Alexa

Suriye ''savaş suçu'' stratejisi izliyor

İnsan Haklarını İzleme Örgütü (HRW) Genel Müdürü Kenneth Roth, Suriye’nin izlediği stratejinin ''savaş suçu'' olduğunu söyledi.

 Suriye ''savaş suçu'' stratejisi izliyor
banner327
 İnsan Haklarını İzleme Örgütü (HRW) Genel Müdürü Kenneth Roth, Suriye’nin izlediği stratejinin ''savaş suçu'' olduğunu söyledi.

Roth, Almanya’nın başkenti Berlin’de ''HRW 2014 Dünya Raporu''nun tanıtılması sırasında yaptığı konuşmada, dün yayınlanan işkence fotoğrafların Suriye’deki durumun acil olduğunu gösterdiğini belirtti.

Yayınlanan fotoğrafların gerçek olup olmadığının doğrulanmasının mümkün olmadığını ancak binlerce işkence ve idamı gösteren fotoğrafların HRW’nin Suriye’yi ziyaret ettiğinde gördükleriyle uyumlu olduğunu ifade eden Roth, ''İşkence aletleri ve birçok mahkumun ölümüne yol açan işkence delilleri gördük'' ifadesinde bulundu. Roth, ''Suriye hükümetinin bu savaşta seçtiği yol, savaş suçu olan bir savaş stratejisidir. Bu da sivillerin hayatını mümkün olduğunca perişan hale getiriyor'' diye konuştu.

Suriye'nin uluslararası müfettişlerin ülkeye girmesine izin vermesini isteyen Roth, burada yaşananların Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Suriye’deki krizin son yılların en şiddetlisi olduğunu vurgulayan Roth, Cenevere-2 Konferansı'yla ilgili olarak, ''Herkes çatışmaların son bulmasını istiyor ancak bence barış görüşmelerinin savaşın barışçıl bir sonuca ulaşmasını ve geçici hükümetin oluşmasını sağlayacağına kimse inanmıyor" şeklinde konuştu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Almanya Direktörü Wenzel Michalski de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye rejiminin halkına işkence yaptığını ortaya koyan fotoğraflar ilgili soruya karşılık, ‘’Fotoğraflar gerçekçi, bunlar şok edici ancak şaşırtıcı değil. Bu rejim bu ölçüde büyük bir zulmü yapabilecek durumda. Biz de görgü tanıklarının ve işkence görenlerin benzer durumları anlattıkları birçok rapor yazdık’’ dedi.

Fotoğrafların Cenevre’de yapılacak olan konferansı nasıl etkileyeceği yönündeki soruya karşılık da Michalski, uluslararası toplum tarafından Rusya, İran ve Çin’e Esed rejimini daha fazla desteklememeleri yönünde baskı yapmasını ümit ettiğini belirtti.

Michalski, Suriye'de öncelikli olarak insanlara yardım götürülmesi için koridorların açılmasını talep ettiklerini kaydetti. ''Suriye'deki durum tamamıyla bir felaket'' diyen Michalski, Suriye'deki insanların gıda ve ilaç olmadığı için hayatını kaybettiklerini belirtti.

İnsanların yapraklardan çorba yaptıkları yönünde haberler geldiğini ifade eden Michalski, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ihtiyaç duyulan aşıları gerekli yerlere göndermeyi reddettiği için, salgın hastalıkların ortaya çıktığını kaydetti.

Michalski, Suriye’deki durumun fotoğrafların yansıttığı gibi olduğunu sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2014, 16:54
YORUM EKLE