Alexa

PKK Şehirlerde eşkiyalık Yapacak!

Terör örgütü PKK’nın eylemlerinin durdurulması adına hükümetin yıllardır izlediği politika sonunda ortaya daha güçlü bir terör örgütü çıktı.

PKK Şehirlerde eşkiyalık Yapacak!

Terör örgütü PKK’nın eylemlerinin durdurulması adına hükümetin yıllardır izlediği politika sonunda ortaya daha güçlü bir terör örgütü çıktı. Hükümetle yapılan anlaşma neticesinde çeşitli haklarla siyasallaşan PKK, dağlarda kuvvet kazandığı gibi şehirlerde de meşru zeminler yarattı kendisine.

Bu gün medyaya yansıyan bilgilere göre KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık’ın, “Hükümet adım atmazsa 1 Eylül’den itibaren, silahın dışında yeni strateji izleyeceğiz” uyarısında bulundu. Bunun üzerine birde küstahça Türkiye’yi batı’ya şikayet ederek diplomatik atak başlatacağını duyurdu. Güya; Türkiye’nin barış sürecinde gerekli demokratikleşme adımlarını atmadığını ve çözüm sürecini tıkayan tarafın Ankara olduğunu anlatacak.

PKK ve destekçileri işi biraz daha ileri taşıyarak Türkiye’de “gezi” tarzı eylemlerle meydanlara ve sokaklara inecek halkı eylemlerin içine çekmeye çalışacaktır. PKK ve işbirlikçileri şehirlerde, üniversitelerde varlık gösteremeyen diğer bir takım örgütleri de harekete geçireceği muhakkaktır.

Çözüm sürecinin kilitlenmesi halinde PKK Kürtçe’de “serhildan” denen halk ayaklanmalarını uygulamaya koyacak. Bölgedeki her yerleşim biriminde sivil halkın katıldığı geniş çaplı eylemler düzenleyecek. Medyaya yansıyan haberlere göre Örgüt, günde 100 haftada bin eylem planlayacak.

PKK, dağlarda daha güçlü silahlar ve daha genç eşkiyalarla her an tetikte bekletiliyor. Ordu disiplini içinde eğitiliyor. PKK’nın önümüzdeki süreçte Askere karşı silahlı bir faaliyette bulunma ihtimali zor gözüküyor. Çünkü, Uluslararası arenada hâlâ “terör örgütü” olarak nitelendirilen PKK, bu imajı ortadan kaldırmak istiyor. Batı ülkeleri de tıpkı Arap Baharı’nda olduğu gibi hak aramaya yönelik olarak gerçekleştirilen, sivillerin katıldığı eylemlere sıcak bakıyor. Dolayısıyla, PKK’nın sivil halk ile hak arama girişimlerine Batı ülkelerinin de sıcak bakacağı öngörülüyor.

istihbarat birimleri tarafından hazırlanan çözüm süreci ile ilgili Raporlara göre, sonbahar aylarında bölgede geniş katılımlı eylemler beklendiği belirtilse de PKK dağlarda eşkiyalık yerine şehirlerde silahsız eylemlerle uluslararası bir gündem oluşturmayı deneyecektir.

Çekilme sürecinin bir fiyasko olduğu tescillenmiş durumdadır. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çözüm süreci çerçevesinde PKK'nın henüz yüzde 20'sinin sınırdaşına çekildiği yönündeki açıklamaları güvenlik birimlerinin teknik sistemlerle yaptığı tespitlerle de kanıtlanmıştır.Bu yüzde 20’ kısım’da zaten silah tutacak durumda olmayan kimselerdi.
kapsamhaber

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2013, 00:18
YORUM EKLE