Alexa
banner314

PKK’lılar sınır dışına çıkmaya başladı...

PKK’lılar sınır dışına çekilmeye Başbakan Erdoğan ve İlker Başbuğ'un birlikte siperde poz verdiği Gediktepe'den başladı

PKK’lılar sınır dışına çıkmaya başladı...
banner327
PKK’lıların saat 03.00′ten itibaren gruplar halinde sınır dışına çekilmeye başladığı öğrenildi. PKK’lılar giderken mola verdikleri bölgede geriye yaktıkları ateş ve bazı araçlar kaldı. Teröristlerin Türk topraklarında yaptıkları son yemeğin yanında marul ve domatesten oluşan salata yedikleri de yine çekilen fotoğraflarda yer aldı.

Sınır kesiminde bulunması, ayrıca sarp kayalıklar ve ormanlık bir alan olması nedeniyle PKK’nın en yoğun eylem yaptığı Şemdinli’de PKK’lıların çekilmesi, sabahın ilk ışıklarıyla başladı. Geçen yıl 23 Temmuz’da Zorgeçit bölgesinde PKK’nın yol kesmesi ile başlayan ve yaklaşık 2 ay süren operasyon ve yoğun çatışmalara sahne olan bölgeden PKK’lıların çekilmesi için bir dizi ön hazırlık yapıldı.

İlk hareketlilik, Şemdinli ilçe merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Türkiye- İran – Irak sınırının kesiştiği Gediktepe’de başladı. Sayıları 5-10 arasında değişen PKK’lı gruplar, sabah saatlerinden itibaren Irak topraklarında bulunan ve sınıra yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Hakurk kampına gitmek üzere yola çıktı. GEDİKTEPE’DE TAYYİP BÖYLE ÇÖMELMİŞTİ

19 Haziran 2010 gecesi saat 01.30′da terör örgütünün baskını sonucu 11 askerimizin şehit olmasının ardından Başbakan Tayyip Erdoğan, Gediktepe’ye giderek incelemelerde bulunmuş, İlker Başbuğ ile birlikte gittiği Tekeli Tabur Komutanlığı’nda yetkililerden brifing almıştı.

Erdoğan’ın Gedikli’de siperde çömelerek verdiği bu poz muhalefet tarafından eleştirilmişti.

İKİSİ DE TUTUKLU!
Bu fotoğrafla ilgili bir başka ayrıntı da fotoğrafta yer alan her 2 komutanın da şu an cezaevinde yatıyor olması. Dönemin Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ’un halen İnternet Andıcı Davası tutuklusu olarak Silivri’de, diğer isim Tümgeneral Gürbüz Kaya ise şu an Balyoz Davası tutuklusu olarak Hasdal Cezaevi’nde yatıyor.

O sırada orada bulunan bir diğer isim ise Orgeneral Işık Koşaner. Fotoğrafta belli olmasa da, Tümgeneral Kaya’nın arkasında oturuyor. Başbuğ’dan sonra Genelkurmay Başkanlığı görevine getirilen Org. Işık Koşaner, 2011 Temmuz’unda YAŞ toplantısı öncesinde görevinden ayrıldı.
sözcü

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2013, 01:18
YORUM EKLE

banner307

banner325