Yandex Metrika

Turan Yazgan Anıldı

Türk Ocakları Samsun Şubesinde Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. İlyas TOPSAKAL ve Prof. Dr. Ahmet Bican ERCİLASUN’un katılımıile Türk Dünyasının Bilgesi Prof. Dr. Turan YAZGAN anıldı.

Turan Yazgan Anıldı
15 Nisan 2013 Pazartesi 17:57

Türk Ocakları Samsun Şubesinde Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. İlyas TOPSAKAL ve Prof. Dr. Ahmet Bican ERCİLASUN’un katılımıile Türk Dünyasının Bilgesi Prof. Dr. Turan YAZGAN anıldı.

Şube Başkanımız Prof. Dr. K. Tuncer ÇAĞLAYAN yaptığı açışkonuşmasında 6 Nisan 2013 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilenşube başkanları istişare toplantısını ve toplantı sonunda okunan bildiriyi okuyarak Türkiye’nin Türklüğünü anayasadan çıkarmayı kesinlikle reddedeceklerini açıkladı. 100 yıllık rüyamız olan Türk Dünyasının dilde fikirde işte birlik düşüncesini hayata geçirmek için ömrünü bu işe vakfeden değerli büyüğümüz Turan YAZGAN’ı rahmetle ve minnetle anıyoruz dedi.

Doç. Dr. İlyas TOPSAKAL çok duygulu bir konuşma yaptı. “20 yıl birlikte bulunduğum, feyz aldığım, muhterem hocamı anmak üzere bir konuşma yapmak benim için büyük bir onurdur. Muhterem Hocam Atatürk’ün 1933’de işaret edip de devletin hazırlık yapması ve çalışması gereken bir alanda adeta tek başına bir büyük çalışma içine girmiş,1980 de kurduğu Türk Dünyası Vakfı aracılığı ile Türk Dünyasında ilköğretim okulları, liseler ve üniversiteler açmıştır. Başta Türk Dünyası Tarih Dergisi olmak üzere yayınlar çıkarmış, Türkiye’den pek çok akademisyeni Türk Dünyasında hizmet vermesini sağlamış, hepsinden önemlisi 18 defa Türk Dünyası gençlerini Türkiye’de çocuk şenliklerinde buluşturmuştur. Yine Türk Devletleri kurultaylarının gerçekleşmesinde büyük hizmetleri olmuştur. Benim gibi yüzlerce akademisyenin yetişmesinde emeği olduğu gibi Türk Dünyasından Türkiye’de okuyan binlerce gencin elinden tutmuştur. İnşallah yaptıkları bize ışık olacak, Türk Dünyası AraştırmalarıVakfı hizmetine devam edecektir” dedi.

Prof. Dr. Ahmet Bican ERCİLASUN hocamız da Prof. Dr. Turan YAZGAN’la anılarından bahsetti. Türk Kurultaylarında Turan Hoca’nın alfabeye konusunda Türkiye alfabesindeki ısrarından, Azerbaycan ve diğer Türk devletlerine hizmet etmek üzere gönderilecek akademisyen bulmaya varıncaya kadar pek çok defa birlikte çalıştıklarını anlattı. Turan Yazgan Hocamız. İsmail Gaspıralı’nın "Dil de, Fikir de,İş de Birlik" umdesine uygun, faaliyetler yaparak Türk Dünyasını Kültürel anlamda iş birliğine kavuşturmak amacındaydı. Bu amacını da kurduğu Vakıfla Türk Dünyas'nın stratejik noktalarında, eğitim kurumları açarak gerçekleştirmiştir. Türkiye ve diğer ülkelerde kuruduğu eğitim kurumları, insan gücü açıklarını kapamaya yönelik çalışmalarının eseridir. Eğitimdeki amacı ise insan gücünün ihtiyaçlarına paralel olarak planlanlamasıdır. Türk soylu ülkelerde İngilizce eğitime karşı Türkçe eğitimi savunması,özellikle ülkermizde kapitalizmin yarattığı zengin sınıfın bu tarz eğitimi tercih etmesi, Turan hocamızın ülküsüne ters düşmüş, buna şiddetle karşı çıkmıştır. Vakıf ve şahıs olarak hiç bir dayatmaya boyun eymeden, Türk dünyasının ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ancak Türkçe eğitimle milletler ailesi içinde başı dik ve onurlu olabileceğini savumuştur. Günümizde sömürülen, soyulan, horlanan ve fakir bırakılan devletlerin kendi dillerine yabancı olması ve başka bir dille eğitim yapmasına bağlamış, Türkiye de Türkçe eğitimin yetersizliğinin kasıtlı olarak bölünmelere ve parçalanmalara sebebiyet verdiğini her alanda açıklamıştır. Tek alfabenin, tek yazının tek dil yaratılmasının büyük ihtiyaç olduğunu kabul etmiş, bu ihtiyacı bütün gücüyle Türkiyede ve Türk dünyasında karşılamaya yönelmiştir. Büyük Atatürk’ün açtığı kutlu yolda, ülkemizin kalkınması için adeta tek başına seferberlik başlatmış Gelecek nesillere bırakabilecek en değerli mirasın Türkçeyi iyi kullanmaları olacağını vurgulamıştır. Bir Türk Milliyetçisi olarak ülkesine hizmet etmenin yanında, sorumluluklardan kaçmadan yapacaklarının yanında yaptıklarının az kalacağını ifade ederek bu konuda her Türk insanına kaynak ve örnek olmuştur. O bir dava adamıydı. Düşündüğü gibi yazan dünyayı Türkçe okuyan bir karaktere sahip idi onu yakından tanıyanlar bilirler ömrü boyunca Türk Milliyetçiliğinin yılmaz savunucusu ve öncüsü olmuştur. Zulme ve engellemelere boyun eğmemiş hak bildiği Ülküsünden kimseye taviz vermemiştir.”

Soru cevaplarla devam konferansın sonunda Doç. Dr. İlyas TOPSAKAL’a Ocağımızın değerli üyelerinden Mehmet ALKAN, Prof. Dr. Ahmet BİCAN ERCİLASUN’a Prof. Dr. Kenan ERZURUMLU ve Başkanımız Prof. Dr. K. Tuncer ÇAĞLAYAN tarafından tabak ve kupaları takdim edildi. İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.