’ta askerî işgali devam ettiği sürede özellikle IŞİD ya da Irak El Kaidesi Arap dünyasının değişik bölgelerinde katılımlar almış, bir Orta Doğu-Arap örgütü olduğunu yazdı.
.....
Özdağ,"Amerikan Ordusu’nun Irak’tan çekilmesinden sonra Maliki’nin izlediği Şiici politikalar, Sünni Arapların ve aşiretlerin tekrar IŞİD-Irak El Kaidesi’ne yönelmesine neden olmuştur. Bu sıralarda başlayan Suriye iç savaşı zaten 2003-2011 sürecinde geçirgenleşen Suriye-Irak sınırının fiilen ortadan kalkmasına neden olmuştur. Irak El Kaidesi, Suriye iç savaşına müdahil olmuş ve El Nusra (Yardım) adlı örgütü Suriye iç savaşı için kurmuştur. Ancak bir süre sonra El Nusra’nın lideri, bağımsızlığını ilan edince Irak El Kaidesi, yeni güçler ile Suriye’ye geçmiş ve adını IŞİD’e dönüştürmüştür. Buraya kadar içine sızmalar olsa dahi karşımızdaki IŞİD, Amerikan ve Şii unsurlara karşı savaşan bir Selefi örgüt niteliği taşımaktadır. "diye belirtti.

Ümid özdağ'ın yazısı şöyle devam ediyor:

Suriye’nin Akdeniz’deki Afganistan’a dönüşmesi ve bu arada Esad’ı devirme tutkusu içindeki ABD-Türkiye-Suudi Arabistan-Katar ittifakının önünü açması/yardımcı olması ile bütün dünyadan, özellikle Afganistan, Çeçenistan ve Bosna-Hersek savaşlarının oluşturduğu cihatçı Selefi kitleler, Suriye’ye gelmişler ve kendilerine en yakın/güçlü örgüt olarak gördükleri IŞİD’e katılmaya başlamışlardır. Bu da IŞİD’i El Kaide’nin olmadığı kadar enternasyonal bir örgüt haline getirmiştir. Muhakkak ki Suriye’ye gelen/getirilen cihatçı Selefiler arasında değişik istihbarat örgütleri tarafından devşirilen unsurlar vardır. Bunların bir kısmı, ajan niteliği taşıyabilir, bir kısmı ise Afganistan savaşı sırasında ABD ile Rusya’ya karşı iş birliği yapan ancak “ABD ile sonra hesaplaşırız” düşüncesi içinde olan unsurlar olabilir. DEVAMIİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.