Yandex Metrika

Reform Paketi imzalandı

Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Saran, Türkiye'nin son 12 yılda temel hak ve özgürlükler alanını genişleten, vatandaşın gündelik hayatını kolaylaştıran ve toplumda karşılıklı güveni pekiştiren pek çok reforma imza attığını belirtti

Reform Paketi imzalandı
25 Haziran 2014 Çarşamba 11:56

 Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Ulvi Saran, Türkiye'nin son 12 yılda temel hak ve özgürlükler alanını genişleten, vatandaşın gündelik hayatını kolaylaştıran ve toplumda karşılıklı güveni pekiştiren pek çok reforma imza attığını belirterek, "Sadece bir kesim değil toplumun bütün kesimleri düşünülerek atılan bu adımlar çok boyutluluğu, ilgilendirdiği geniş yelpaze ve derin etkileri itibariyle sessiz devrim olarak nitelendirilmeyi hak etmiştir" dedi.

Müsteşarlık tarafından, Rixos Otel'de 4. Demokratikleşme Paketi'nde yer alan düzenlemelerin değerlendirildiği, "Yeni Türkiye Yolunda 4. Demokratikleşme Paketi: Kazanımlar ve Beklentiler" paneli düzenlendi.

Panelin açılışında konuşan Saran, 2002-2014 döneminin Türkiye'de demokrasi ve insan haklarının güçlendirilmesi bakımından özel bir dönem olarak dikkati çektiğini söyledi.

Saran, "Türkiye bu dönemde temel hak ve özgürlükler alanını genişleten, vatandaşın gündelik hayatını kolaylaştıran ve toplumda karşılıklı güveni pekiştiren pek çok reforma imza atmıştır. Sadece bir kesim değil toplumun bütün kesimleri düşünülerek atılan bu adımlar çok boyutluluğu, ilgilendirdiği geniş yelpaze ve derin etkileri itibariyle sessiz devrim olarak nitelendirilmeyi hak etmiştir" diye konuştu.

"Sessiz devrim ile birlikte artık yeni Türkiye'nin inşası başlamıştır" ifadesini kullanan Saran, panelde konuşulacak demokratikleşme alanındaki yeni beklentilerin de bunun önemli bir kilometre taşını oluşturduğunu kaydetti.

-"Bugüne kadarki en kapsamlı paket"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 30 Eylül 2013 tarihinde kamuoyuyla paylaşılan, sonradan eklenen düzenlemelerle daha da zenginleşen demokratikleşme paketinin, temel hak ve özgürlüklerin genişletilmesi hedefi, insan odaklı güvenlik yaklaşımı ve terörle mücadeleye ilişkin paradigma değişimi çerçevesinde toplumun bütün kesimlerine daha çok demokrasi ve özgürlük sunmayı hedeflediğini aktaran Saran, "Müsteşarlığımız koordinasyonunda ilgili bakanlıkların ve kurumların katkılarıyla hazırlanan bu paket, düzenleme getirdiği konuların sayısı, içeriği ve hitap ettiği geniş kesimler düşünüldüğünde bugüne kadarki en kapsamlı pakettir" dedi.

Söz konusu demokratikleşme paketinin idari ve yasal düzenlemeler olmak üzere başlıca iki alanda hazırlandığını anlatan Saran, paketin açıklanmasından sonra gerçekleştirilen düzenlemelerle kılık kıyafet yönetmeliği değiştirilerek kamu kurumlarında başörtüsü yasağına son verildiğini, ilkokullarda öğrenci andı uygulamasının sona erdirildiğini, Süryani vatandaşların önemli ibadethanelerinden Morgabriel Manastırı arazisinin manastır vakfına verildiğini anımsattı.

Yasal düzenlemeler başlığı altında da 13 Mart 2014 tarihinde yürürlüğe giren Temel Hak ve Hürriyetlerin Geliştirilmesi Amac Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile demokratikleşme paketinde yer verilen yasal adımların önemli bölümünün gerçekleştirildiğini belirten Saran, paket ile siyasi hakların güçlendirilmesi, bazı önemli temel hakların ceza hukuku yoluyla korunması, dini özgürlüklerin teminat altına alınması, sivilleşme gibi konularda önemli adımlar atıldığını söyledi.

Müsteşarlığın çalışmaları hakkında da bilgi veren Saran, Müsteşarlığın çözüm sürecinde ciddi rol üstlendiğini, hazırladığı analiz ve raporlarla sürece katkı sağladığını aktardı.

Konuşmanın ardından akademisyenlerin konuşmacı olarak katıldığı panele geçildi.

Bu arada, Türkiye'nin 2002'den bu yana yaşadığı demokratik dönüşümü anlatan "Sessiz Devrim" kitabının Fransızca ve İspanyolca çeviri baskıları da panelde ilk kez kamuoyu ile paylaşıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.