Alexa

PKK Artık Kamerayla Takipte...

Örgütten ayrılanlara PKK'dan gizli kameralı takip...

PKK Artık Kamerayla Takipte...
 PKK, aralarında Nizamettin Taş ve Osman Öcalan'ın da bulunduğu eski üst düzey yöneticilerine saldırı girişiminde bulundu. Çatışmada 1 PKK'lı yaralandı. PKK'nın gizli kameralı tuzağını MİT farketti ve Osman Öcalan'ı uyardı.
Erbil'e bağlı Köysancak ilçesinde PKK militanı 3 kişi, örgütün eski yöneticileri Nizamettin Taş ve Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan'ın evlerinin karşısına gizli kamera yerleştirdiler. İzlemeyi fark eden Türk istihbaratı, Osman Öcalan ve eski örgüt yöneticilerini uyardı. Bunun üzerine Osman Öcalan ve eski yöneticiler, kamerayı yerleştiren PKK’lıları suçüstü yakalamak için pusu kurdu.PWD-K’lılar da kamerayı kimin alacağını takip etmeye başladı. Cuma günü saat 19.45’da bir araçla sokağa gelen 3 PKK’lı kamerayı almak isterken, PWD-K’lılar müdahale edince aralarında çatışma çıktı. Kandil'den gelen PKK'lılarla örgütün eski üyeleri arasında çıkan çatışmada bir PKK'lı yaralandı, diğer iki PKK'lıdan biri yakalandı, üçüncü kişi ise kaçmayı başardı.

PKK’lılardan 2’si kaçarken yaralı yakalanan PKK’lının üzerinde, Türkiye’den 1990’lı yıllarda göç edenlerin kaldığı Musul yakınlarındaki Mahmur Kampı’nda kaldığına ilişkin kimlik çıktı. PWD-K’lılar, kendilerini evlerine gizli kamera koyup takip eden PKK’lıların Mahmur Kampı’ndan geldiğini söyledi. Yaralı yakalanan PKK’lı, Koy Kasabası’ndaki güvenlik güçlerine teslim edildikten sonra Süleymaniye’deki hastanede tedavi altına alındı.

Kuzey Irak’ta yayımlanan Rudaw Gazetesine konuşarak olayı doğrulayan PKK’nın eski yöneticilerinden Nizamettin Taş, "Sağ yakaladığımız kişiyi polise teslim ettik. Tedavisi hastanede sürüyor. Söz konusu kişiler Mahmur kampından gönderilmiş. Bize yönelik saldırılar halen sürüyor" dedi.

 ''TOPLU KATLİAM DÜŞÜNMÜŞLER''

Nizamettin Taş, büyük bir tehlike atlattıklarını söyledi. Saldırı için "Başarsalardı toplu katliam gibi bir şey düşünmüşler" diyen Taş, olayı şöyle anlattı:

"Dağdan gelen 3 kişi, evlerimizin önüne kamera yerleştiriyor. Biz tesadüfen o kamerayı bulduk. Kamerayı 24 saate göre ayarladıkları için akşam tekrar Erbil plakalı bir otomobil ile geldiler. Onlar, kamerayı almak isterken bizimkiler, yakalamak istedi. Bu sırada arbede yaşandı. Maalesef PKK'lılarla eski PKK'lılar arasında çatışma çıktı."
     
Saldırının direkt kendilerini hedef aldığına dikkati çeken Taş, "Bunların PKK'lı olduğunu biliyoruz. Bunda hiçbir şüphe yok. Çektikleri görüntülerden PKK'lı oldukları anlaşılıyor. Başkalarının provokasyonu değil, bu doğrudan PKK kadrosudur. Başarsalardı aslında toplu katliam gibi bir şey düşünmüşler. Evlere baskın öncesi, keşif yapmak isterken tesadüfen yakalandılar. Olay direkt bize yönelik" dedi.

Taş, "Neden hedef sizsiniz" sorusuna ise "Amaç yok. Aslında anlaşılmaz bir durumdur. Şimdi Kürt Ulusal Kongresi yapılıyor. Bu kongre, sözde Kürtlerin birliği, barışı amacıyla yaplılıyor. Normalde bize saldırı olacak bir ortam yok. Yani tam yumuşama beklenirken tuhaf bir şekilde bu saldırı oldu. Ne amaçla yaptılar, niye yapıyorlar, kimler yapıyor? Cemil Bayık, geçmişte hep arkadaşlarını vururdu. Tekrar bu mudur? Biz bekliyorduk ki biraz imajını düzeltsin, geçmişteki kirli imajından kurtulsun" cevabını verdi.
     
Olayın mahkemeye taşınacağını aktaran Taş, şikayetçi olmayacaklarını, bunun kendileri açısından doğru olmayacağını ifade etti.
     
OSMAN ÖCALAN:  BİZİM DE CAN KORKUMUZ VAR
     
PKK'nın hedefindeki Osman Öcalan ise "PKK içinde son 3-4 yıldır iç infazlar durmuştu. Abdullah Öcalan, 2006'da iç infazları durdurmuştu. Ancak şimdi bazıları, bu yasağı delmek istiyor. Bizim de can korkumuz var" dedi.

Eski PKK'lıların bir kısmı 2004 yılından örgütten ayrıldıktan sonra Köysancak'a yerleştiler. Nizamettin Taş, Osman Öcalan, Ebubekir Ataç, Hıdır Sarıkaya, Hıdır Yalçın gibi çok sayıda eski örgüt mensubu, kurdukları Vatansever Demokrat Partisi (PWD) aracılığıyla siyaset yapıyorlar. Erbil'de yapılması planlanan Kürt Ulusal Konferansı'na da katılmayı isteyen eski örgüt mensupları, "silahın çözüm olmadığı" görüşünü savunuyorlar.
     
PKK, kendisinden kopan eski örgüt mensuplarının aktif siyaset yapmasını ve Erbil'de düzenlenen konferans ve kongrelere katılmasını istemiyor.
 
Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2013, 10:09
YORUM EKLE