Alexa
banner314

Savcı Öz'den suç duyurusu

Bolu Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, yürütme erki hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu bildirdi.

 Savcı Öz'den suç duyurusu
banner327
Bolu Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, yürütme erki hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu bildirdi. 

Zekeriya Öz, avukatı İsmail Yanar ile Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gelerek, hazırladıkları suç duyurusu dilekçesini İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sundu. Bir süre savcılıkta kalan Öz, adliyeden ayrılırken gazetecilere açıklama yaptı.

Hakkında çeşitli iddiaların dile getirildiğini belirten Öz, "Bunlarla alakalı geçmişte yaptığımız soruşturmaların tamamı hukuka uygundur. Hukuka aykırı hiç bir işlem yapmadık. 'Kaçtı, göçtü, gidiyor' tarzında alçakça iddialar var. Bu iddialara karşı biz buradayız, her zaman da burada olacağız" ifadelerini kullandı.

Hakim ve savcılarla ilgili çeşitli iddiaların da dile getirildiğini, bunların hukuki bir altyapısı bulunmadığını savunan Öz, "Hakim ve savcılarla ilgili soruşturmaların nasıl yapılacağı bellidir. Kanunlarda bellidir. Ama hukuk dışına çıkıp bu kanunları ihlal etmeyi cesaret edenler olursa, biz gene buradayız. Ben gene kaçmıyorum, kahraman polisler kaçmadığı gibi" dedi. 

Öz, kimsenin suç işleme özgürlüğü bulunmadığını belirterek, "Biz şu anda hakkımızda sağda solda konuşan, medyada, meydanlarda konuşan devlet ve yürütme erkiyle alakalı suç duyurusunda bulunduk. Bununla alakalı delilleri de ibraz ettim. Kimse, hakim ve savcıları baskı altına alamaz" ifadelerini kullandı.

-"Öyle bir tweet atılmadı"

Savcı Öz, bir gazetecinin, "Başbakanın ölümle tehdit edildiği tweetleri siz mi attınız?" sorusuna ise "Öyle bir tweet atılmadı. Varsa öyle bir tweet göstersinler" diye konuştu.

Aynı gazetecinin, "Dubai faturasını gazeteciere verecektiniz" ifadesi üzerine Öz, "Arkadaşlar soru almıyorum" diyerek, oğlunun kullandığı araçla adliyeden ayrıldı.

Zekeriya Öz, gazetecilere yazılı açıklama da dağıttı. 

Öz açıklamasında, 17 ve 25 Aralık soruşturmalarından sona yürütme organının söylemleri ve eyemleri ile aynı doğrultuda hareket eden bazı basın organlarının, şahsını doğrudan hedef aldığını öne sürdü.   

Kanunların verdiği yetkiye ve hukuka uygun olarak görevini yaptığını savunan Öz'ün açıklamasında şu ifadeler yer aldı: 

" 6087sayılı Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanulu ile 2082 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu'nda hakim ve savcılar hakkında soruşturmaların nasıl yapılacağı ayrıntılı bir şekilde düzenlenmiştir. Buna rağmen yürütme organının bazı mensupları ve algı oluşturmaya çalışan bir kısım medya kuruluşları tarafından hakim ve savcılara yönelik operasyon yapılacağından bahsedilerek bağımsız yargı mensupları korkutulmaya ve sindirilmeye çalışılmaktadır. Yaşanılan bu düreçte başta yürütme organı mensupları olmak üzere herkesin yargıya olan güveninin korunması için hassasiyet göstermesi gerekmektedir."
Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2014, 22:14
YORUM EKLE

banner307

banner325