Yandex Metrika

Samsun Bir numara

Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü Şube Müdürü Dr. Kaan Durukan, kapalı alanlarda sigara içmeyi yasaklayan kanuna muhalefet eden kişilere kesilen ceza miktarında Samsun'un Türkiye birincisi olduğunu söyledi.

Samsun Bir numara
26 Ocak 2013 Cumartesi 00:18

 Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü  Şube Müdürü Dr. Kaan Durukan, kapalı alanlarda sigara içmeyi  yasaklayan kanuna muhalefet eden kişilere kesilen ceza miktarında Samsun'un Türkiye birincisi olduğunu söyledi.

Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar,  Programlar  ve Kanser  Şube Müdürü Dr. Kaan Durukan yaptığı açıklamada, kapalı alanlarda sigara içilmesini  yasaklayan 4207 sayılı Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair  Kanun  kapsamında yapılan denetimler hakkında  bilgi  verdi.

Kanunun  2009 yılında  yürürlüğe girmesinin ardından tütün ve tütün  ürünlerinin  zararları ile mücadele ve  kontrol  faaliyetlerini yürütmek üzere İl Tütün  Kontrol  Kurulu kararı doğrultusunda ilçelerde bürolar oluşturulduğunu hatırlatan Durukan, " 2012 yılında  toplam 10 bin 794  denetim yapılmış olup 843  işletmenin  476'sına uyarı, 367'sine  para  cezası uygulanmıştır. Ayrıca 318 kişiye de kapalı alanda sigara  içmekten  dolayı idari  para  cezası kesilmiştir.  Türkiye  genelinde cezai işlem yönünden ilimiz birinci sırada yer almaktadır." dedi.

İLK İHLAL DURUMUNDA UYARI YAPILMIYOR

2011 yılı  başında yapılan  kanun  değişikliği ile 4207 sayılı kanuna muhalefet eden kişilere kesilen ceza  yetkisinin  belediyelerden alınıp  kaymakamlıklara  verildiğini söyleyen Durukan, "5 Temmuz 2012  tarihinde  yapılan  kanun  değişikliği ile kapalı alanlarda sigara içen ve içirenlere yapılan bir kez uyarı cezası kaldırılmıştır.  Yasakların  uygulanması ve tedbirlerin  alınması  ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirmeyen  işletme  sorumlularına, birinci ihlal için de mahalli mülki idare amiri tarafından idari  para  cezası  verilir . İhlalin tekrarı durumunda ise idari  para  cezası bir kat arttırılarak uygulanır." şeklinde konuştu.

DUMANSIZ HAVAYI 203 KİŞİ KONTROL EDİYOR

Samsun'un 17 ilçesinde İlçe Tütün Koordinasyon Büroları'nda 203 denetim elemanının görev yaptığını söyleyen Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürü Dr. Kaan Durukan şunları kaydetti: "Bu denetim elemanları ilimizde bulunan kamu kurumlarında görevli memurlardır. Denetimlerimiz 7/24 esasına dayalı olarak bir program çerçevesinde yürütülmekte olup, gelen ihbarlar doğrultusunda denetime çıkılmaktadır.

Denetimlerimiz 15 Eylül 2012 tarihinden itibaren Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemine bağlı PC tabletlerle yapılmaktadır. Atakum, Bafra, Çarşamba ve İlkadım ilçelerinde 2'şer geri kalan 13 ilçemizde 1 adet PC tablet bulunmaktadır.

Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemi, Sağlık Bakanlığı tarafından 4207 sayılı kanun ile belirlenen düzenlemelerin takibine ilişkin denetimlerin izlenmesi amacıyla geliştirilmiştir. GPS ve GSM/GPRS teknolojileri kullanılarak tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının yasak olduğu alanlarda gerekli denetimleri yapmak üzere oluşturulmuş denetim ekiplerinin, 184 (SABİM) yazılımı ile entegrasyonu da sağlanarak, sayısal haritalar üzerinden izlenmesi, acil durum uyarılarının, ihbar kayıtlarının ve yapılan denetimlerin iletilmesi, raporlanması ve benzeri işleri gerçekleştiren donanım ve yazılımlardan oluşmaktadır. "İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.