Yandex Metrika

TSK'dan Çarpıcı Analiz

Genelkurmay, STK ve akademisyenlerin katılımıyla terörü ve çözüm sürecini masaya yatırdı. Toplantıda sunulan bir rapora göre Türk ve Kürt kökenlilerin birleştiği iki nokta 'birlikte yaşayabiliriz' ve 'süreç PKK'yı güçlendiriyor' oldu.

TSK'dan Çarpıcı Analiz
30 Mart 2013 Cumartesi 13:04

 Genelkurmay, STK ve akademisyenlerin katılımıyla terörü ve çözüm sürecini masaya yatırdı. Toplantıda sunulan bir rapora göre Türk ve Kürt kökenlilerin birleştiği iki nokta 'birlikte yaşayabiliriz' ve 'süreç PKK'yı güçlendiriyor' oldu.Genelkurmay Başkanlığı'nın, İmralı sürecinin tartışıldığı süreçte akademisyenler, terör uzmanları, düşünce kuruluşu temsilcileri ile TSK ve Başbakanlık başta olmak üzere çok sayıda devlet kurumunun da katılımıyla, "Terörle ve Teröristle Mücadele ( PKK )- Değerlendirmeler ve Öneriler" başlıklı bir çalıştay düzenlediği ortaya çıktı.

Akşam gazetesinden Mahmut Gürer’in haberine göre 6-7 Şubat'ta Ankara 'daki NATO'ya bağlı Terörle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi'nde yapıldığı öğrenilen zirvede, terörün nasıl çözüleceği konuşuldu.

RAPOR DİKKAT ÇEKTİ

Çalıştayda katılımcı devlet kurumları arasında, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri, Milli Savunma, Adalet, Dışişleri bakanlıkları, Kuvvet Komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı, Kamu Güvenliği Müsteşarlığı ile bazı diğer devlet kurumlarının temsilcileri yer aldı. Kurumların temsilcileri terörle mücadelenin kendilerine düşen kısımlarıyla ilgili bilgi verdi.

Toplantıda yer alan Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi  (Bilgesam) adına merkezin Sosyo-Kültürel Araştırmalar Uzmanı Dr. Salih Akyürek'in "Güneydoğu Sorunu ve Toplumsal Algılar" başlıklı bir raporu dikkat çekti.

Türk kökenlilere göre sorun çözülmez

- Türkiye toprakları üzerinde ortak gelecek olacağını düşünen Türk kökenlilerin oranı % 70.7 iken bu rakam Kürt kökenlilerde % 90.3.

- Kürtlerin yüzde 94'ü, "Türk bayrağı benim de bayrağımdır", yüzde 91'i de "İstiklal marşı benim de marşımdır" diyor.

- Demokratik açılım süreciyle birlikte kamu görevlilerinin halka yaklaşımının iyileştiğini savunan Kürt kökenlilerin oranı % 35.6.

- Devlete olan güvenin arttığını belirten  Kürt kökenlilerin oranı % 40.6.

- Türk kökenlilerin yüzde 84'ü örgüt ve Öcalan ile görüşme yapılmasının PKK'nın güçlenmesine hizmet ettiğini düşünürken, bu oran Kürt kökenlilerde yüzde 51.9 seviyesinde seyrediyor.

- Kürtlerİn yüzde 51.3'ü "Devletin Güneydoğu sorununu çözebileceğine inanıyorum" derken, yüzde 49.7'si ise "Devletin Güneydoğu sorununu çözmek istediğine inanıyorum" değerlendirmesini yapıyor.

- Sorunun devlet tarafından çözülebileceğini belirten Türk kökenlilerin oranı % 32.6.

- Türk kökenlilerin yüzde 79.1'i şimdiye kadar Kürt kökenli yurttaşlara yönelik olarak verilen hakların çözüm için yeterli olduğunu düşünüyor. Bu oran Kürt kökenlilerde ise yüzde 31.9 seviyesinde seyrediyor.

- Çözümü yerel yönetimlerin güçlendirilmesiyle olabileceğini düşünen Kürt kökenlilerin oranı %14 civarında. Kürt kökenlilerin % 5.7'si federatif yapı, % 2.3'ü de bağımsızlık istiyor.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.