Alexa

“Türk Eğitim Sen haksızlık karşısında hiçbir dönemde susmamıştır“

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Yrd.Doç.Dr.M.Hanefi Bostan, "MEB'deki yönetici atama mücadelemiz devam ediyor"... dedi

“Türk Eğitim Sen haksızlık karşısında hiçbir dönemde susmamıştır“

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, yönetici atama konusunun Milli Eğitim Bakanlığı'nda hep en çok tartışılan konulardan biri olduğunu belirterek, "MEB'deki yönetici atama mücadelemiz devam ediyor" dedi.


Yönetici atama yönetmelikleri değişmez değildir.
Yazılı açıklama yapan Hanefi Bostan, "Yönetici atama konusu Milli Eğitim Bakanlığı'nda hep en çok tartışılan konulardan birisi olmuştur. Siyasi iktidarlar, okul ve kurum yöneticiliklerini siyasi kadrolaşmalarının bir parçası olarak görmüşler ve bu kadrolaşmaya zemin hazırlayacak şekilde yönetici atama ve yer değiştirme yönetmeliklerinde değişiklikler yapmışlardır. Yönetici atama yönetmelikleri değişmez değildir. Elbette değişebilir. Ancak yapılan değişiklikler" benim adamımı nasıl yönetici yaparım "mantığıyla değil, "en iyi, en liyakat sahibi yöneticiyi nasıl seçerim" ya da "en adil yönetici atama ve yer değiştirme sistemini nasıl kurarım" düşüncesiyle ortaya konulmalıdır. Fakat uygulamada maalesef böyle olmamakta, yandaş atamayı kolaylaştırıcı olması istenerek değiştirilmektedir" dedi.

Hanefi Bostan, "Sık sık değişen ve yapılan değişikliklerle eğitim çalışanları arasından adaletli ve liyakati esas alan bir sistem yerine eğitim çalışanlarının ve yöneticilerinin genel hak ve çıkarlarını ihlal edici düzenlemeler hangi siyasi tarafından yapılırsa yapılsın, Türk Eğitim Sen'in hep gündeminde olmuştur. Geçmişte DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümeti döneminde yönetici atama konusundaki yönetmelik değişiklileri nasıl yargıya taşındıysa, AKP iktidarı döneminde yapılan yönetmelik değişiklikleri de eğitim çalışanlarının genel çıkarları açısından değerlendirilmekte ve yargıya taşınmaktadır" diye konuştu.
Türk Eğitim Sen haksızlık karşısında hiçbir dönemde susmamıştır


Türk Eğitim Sen'in Yönetici Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliklerindeki her değişikliği ve çıkarılan her yönetmeliği yakından takip ettiğini belirten Bostan, "Çıkarılan yönetmelikler ve yapılan yönetmelik değişiklikleri eğitim çalışanlarının genel çıkarları doğrultusunda değerlendirilmiş, tespit edilen adalet ve hakkaniyetten uzak maddeler, suiistimale ve kayırmacılığa zemin oluşturacak hususlar yargıya götürülmüştür. Yönetici atama konusundaki açmış olduğumuz davalarda pek çok iptal kararı verilmiş ve oluşabilecek pek çok haksızlık sona erdirilmiştir. Bu hukuk mücadelesi yürütülürken düzenlemeyi kimin yaptığı hiç önemsenmeden, iktidarda hangi siyasi partinin bulunduğuna bakılmadan doğrudan yapılan değişiklik ve düzenlemenin eğitim çalışanlarının genel çıkarlarına, kazanılmış haklar ilkesine, hak ve hukuka uygun olup olmadığına göre hareket edilmiştir. Türk Eğitim Sen haksızlık karşısında hiçbir dönemde susmamış, her zaman eğitim çalışanlarının hak ve çıkarlarını gözetmiştir" şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2013, 02:10
YORUM EKLE

banner325