Alexa

Tarihi kararın ardından kim ne dedi?

Ergenekon Davası'nın bugünkü duruşmasında cezalar belli oldu. Tarihi kararın ardından birçok siyasetçi de bu mahkemenin verdiği kararı değerlendirdi.Kim ne dedi ?

Tarihi kararın ardından kim ne dedi?
Ergenekon Davası'nın bugünkü duruşmasında cezalar belli oldu. Tarihi kararın ardından birçok siyasetçi de bu mahkemenin verdiği kararı değerlendirdi. İşte o açıklamalar:

EGEMEN BAĞIŞ
Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Ergenekon davası ile meşru hükümeti devirmek için darbe planladığının tescillendiğini söyledi.

Egemen Bağış, Twitter hesabında “Ergenekon diye bir örgütün varlığı ve bu örgütün meşru hükümeti devirmek için darbe planladığı tescillendi. Şimdi savunanları görelim!” diye yazdı.

KEMAL KILIÇDAROĞLU
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ergenekon Mahkemesi'nin verdiği kararlarla ilgili ''Özel yetkili mahkemelerin verdiği kararlar gayrimeşrudur'' dedi. MHP lideri Devlet Bahçeli de, "İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği cezalar hiç şüphesiz milli vicdanları kanatmış, adalet ve hukuk ilkeleriyle bağdaşmamıştır" diye konuştu. 

DEVLET BAHÇELİ
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Görülen Ergenekon Davası kapsamında verilen cezalar ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Bahçeli, "Adalet bugün bir kez daha hançerlenmiş, tarafgir, sübjektif, önyargılı bakış bir kez daha kazanmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri açıklanan mahkeme kararlarıyla çok tehlikeli şekilde hırpalanmış, suçlanmış, aşağılanmış ve daha da kötüsü saygınlığıyla oynanmıştır. Genelkurmay Başkanlığı yapmış ve Türk ordusunun en tepesinde bulunma fırsat ve unvanını elde etmiş değerli şahsiyetlerin; “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etme" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmaları tam bir hukuk cinayeti olmuştur." yorumunda bulundu.

BÜLENT ARINÇ
Ergenekon davasında bugün açıklanan kararları değerlendiren Bülent Arınç; "Bu konuda hükümetimizin bir görüşü olamaz. Adalet Bakanımız konuyla ilgili bilgi verdiler. Türkiye için önemli bir dava. Ergenekon terör örgütü iddiasıyla açılan bir dava. İçersinde asker kişiler var, rektörler, seçilmiş milletvekilleri, gazeteciler var. Beraat edenler oldu, ceza görenler oldu. Herkese geçmiş olsun .Bu karar bir yargı kararı. Ve yargıda anayasamızın 3 erkten birisi olan bağımsız yargı kararı. Mahkeme, bugün verdiği kararla dosyayı kapatmış oldu. Bazı kararların bazı kişiler için çok fazla olduğu söylenebilir şüphesiz. Yakıştırılanlar vardır, yakıştırılmayanlar vardır. Kararların pek çoğunda tek suç yok. Kararı beğenmek ya da beğenmemek noktasında değiliz, bir yargı kararıdır. Bu yargı kararına hepimiz uymak mecburiyetindeyiz. Şu anda kesinleşmiş bir hüküm yok, ancak önemli bir aşamadayız. Türkiye son yıllarda böylesi bir davayla karşılaşmamıştı. Biz kimsenin mahkum olmasından, tutuklanmasından, şahsen sevinen, el çırpan insanlar değiliz. Ama bir yargı kararı var ve herkes buna saygı göstermek zorundadır'' dedi.

ŞAMİL TAYYAR
Ak Parti Milletvekili Şamil Tayyar, “Mahkeme Ergenekon'un varlığını kabul etti! 'Nerede bulursam üye olacağım' diyen KK'yı Silivri'de üyelik kaydına bekliyoruz! Davanın seyrine ve iddianameye baktığımızda karardaki en büyük sürpriz, 12 yıl 6 ay ceza alan Haberal'dır! Müebbetten nasıl döndü, ilginç! Çok açık söylüyorum; Haberal kararı tam bir kurtarma operasyonudur! Gizli tanık değilse mutlaka başka bir nedeni olmalı!” notu düştü. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Ergenekon davası kararlarını, “Bir tek mahkumiyet kararı duydum: Milletin vicdanında verilmiş müebbet. Başkasını duymadım; duymayacağım.“ ifadesiyle eleştirdi.

SİNAN AYGÜN
CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün, 13 yıl 6 ay ceza aldığı mahkeme kararlarının ardından şu açıklamayı yaptı:

“Demokrasilerde insanlar, siyasi otoriteye bağımlı özel yetkili mahkemelerde değil, bağımsız, hukukun üstünlüğüne inanan normal mahkemelerde yargılanırlar. Bu nedenle özel yetkili mahkemelerin verdiği kararlar; hukuken, siyaseten ve ahlaken meşru kararlar değildir. Bu mahkemelerin verdiği kararlar gayrimeşrudur. Bu mahkemeler adalet dağıtmaz. Çünkü bunlar adından da anlaşılacağı üzere özel yetkili mahkemelerdir. Bu mahkemeler siyasal gücün emrinde olan ve onun buyruklarını yerine getiren mahkemelerdir. ‘Hukukun üstünlüğü’ kavramı bu mahkemeler için geçerli değildir. Bu mahkemelerin temel işlevi ‘üstünlerin hukukunu’ yani siyasal iktidarın buyruklarını egemen kılmaktır.”

Aygün, Kılıçdaroğlu’yla genel merkezdeki görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Sayın Genel Başkan moralimi bozmamam gerektiğini, arkamızda olduğunu beyan etti. Biraz oturduk, dertleştik. Kendisi de bu kadar çok cezaya şaşırmıştı, oldukça üzgün gördüm kendisini. Mehmet Haberal’ın tahliyesinden büyük mutluluk duydu ama içeride Sayın Balbay. Kendisi için de üzüntü duydu” bilgisini verdi.

Aygün kendi durumuyla ilgili olarak ise, “Mühim olan yargılanma sürecinde aklanmak. Ama kamuoyunun vicdanında da aklanmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Kamuoyunun vicdanında aklanırsak inşallah Allah’ın izniyle dava bitecek. ‘Keşke biraz daha tahliye olsaydı, keşke bu kadar ceza yağmamış olsaydı’ diye düşünüyorum ama şuna da inanıyorum ki Yargıtay süreci, Balyoz davasında da bunu gördük, biraz daha ılımlı ve uyumlu geçiyor. İnşallah Yargıtay sürecinde de bu işten alnımızın akıyla, şahsım olarak söylüyorum çıkacağıma inanıyorum. Allah içerde kalanlara sabır versin, Allah onların yardımcısı olsun, onlar için bu akşam dua edeceğim” dedi.

SÜLEYMAN DEMİREL


9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ergenekon davasında mahkemenin verdiği kararlarla ilgili olarak, "Önümüzdeki zaman içinde bu çok konuşulacak" dedi. Demirel, yakın dostu CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal'in tahliyesine ilişkin ise, "Büyük haksızlığa uğramıştır" dedi.
Isparta'da hafta sonu tatilini geçiren 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, özel bir uçakla İzmir'e gitti. Adını taşıyan havalimanında gazetecilerin Ergenekon Davası'nda mahkemenin verdiği kararlar hakkındaki düşüncesini sorması üzerine Demirel, aslında çok konuşulacak şey olduğunu, ancak bunu ayak üstü konuşmanın doğru olmadığını söyledi.
"UMARIM DAHA GÜZEL ŞEYLER OLUR" 


Demirel, "Hakkın hakim olması, adaletin hakim olması Türkiye'nin şerefidir. Yargı Türkiye'deki en önemli meselelerden biridir. Önümüzdeki zaman içinde bu çok konuşulacak. Türkiye'de kimse suçsuz yere cezaya çarptırılmamalıdır. 'Suçum ne' diyenler var. 'Suçun şudur, suçludur, delilleri de budur' deyince yargı işlemelidir. Önümüzdeki günlerde inşallah daha güzel şeyler olur da herkes Türkiye'nin yaşanabilir bir ülke olduğuna kanaat getirir" diye konuştu.
'HABERAL HAKSIZLIĞA UĞRADI' 


Adaletin aldığı kararla ilgili 'Adaletin kestiği parmak acımaz' şeklinde bir söz bulunduğunu hatırlatan Demirel, kararlara ilişkin hak arama yolunun açık olduğunu kaydetti. Yakın arkadaşı Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın tahliye kararına ilişkin soruya ise Demirel, "Ben iyi şeyleri hep sevinçle karşılarım. Haberal büyük bir haksızlığa uğramıştır" dedi.

milliyet
Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2013, 04:02
YORUM EKLE