Alexa

'Sayın Patates'

Milli Gazete mutfaktaki yangını gözler önüne serdi. Fiyatlar o kadar yüksek ki patates, havuç, ıspanak gibi sebzeler bile 3-5 lira arasında satılıyor diyen gazete gıda enflasyonunu haberleştirdi.

'Sayın Patates'
 Milli Gazete mutfaktaki yangını gözler önüne serdi. Fiyatlar o kadar yüksek ki patates, havuç, ıspanak gibi sebzeler bile 3-5 lira arasında satılıyor diyen gazete gıda enflasyonunu haberleştirdi.

Kış boyunca vatandaşın cebini yakmayı sürdüren sebze ve meyve fiyatları, yaklaşan baharla düşeceği yerde artıyor. Enflasyonu yukarı itmeyi sürdüren “sebze-meyvedeki yangın” son bir haftada iyice alevlendi. Bugüne kadar uygun fiyatıyla vatandaşın can simidi olan patatesin fiyatı, Merkez Bankası raporuna göre 1 ayda yüzde 21 arttı.

GIDAYA HARCANAN SÜREKLİ ARTIYOR Çalışan kesimler, işçi, memur ve emekliler cüz’i maaş zamlarına mahkum ediliyorlar. Aldıkları maaş zamları, daha cebe girmeden eriyor. Halihazırda yetmeyen ücretler ve geçim sıkıntısı, yükselişteki enflasyonla birleşince vatandaşın büyük bölümü çorbayı zor kaynatıyor. Halk, tüketiminin önemli bir kısmını gıdaya ayırırken, sebze ve meyvedeki akıl almaz artış, zaruri olan mutfak masraflarının daha da kabarmasına neden oluyor. Gıda fiyatlarındaki fahiş artışı, Merkez Bankası da açıkladığı enflasyon raporunda belirtiyor.

ARTIŞ YÜZDE 21.25'İ BULDU Raporda, “İktisadi faaliyetteki zayıflamanın bu dönemde liradaki değer kaybının temel mal fiyatlarına yansımasını sınırladığı gözlendi” denildi. Raporda ayrıca, “İşlenmemiş gıda fiyatlarında yılın ilk iki ayında kaydedilen yüksek artışların, Mart ayında güçlendiğine işaret ediyor. Bu dönemde taze meyve, sebze ve kırmızı et fiyatlarındaki olumsuz seyir sürdü. Buna ek olarak patates fiyatlarının aylık bazda yüzde 21.25 artması ile bu kalemdeki yukarı yönlü eğilim güçlenmiştir” saptaması yapıldı.

PATATES ADETLE SATILIYOR Gazete, patatesin fiyatının yükselmesini manavlarla konuştu. Manav sahibi Mesut Bereket, “Bu yıl patates fiyatları aşırı yükseldi. Depolarda ürün yok. Şu an patates 4 lira ama yarın-öbür gün 5 lirayı bulur. Köylü artık çiftçiliği bıraktı, zarar ediyor. Mazot olmuş kaç para” dedi. Manav Bereket, “Her şey ateş pahası oldu. Bizde şaşırıp kalıyoruz. Millet sebzeyi gramla alıyordu. Şimdi patatesi de sayıyla almaya başladı. Kadın gelip 5 tane 6 tane patates alıyor.” ifadelerini kullandı.

MUTFAK YANGIN YERİ Baharın yaklaşmasıyla sebze meyve fiyatlarında düşüş bekleyenler, hafta sonunda pazar tezgahlarındaki fiyatları görünce büyük bir şaşkınlık yaşadı. En çok tüketilen ürünlerden patatesin kilogramı bir haftada 3-3.5 liradan 4 liraya, kıvırcık marul 2-2.5 liradan 3.5 liraya, 2.5-3 lira olan iyi portakal 4, havuç 2 liradan 2.5 ve ıspanak 4 liraya ulaştı. Sivri biberin 8 liraya çıktığı pazar tezgahlarında, kivi 6, domates 4-5 liradan satılır oldu.

milli gazete
Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2015, 14:34
YORUM EKLE