Yandex Metrika

Sevr’in intikamı...

Dr. Hasan Sami Özvarinli Türkiye'nin önemli gündemi haline gelen, Türkiye'nin güvenliğini ve Türk Milletinin geleceğini yakından ilgilendiren meselelerin altını çizdi

Sevr’in intikamı...
18 Kasım 2013 Pazartesi 16:43

Bundan bir asır önce Osmanlı devleti 1.Balkan harbi vesilesi ile çok büyük kan kaybetmişti. Osmanlı İmparatorluğu'nun Balkanlardaki dört devlete karşı 1912-1913'te yaptığı savaşlarda (8 Ekim 1912-29 Eylül 1913) Abdülhamit hanın yıllarca muhafaza ettiği topraklar bir çırpıda elimizden çıkmış, ordu büyük zayiat vermişti.

Neticede Arnavutluk ve Bosna Hersek başta olmak üzere yakın tarihimize kadar acı ve ızdırabın eksik olmadığı bir soykırım hamlesi balkanlarda başlamış oldu…

Birçok defa yazıldığı üzere, Abdülhamit hanın balkan politikası etnik ve mezhepsel olarak o bölgedeki devletleri ayrıştırmak, birleşmelerini ve tek bir yumruk haline gelmelerini önlemek üzerine kuruluydu. Abdülhamit han bu politika doğrultusunda Balkan devletleri ile ayrı ayrı dostluk antlaşmaları yapmıştır ve onları oyalama taktiği gütmüştür.

Lakin 31 Mart vakası neticesinde tahtan uzaklaştırılan Abdülhamit han sonrası, devlet yönetme ciddiyetinden uzak bazı “şımarık” İttihatçılar balkan politikasına el atıp günümüzün Bay Recep’i(Recep Tayyip Erdoğan) gibi balkan devletlerinin arasında birer barış güvercini olması koskoca bir İmparatorluğun sonunu getirmiştir.

Balkanlarda sadece toprak kaybedilmemiş, 33 sene boyunca yetişen genç neslin pek çoğu şehit edilip bu seneler zarfında son teknoloji ile donatılan topçu ocağı başta olmak üzere Osmanlı devletinin askeri mühimmatının büyük bir bölümü de bu bölgedeki devletlere terk edilmek zorunda kalınmıştır.

Neticede devletin batışı Balkan savaşları ile başlamış Sevr anlaşması ile son nokta konulmuştur.

İşte modern dünyanın aklından silemediği Sevr anlaşması Bay Recep vasıtası ile günümüzde yeniden gündeme gelmek üzere… Sevr’in intikamını almak isteyen Avrupa medeniyeti yeni askerleri siyasal İslamcılar sayesinde umutlarını tazelemiş gibi görünüyor. YAZININ DEVAMIİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.