Alexa

Süleyman Şah Türbesi Gece yarısı Operasyonuyla tahliye edildi

Türkiye toprağı kabul edilen Süleyman Şah Saygı Karakolu ve Türbesi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) gece yaptığı operasyon ile tahliye edildi.

Süleyman Şah Türbesi Gece yarısı Operasyonuyla tahliye edildi
Türkiye toprağı kabul edilen Süleyman Şah Saygı Karakolu ve Türbesi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) gece yaptığı operasyon ile tahliye edildi.

Saygı Karakolu'ndaki 38 asker sabah erken saatlerde Türkiye'ye giriş yaptı.

"Şah Fırat" operasyonu kapsamında, Saygı Karakolu ve Türbesi'nde bulunan tarihi eşyalar ve Süleyman Şah'ın naaşı da geçici olarak Türkiye'ye getirildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'Suriye'deki çatışma ortamının karakol personelinin güvenliği için ciddi bir risk oluşturması nedeniyle karakolun yerinin değiştirildiğini, bunun geçici bir nakil olduğunu' söyledi.

Eşzamanlı olarak Suriye Eşmesi köyüne Türk bayrağı dikildiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da operasyon ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, 'operasyonun amacının Süleyman Şah Türbesi'ni, savaş şartlarının hakim olduğu Suriye'de daha güvenli bir mevkiye nakletmek olduğunu' belirtti.

Başbakan Davutoğlu, yaklaşık 1 aydır planlanan eş zamanlı iki operasyonun dün TSİ 21:00 sularında başlatıldığını belirtti.

Birinci birlikler Mürşitpınar tarafından, ikinci birlikler ise Eşme civarından Suriye topraklarına girdi.
Operasyona 39 tank, 57 zırhlı araç, 100 araç ve 572 personel katıldı.

Davutoğlu, karakol ve türbenin Suriye'deki çatışmaların taraflarınca "istismar edilmemesi için kullanılamaz hale getirildiğini" belirtti.

Operasyonda bir asker de hayatını kaybetti. Genelkurmay Başkanlığı Muhabere Astsubay Başçavuş Halit Avcı'nın operasyonun başlangıç evresinde yaşanan bir "kaza sonucu" öldüğünü açıkladı.

 Davutoğlu, gazetecilerin sorusu üzerine; "Bu operasyonun kararı Ankara'da alınmıştır. Hiçbir merciden ne izin ne de yardım talep edilmiştir" cevabını verdi.


BBC Türkçe'ye konuşan Kobanili kaynaklar ise operasyon öncesi Türkiye’den resmi bir heyetin Kobani kantonu yönetimiyle bir görüşme gerçekleştirdiğini söyledi.

Kobani Kantonu Dışişleri Sözcüsü İdris Nassan, Türk askerinin operasyon için "Kobani kantonunun izni dahilinde Kobani’den girdiğini" belirtti.

Nassan, Kobani Başbakanı Enver Müslim’in Ankara’da olduğunu ve onunla da resmi bir heyetin görüştüğünü dile getirdi.

Ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde TSK'ya Suriye ve Irak'ta sınırötesi operasyon ve müdahale yetkisi veren tezkere kabul edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2015, 15:31
YORUM EKLE

banner325