Yandex Metrika

SBS kalktı, Avcı Yeni Sistemi Tanıttı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı yeni sınav sistemini açıkladı. Yeni sınav sistemi neler getiriyor?

SBS kalktı, Avcı Yeni Sistemi Tanıttı
05 Eylül 2013 Perşembe 00:33

 Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı milyonlarca öğrencinin merakla beklediğ yeni sınav sistemine ilişkin açıklamalar yaptı. İşte o açıklamalar:

'2013-2014 eğitim-öğretim yılında ortaöğretime yaptığımız güncellemeyi anlatmak için buradayız.Biz sistemde bir güncelleme yapıyoruz.Paylaşacaklarımız uzun yıllara dayanan çalışmanın sadece bir kısmı.Eğitim ve öğretim çok dinamık bir süreçtir, alt yapı güçlendikçe süreç güçlenir.

KISA VADEDE MERKEZİ  SINAV SİSTEMİNİ  KALDIRIYORUZ

Kısa vadede merkezi sınav  sistemini kaldırıyoruz. Okulu, sınıfı ve oradaki kazanımları ön plana çıkarıyoruz. Çoktan test yerine açık uçlu klasik sınavlar yapmayı, öğrencilere dağıtacağımız tabletlerden yararlandırmayı planlıyoruz. Sadece eğitim öğretim sürecinin değil yerleştirmede onların sosyal, sanatsal, sportuf etkinliklerinin değerlendirildiği, bu yeteneklerinin güçlendirildiği bir yaklaşımı hayata geçirmeyi planlıyoruz.

DERSHANEYE İHTİYAÇ KALMAYACAK

Sevgili çocuklar bu yıldan itibaren uygulanacak yerleştirme mantığı sayesinde okullara alternatif olarak ortaya çıkan kurumlara ihtiyaç duymayacaksınız.Ailenizle, arkadaşlarınızla daha fazla vakit geçireceksiniz. Ya sınava giremezsem, ya hasta olursam endişesi yaşamayacağınız bir süreci inşa etmeye çalışıyoruz.

HERKESİN DÜŞÜNCESİNİ YANSITTIK

Yeni uygulama bütün tarafların katkılarıyla oluşturuldu. Herkesin sesini, düşüncesini yansıttık. Katılımcılık ilkesi en geniş şekilde bu çalışmada uygulandı.Eğitim bir görev değil ağır bir sorumluluktur. Sorumluluğumuz çocuklarımıza, ülkemize ve dünyaya karşıdır.Eğitim hayat boyu devam eder gerçeğinden hareketle sistemi yeniledik.Bu sistemin hayata geçmesi için bakanlık bürokrasimiz, öğretmenlerimiz, kurumlarımız hazır.

YÜZDE 70'İ ESAS ALINACAK

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak merkezi sınavlar sadece 8. sınıflarda uygulanacak. 6 ve 7 sınıflarda öğrenciler sınava girmeyecek. 6, 7 ve 8. Sınıflardaki yıl sonu başarı puanının yüzde 30’u, merkezi sınavların yüzde 70’i esas alınacak.

Merkezi değerlendirmeler her dönem iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ise ikincisi olmak üzere, akademik takvime göre işlenen müfredatı kapsayacak şekilde yapılacak.

OKUL TATİL EDİLECEK, YANLIŞ DOĞRUYU GÖTÜRMÜYOR

Merkezi değerlendirmeler her dönem iki okul gününe yayılarak yapılacak o günlerde okullar tatil edilecek. Sorular çoktan seçmeli (4 seçenekli) olacak. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecek. Merkezi değerlendirmelere açık uçlu soruları da içerecek.

Öğrenciler merkezi sınavları kendi okullarında girecek. Öğretmenler merkezi sınavlara kendi okullarından farklı okullarda girecek. 

BAKAN SİSTEMİ ŞÖYLE ÖZETLEDİ

Ortaöğretim kurumlarına geçişlere tek bir sınavı ortadan kaldırıyoruz. Telafisi olmayan bir sınavın yerine yeni bir sınav getirmiyoruz.

Sene içinde zaten yapılmakta olan yazılı sınavlar var. Çocuklar sınıflarda yazılılara giriyorlar.Yaptığımız bu yazılılardan birer tanesini daha kontrollü yapmak. Çocuklar yine sınıflarına sınavlara girecekler. Sınav stresi yaşamayacaklar. Yanlışlar doğruları götürmeyecek. Bu yazılı sınavları daha denetimli hale getiriyoruz. İddia edildiği gibi 36 ayrı sınav söz konusu değildir.

ECE AYHAN ŞİİRİ

Ece Ayhan’dan bir dize aklıma geliyor ama biraz yanlış anlaşılabilir… Başını okumazsan bu sefer de Ece Ayhan’ı sansürledi diyebilirler ama bu açıklamadan sonra sanırım demezler… “Efendiler ne yani çocuklar hiç gülmeyecekler mi?” Sistemin özü budur. Çocuklarımızı, velilerimizi rahatlatmak. Basit güvenli gerilimsiz sınavlar. Çocuklar bunu çok iyi biliyor. Çocuklardan rica ediyorum sistemin ayrıntılarını büyüklerinize iyi anlatın.

KONTENJAN AÇIĞI

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, sınavla öğrenci alan okullarda boş kalan kontenjanlar dolana kadar kayıtların devam edeceğini belirterek, kontenjanları doldurmak için kayıt sisteminin sürekli güncellendiğini kaydetti.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.