Yandex Metrika

Tedirgin Türkler

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Strateji Uzmanı Doç.Dr. Mehmet Akif Okur makalesinde, siyasette ve toplumda, Türkiye tarihinin en gergin dönemleri olduğunu belirtti. MHP mevcut konjonktürün...

Tedirgin Türkler
19 Nisan 2013 Cuma 23:16

 Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Strateji Uzmanı Doç.Dr. Mehmet Akif Okur makalesinde, siyasette ve toplumda, Türkiye tarihinin en gergin dönemleri olduğunu yazıyor.

Okur yazısında, Milliyetçi Hareket Partisi, PKK’yla başlatılan sürece ilk aşamasından itibaren en keskin bir şekilde muhalefet ettiğini , MHP’yi mevcut konjonktürün “veto” potansiyeline sahip güç merkezleri arasına yerleştirdiğini belirtiyor.

 Toplumda güven yaratan şiddet çağrışımlarından uzak bir siyasi dile ihtiyaç olduğunu belirterek, geniş kitlelerde güven yaratacak öfke dilinden uzak siyasi dile de ihtiyaç olduğunu yazıyor.

 

Strateji Uzmanı Doç.Dr. Mehmet Akif Okur’un makalesinin ana hatları şöyle:

 

  • ·         MHP’nin güneydoğuda profilini yükseltmeye, göç alan Batı illerinde de yeni siyasi stratejilere başvurmaya ihtiyacı var.

  • ·        Kürt kökenli vatandaşlarla artan temas, daha büyük bir seçmen havuzunu MHP’nin terör meselesi ve etnik sorunların çözümü yolunda gerçekçi adımlar atabileceğine ikna edebilmek için elzem.

  • ·         Türklük tasavvurunun hayatın farklı alanlarını kuşatan geniş bir siyasi gündemle sentezlenebilmesi gerekiyor. 

·         Erdoğan’ın milliyetçileri hedef alan çıkışları ve Türksüz anayasa tartışmaları sağ temayüllü insanları rahatsız ediyor.

 

  • ·        Tedirgin Türkler, henüz duygu dünyalarındaki dalgalanmayı dindirmiş değiller. Anketlerde muhalefet cephesinde gözükmüyorlar. Şu an için ekranları takip edip “hayrolsun inşallah” demekle yetiniyorlar.

  • ·         Sahillerde göçün yarattığı etnik gerilim hattına ve CHP’yle bağları gevşeyen ulusalcılara Silivri sembolizmi ne kadar sıcak ve çekici geliyorsa, tedirgin Türkler’i de o denli uzağa itiyor.

 

 

  • ·         MHP tarafından meclise sunulan anayasa taslağının dibacesi, potansiyel seçmen kitlelerinin duyarlılıkları dengelenemezken Türk milliyetçiliğinin fikri mirasıyla uyum kaygısının da güdülmediğini gösteriyor.

 

  • ·        1923’ü milat kabul edenler, temelde otoriter Batıcılığı milliyetçilik olarak takdime çalışıyorlardı. Bugün bu yaklaşıma ulusalcılık diyoruz...
                  Okur'un Makalesi: Lütfen tıklayın.

     
 
 http://www.kapsamhaber.com/mhp-surec-ve-tedirgin-turkler-makale,179.html

       KAPSAMHABER/Elsima Özerİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.