Yandex Metrika

Samsun Türk Ocağında Balkan Türkleri Konferansı

Rumeli TV’de program yapımcısı ve Balkan Türkleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu üyesi Av. Özcan PEHLİVANOĞLU Türk Ocakları Samsun Şubesinde verdiği konferansta Balkan Savaşlarının 100. Yılında Balkan Türklüğünün meselelerini anlattı

Samsun Türk Ocağında Balkan Türkleri Konferansı
01 Nisan 2013 Pazartesi 13:06

 Rumeli TV’de program yapımcısı ve Balkan Türkleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu üyesi Av. Özcan PEHLİVANOĞLU Türk Ocakları Samsun Şubesinde verdiği konferansta Balkan Savaşlarının 100. Yılında Balkan Türklüğünün meselelerini konuştu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan konferansın açış konuşmasını yapan Şube Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer ÇAĞLAYAN, 300 Türk Aydının imzası ile Türk Milletine Çağrı yapılan bildiriyi hatırlattı. Anayasadan Türk Milleti tanımının çıkarılması girişimine karşı Türk Milletini  bu çağrıya destek vermeye davet etti.

Konuşmasına Balkan Savaşlarının 100. Yılında hakkıyla anılmamasını eleştirerek başlayan PEHLİVANOĞLU “Bu savaşlarda yaklaşık 1.5 milyon Müslüman sivil Türk öldürüldü veya sürgün edildi. Yaşadığı insanlık dramları ve açlık –yokluk ve hastalık ölümleri dikkate alındığında bu savaşların olumsuz etkilerini hesap etmek mümkün değildir. Çanakkale Savaşları Türk tarihinin en parlak zaferlerinden ve zorlu savaşlarından birisidir. Hepsini şükran ve minnetle andığımız  250.000 civarında asker ecdadımız bu savaşta şehit düşmüştür. Balkan savaşları ile mukayese etmeye kalkarsanız çok daha büyük bir tarihi olay olarak karşımıza çıkan Balkan savaşlarında hem 168.000 km toprak, hem adaları, hem de 500 yıldan fazladır Müslüman Türk’e vatan olmuş Balkan coğrafyasındaki kültürümüz geride bıraktık. Türkiye Cumhuriyeti olarak Balkan Savaşlarının acılarını Milletimize yeterince anlatılmamasını esefle karşılıyorum” dedi.

Günümüzde ise 2.5 milyon Türk’e ilaveten 10 milyon akraba topluluk dikkate alınınca 12.5 milyon insanımız Balkanlarda yaşamaktadır. 1821’den 1990’a kadar çıkan savaşlar ve kaybedilen topraklar nedeniyle Justin McCarthy’nin tespitine göre 5.5 milyon Türk öldürülmüş, yaklaşık 9 milyon Türk ise Anadolu’ya hicret etmiştir. Yüzde yüzü Müslüman Türk olan Selanik, Yanya, Üsküp, Drama, İşkodra, Kırcali, Priştine, Manastır gibi onlarca Türk şehri,  kasabası ve köyü terk edilmiştir. Buna rağmen bugün halen milyonlarca soydaş ve dindaşımız Balkanlarda yaşamaktadır.

Balkan soydaşlarımızdan milletvekilleri, bakanlar bulunmakta, düne nazaran durumlarını daha iyi görünmektedir. Ancak Yunanistan, Bulgaristan, Romanya’da çok ciddi ekonomik, siyasi ve kültürel baskılar devam etmektedir. Son zamanlarda Ankara’nın da etkisi ile yerleşik Türk partileri bir bölünme yaşamaktadır. Türkiye’nin hem maddi hem de manevi desteğinin Türklük mücadelesi sürdürenlere devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Çok duygulu geçen konferans sonunda Samsun Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer ÇAĞLAYAN, “Türk Ocağı’nın Kırım, Kafkas, Türkistan, İran, Musul, Halep Kıbrıs ve Balkan Türklerinin bütün meseleleri ile ilgilenen bir sivil kuruluş olduğunu ancak Balkanların biraz daha Türkiye’nin parçası olarak gördüklerini söyledi. İlkadım MEM tarafından düzenlenen Türk Dünyası Müzik Korosunun konserinde seslendirilen şarkıların tamamının hüzünle dolu olduğunu gözlemlediğini, Türkiye sınırlarını bugüne gelmesini sağlayarak hepimizin maddi-manevi varlığımızı koruyan cennet vatanımızı bize kazandıran başta Atatürk ve arkadaşlarını, şehit ve gazilerimizi şükranla anıyorum” dedi. Türk Ocağının tabak ve kupası Balkan Türkleri  Konfederasyonu Başkan Vekili İzzet ALTUNTAŞ ve Prof. Dr. K. Tuncer ÇAĞLAYAN tarafından verildi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.